modified on 5 wrz 2012 at 18:33 ••• 94 563 views

Kalendarz prac w winnicy

Z Winogrona.org

W różnych rejonach wegetacja rusza w innych terminach, mamy różną pogodę, która determinuje wiele prac, a w związku z tym należy brać poprawkę na zmienność pogody oraz na rejon, w którym uprawiamy winorośl.

Wszystkie ochronne opryski roślin, prowadzone w okresie wegetacji przedstawione są w specjalistycznej literaturze. Odnośnie chorób, szkodników i ochrony chemicznej winorośli polecam również stronę "Wirtualna klinika roślin".


Spis treści

Styczeń

Przegląd przechowywanych sadzonek i sztobrów w przechowalni, czy mają odpowiednie warunki. Sprawdzenie rozmieszczenia pokrywy śnieżnej na winnicy oraz stanu okrycia krzewów i ewentualna poprawa okryć.

Luty

Sprawdzenie rozmieszczenia pokrywy śnieżnej na winnicy oraz stanu okrycia krzewów i ewentualna poprawa okryć. Przegląd narzędzi przed sezonem i ewentualna naprawa. Przegląd środków ochrony roślin pozostałych z poprzedniego sezonu.

Marzec

Pod koniec miesiąca odkrycie winorośli i podniesienie na rusztowania w cieplejszych rejonach kraju. Cięcie [1] [2] zimoodpornych odmian. Cięcie na docelową formę odmian, które były okrywane na zimę. Robienie odkładów[3]. Nawożenie mineralne i przekopanie gleby w międzyrzędziach.

Kwiecień

Odkrycie winorośli, podniesienie na rusztowania. Profilaktyczny oprysk myjący siarką przeciwko chorobom i szkodnikom [4] bezpośrednio przed pękaniem pąków. Moczenie i ukorzenianie sztobrów [5] [6] [7]. Pod koniec miesiąca, w cieplejszych rejonach pod koniec miesiąca można rozpocząć sadzenie sadzonek gołokorzeniowych na stałe miejsce. Przygotowanie środków do zabezpieczenia przeciw przymrozkom wiosennym (woda, opryskiwacze, materiały do zadymiania, i.t.p.). Uprawa gleby. Nawożenie.

Maj

Po 15 maja wysadzenie ukorzenianych sztobrów do gruntu. Sadzenie sadzonek gołokorzeniowych do gruntu. Pielęgnacja szkółki oraz wysadzonych do gruntu sadzonek i zrazów (podlewanie, dokarmianie, likwidacja chwastów). Selekcja latorośli. Uszczykiwanie wierzchołków latorośli dla zmniejszenia się osypywania zawiązków. Wiązanie latorośli.

Czerwiec

Wiązanie latorośli. Opryski profilaktyczne przeciwko chorobom grzybowym: jeden oprysk przed kwitnieniem, a drugi po kwitnieniu. Selekcja kwiatostanów i zawiązków (regulacja plonu u odmian, które tego wymagają). Gdy jagody osiągną wielkość grochu dokarmianie dokorzeniowe nawozami mineralnymi - fosforowo-potasowymi; dolistne dokarmianie mikroelementami. Około połowy czerwca powinno zakończyć się nawożenie azotem. Rozkładania pułapek na osy w celu wyłapywania matek, aby zapobiec zakładaniu przez nie gniazd w najbliższej okolicy.

Lipiec

Likwidacja pasierbów, likwidacja zagęszczenia. Układanie zielonych odkładów. Wiązanie latorośli. Obrączkowanie gron dla szybszego dojrzewania jagód - opcjonalnie. Pielęgnacja gleby (spulchnianie, likwidacja chwastów i t.d.). Dokorzeniowe lub dolistne dokarmianie krzewów owocujących mikroelementami.

Sierpień

W połowie miesiąca ogławianie latorośli. Na ok. 2-3 tyg. przed dojrzeniem gron likwidacja liści poniżej gron - opcjonalnie. Rozkładanie siatek chroniących przed ptakami i pułapek na osy. Dolistne nawożenie potasem w celu przyspieszenie dojrzewania gron i drewnienia latorośli. Zbiór plonu winogron u super wczesnych odmian.

Wrzesień

Kontynuowanie do ok. połowy września oprysków dolistnym nawozem potasowym. Rozkładanie siatek chroniących przed ptakami i pułapek na osy. Zbiór plonu odmian wczesnych. Przetwarzanie winogron. Składanie do przechowywania.

Październik

Ostatni zbiór winogron - odmiany o średnim okresie dojrzewania. Składanie do przechowywania. Przetwarzanie winogron - prosty opis robienia wina. Kontrola stanu gleby po zbiorach - badanie zasobności (co 2-3 lata). Jeżeli liście już opadły, to należy je starannie wygrabić i usunąć z winnicy (spalić, a w przypadku braku takiej możliwości - głęboko zakopać). Pozwoli to ograniczyć źródła infekcji chorób grzybowych w następnym roku.

Listopad

Po opadnięciu liści cięcie krzewów odmian okrywanych i przygotowywanie łozy na sztobry. Przygotowanie gleby do okrywania winorośli. Opryskiwanie winorośli antyseptycznymi preparatami (np. miedzian, siarczan żelaza). Okrycie krzewów na zimę [8] [9]. Cięcie i okrywanie należy przeprowadzić w miarę możliwości jak najpóźniej. Nawożenie [10] [11] główne co 2-3 lata zgodnie z zaleceniami na podstawie badania gleby (obornik, kompost, i.t.d.). Przekopanie gleby. Wykopywanie sadzonek ze szkółki i sadzenie na stałe miejsce lub na przechowanie należy zrobić jak najpóźniej, w fazie całkowitego uśpienia krzewu.

Grudzień

Kończenie okrywania krzewów na zimę. Naprawa rusztowań. Konserwacja narzędzi. Poza winnicą - wybór wina do kolacji wigilijnej, do świątecznych posiłków oraz na Sylwestra.Opracowane na podstawie:

  1. Stanisław Madej "Winorośl"
  2. Roman Myśliwiec "Uprawa winorośli"
  3. dyskusji na forum
  4. http://eres9596.republika.pl/odsadzonki4.htmlDodała: Kuneg 10:51, 9 sty 2011 (UTC)