modified on 12 cze 2018 at 12:11 ••• 16 845 views

Mączniak rzekomy

Z Winogrona.org

Mączniak rzekomy (łac. Plasmopara viticola) to choroba grzybowa, rozwijająca się na zielonych częściach roślin: pędach, kwiatostanach i owocach. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura powietrza oraz duża wilgotność.

Objawy

Na górnej stronie młodych liści pojawiają się okrągławe lub owalne, żółtooliwkowe, tłuste plamy. Od spodu, w miejscu plam, widoczny biały nalot -- grzybnia. Porażone miejsca, w sprzyjających warunkach, szybko się powiększają, z czasem brunatnieją i mogą się wykruszać. Na starszych liściach pojawiają się żółte plamy, ograniczone nerwami -- powstaje coś w rodzaju mozaiki. Na pędach porażenie mączniakiem rzekomym objawia się w postaci ciemnobrunatnych plam, zaś porażone kwiatostany ciemnieją i opadają. Na jagodach w pierwszym okresie pojawia się nalot, następnie więdną, przybierając postać brunatnych mumii.

Zwalczanie

Stosowanie odpowiedniej agrotechniki: usuwanie źródeł zakażenia (suchych, opadłych liści, które należy jesienią wygrabić i spalić), wysokie formowanie krzewów, odpowiednie cięcie i systematyczne odchwaszczanie gleby. Ochrona chemiczna porażonych krzewów jest trudna, najczęściej udaje się jedynie zatrzymać rozwój choroby.

Do oprysku można stosować jeden z preparatów zawierających mankozeb (np. RIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG lub Dithane). Lepsze w działaniu są odpowiedniki tych preparatów, zawierające w składzie tlenochlorek miedzi (np. Ridomil Plus, Sandofan C) -- niestety, preparaty są niedostępne w Polsce. Po 10-14 dniach oprysk należy powtórzyć. Profilaktycznie można stosować dwa opryski wiosenne przy użyciu Dithane (lub Folpan): przed i po kwitnieniu, a później opryski Miedzianem.

Linki

http://www.winogrona.org/forum/choroby-i-szkodniki/maczniak-rzekomy-t3893-225.html

http://www.winogrona.org/forum/choroby-i-szkodniki/m-czniak-rzekomy-fosforyny-t9086.html

http://www.winogrona.org/forum/choroby-i-szkodniki/maczniak-rzekomy-t6309.html

http://www.winogrona.org/forum/choroby-i-szkodniki/maczniak-rzekomy-propozycje-ochrony-t10610.html

http://www.winogrona.org/forum/choroby-i-szkodniki/m-czniak-rzekomy-analiza-t10630.html

Zwalczanie jest opisane również na stronie " Wirtualna klinika roślin" [ http://www.klinikaroslin.com/ochrona-winorosli]

Fakty o Mączniak rzekomy — Kliknij + aby znaleźć podobne strony.RDF feed
ŚrodkiRIDOMIL GOLD MZ Pepite 67,8 WG  +, Dithane  +, Ridomil Plus  +, Sandofan C  +, Folpan  + i Miedzian  +