Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 15:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 11 maja 2007, 19:54 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 12 marca 2005, 01:00
Posty: 752
Lokalizacja: lubuskie, Sulechów - winnica Katerina
Zwracam się do bardziej doświadczonych, zwłaszcza w uprawie deserówek, kolegów.
W tym roku pierwszy raz (3-lenie krzewy) zaowocuje mi kilka odmian deserowych m.in. Aloszenkin, Talizman, Arkadia, Prim.
Tak sie patrzę na łozy z 2-3 kwiatostanami i nie wierzę, że krzewy to uciągną. Juz pousuwałem górne kwiatostany na Aloszenkinie. I teraz nie wiem, czy jeśli na łozie zostawię jeden, ten dolny, a łóz przeznaczonych na owocowanie jest przykładowo 8, to czy te 8 gron ma szanse dojrzeć, czy też po przekwitnięciu przerzedzać dalej?
Wiem, że zaraz powiecie, że wszystko zależy od kondycji i wielkości krzewu. Ja to rozumiem. Niemniej jednak zastanawiam sie czy nie macie wypraktykowanych już takich powiedzmy średnich obciążeń, które rokują i tym, że będą owoce i tym, że krzew będzie prawidłowo się rozwijał.
Nie muszę dodawać chyba, że teraz po prawie 3 latach czekania usunięcie każdego kwiatostanu to tak jak amputacja własnego palca :D

_________________
pozdrawiam Andrzej
---------------------------
Wielu hołduje zasadzie, że Katarzynka najlepsza w czekoladzie,
A według mego zdania najlepsza żywa i to bez opakowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 maja 2007, 20:20 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 9 marca 2004, 01:00
Posty: 3073
Lokalizacja: Lublin - Apelacja Jedlanka
[quote="jantar"] czy jeśli na łozie zostawię jeden, ten dolny, a łóz przeznaczonych na owocowanie jest przykładowo 8, to czy te 8 gron ma szanse dojrzeć, czy też po przekwitnięciu przerzedzać dalej?

Oczywiście, że dojrzeją. :D
Rozumiem, że niepłodne latorośle też wywaliłes.
Cytuj:
Wiem, że zaraz powiecie, że wszystko zależy od kondycji i wielkości krzewu.

Oczywiście, że tak :mrgreen:
Z tym, ze jeżeli krzew okaże się zasłaby to on sobie sam poradzi. Da na przykład mniejsze jagody.

Cytuj:
Nie muszę dodawać chyba, że teraz po prawie 3 latach czekania usunięcie każdego kwiatostanu to tak jak amputacja własnego palca :D

I tu Cię rozumiem. Jednak lepsza amputacja jak gangrena. :mrgreen:
Janusz

_________________
Pasjonatom winoroślowym - chwała, cześć i winogrona!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 maja 2007, 20:21 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
W ubiegłym roku na dwóch 3-letnich Aloszenkinach ( również pierwsze owocowanie) zostawiłem po 2 grona. Myślę, że mógłbym podwoić tę ilość bez uszczerbku na kondycji krzewu. Jednak z większą ilością bym nie ryzykował. Z Arkadią natomiast przesadziłem , wprawdzie zostawiłem po jednym gronie na latorośli , a tych było 8 :roll: Bardzo kiepsko zdrewniała , maksymalnie do drugiego oczka i to nieliczne latorośle , większość jedynie do pierwszego. Widać jak przeciążenie negatywnie wpłyneło na kondycję krzewów - w tym roku kwiatostany jakieś cherlawe :cry:

Przy okazji chciałbym zweryfikować długość cięcia dla Aloszenkina , wyczytałem kiedyś ,że zalecane jest długie. Uprzejmie donoszę ,że najdorodniejsze kwiatostany pokazały się na latoroślach, które wyrosły z dwóch pierwszych oczek , prawie im nie ustępują te które pojawiły się na latoroślach wyrastających z obrączki 8O :lol:

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 maja 2007, 20:31 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 1162
Lokalizacja: Rybnik
U mnie aloszenki tez szaleje-najwieksze kwiatostany ze wszystkich-ciety krotka-sadzony poznym latem 2005.Obojetnie z ktorego paka-kwiatostany giganty.....przewaznie po 2 na jednej lozie
Strasznei szybko skubaniec na wiosne rusza-gdyby nie pudlo po obudowie komputera to by go kilka razy umrozilo.

_________________
Ilosc winorosli juz blizej nie zidentyfikowana:-)A bedzie znacznie wiecej:-)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: pjetrof, Yandex [Bot] i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO