modified on 26 lip 2019 at 23:57 ••• 18 384 views

Szpeciel pilśniowiec winoroślowy

Z Winogrona.org

Szpeciel pilśniowiec winoroślowy (łac. Eriophyes vitis) to roztocz mikroskopijnych rozmiarów, długości ok. 0.15 mm. Larwy oraz osobniki dorosłe żerują na dolnej stronie liści nakłuwając je i wysysając soki.

Objawy

Miejsca nakłucia objawiają się okrągławymi deformacjami i wybrzuszeniami. Na spodniej stronie blaszki liściowej, w zagłębieniach, powstaje biała, gęsta warstwa pilśniowego nalotu. Od górnej strony uszkodzenia mają wygląd chlorotyczny, z czasem przebarwiają się na kolor żółty, a u odmian o ciemnych owocach - na kolor karminowy. Przy licznym występowaniu szkodnika, biały nalot może pojawić się również na wierzchniej stronie liści oraz na innych częściach zielonych krzewu. Zaatakowane kwiatostany mogą ulec całkowitemu zniszczeniu. Dorosłe osobniki zimują pod łuskami pąków, skąd przechodzą wiosną na rozwijające się listki latorośli i rozpoczynają żerowanie. W okresie wegetacji roztocza ukryte są w pilśni, co utrudnia dostęp cieczy podczas oprysków. Poniżej objawy żerowania szpeciela na liściach odmiany Traminer i Dunkelfelder

Zwalczanie

Najlepsze wyniki w zwalczaniu szpeciela przynoszą wiosenne, w okresie pękania pąków i rozwoju latorośli (koniec kwietnia - początek czerwca), opryski myjące 2-3% roztworem Siarkolu Extra. Do zwalczania szpecieli w okresie wegetacji można użyć jednego z akarycydów.

Dyskusje na forum

http://www.winogrona.org/forum/choroby-i-szkodniki/prz-dziorek-wirus-braki-czy-jaka-inna-zaraza-t12822.html#p220608

Fakty o Szpeciel pilśniowiec winoroślowy — Kliknij + aby znaleźć podobne strony.RDF feed
OdmianaTraminer  + i Dunkelfelder  +
ŚrodkiSiarkol Extra  +