Teraz jest środa, 22 maja 2024, 01:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 8 maja 2019, 17:55 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 19 kwietnia 2017, 10:49
Posty: 297
Lokalizacja: Strzałkowo, Wielkopolska
Dormant napisał(a):
A czemu reberger jeszcze tylko 4 sezony?

Dormand, wszystkie mieszańce stopniowo usuwam na rzecz VV.

Robercie, dziękuję, lecz:
Jakże to tak pospiesznie gratulować?
Skoro nie było dane Tobie spróbować...

Może kiedyś będzie okazja porozmawiać o rodzinie Blaufränkisch, przy Blaufränkisch... Jakbyś miał ochotę odwiedzić Wlkp., to zapraszam do siebie. W tym roku planuję zorganizować jeszcze jeden mini zlot Winiarzy.

Moja lokalizacja jest słaba ( teren płaski ), a samo siedlisko dość trudne ( wysoki poziom wody gruntowej, duża presja patogenów ). Sporo pracy włożyłem, aby poprawić warunki, a najlepszą miejscówkę otrzymał Blaufränkisch.

Słusznie zwróciłeś uwagę na jeden z kluczowych problemów dla tej odmiany u południowych sąsiadów - zbytnie obciążenie owocowaniem. Widziałem już winnice po ok. 4 kg/krzew. Łatwo przeciążyć, ponieważ grona są duże i zawiązują się po min. 2 na latorośl. A i pieniądze potrafią zaślepić...
U mnie obciążenie wacha się od 1,2 do 1,9 kg/krzew. Jedynie w ostatnim roku pozwoliłem sobie na górną granicę (1,9 kg ).

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 07:54 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4370
Lokalizacja: Rybnik
zbyszekB napisał(a):

Piotr77 napisał(a):
2018 - 22 Brix, leżakuje w beczce z Cabernet Dorsa, już teraz ukazuje jeżynę, czarną porzeczkę, poszycie leśne, grzyby, goździki, pieprz, długa końcówka, będzie co najmniej dobre wino.

Miałem Cortisa i Nitrę - odmiany o wyraźnym cabernetowym smaku owoców. Mam Dorsę i w jej owocach niczego takiego nie wyczuwam. W winie też nie odnajduję, żadnych porzeczek (na razie), ale to moje pierwsze odmianowe, wcześniej Dorsa wzbogacała Regenta i Dornfeldera.
Jestem ciekaw, które smaki wynikają z genów a które z podświadomości :wink: . A może mamy różne Dorsy? :?

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 09:10 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2019, 17:56
Posty: 262
Lokalizacja: Stary Śleszow/Wrocław 135m.n.p.m.
Czy w wyniku rewelacji zostanie poprawiony opis?
http://www.winogrona.org/index.php?title=Cabernet_Dorsa
Mysle, ze skoro juz ewidentnie Cabernetem nie jest, to chyba Dorsa jest najlepszym okresleniem dla tego szczepu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 13:59 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6770
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
maiki95 napisał(a):
Czy w wyniku rewelacji zostanie poprawiony opis?
http://www.winogrona.org/index.php?title=Cabernet_Dorsa

Opis poprawiłem, wstawiając uwagę o badaniach genetycznych.
Cytuj:
Mysle, ze skoro juz ewidentnie Cabernetem nie jest, to chyba Dorsa jest najlepszym okresleniem dla tego szczepu

Jednak w Europejskiej Bazie Danych Vitis (prowadzonej przez instytut niemiecki) - http://www.eu-vitis.de/ ;w dalszym ciągu jest po staremu (mimo upływu kilku lat od badań genetycznych) a mianowicie : Cabernet Dorsa = Dornfelder X Cabernet Sauvignon :!: :!: :!: :?:
PS
Odmiana 'Cabernet Cantor ' też nie ma nic wspólnego z 'Cabernet Sauvignon' :wink: :mrgreen:
Badań genetycznych nie było :?:
Valentin Blattner próbował zarejestrować nową odmianę 'Cabernet Noir', ale wycofał się z tej nazwy (pod naciskiem CPVO) i ostatecznie nazwał odmianę 'Cabaret Noir' = CS x ?
(adekwatnie do rodowodu :wink: :!: )

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 14:20 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 19:55
Posty: 2119
Lokalizacja: południowe świętkorzyskie
zbyszekB napisał(a):

Odmiana 'Cabernet Cantor ' też nie ma nic wspólnego z 'Cabernet Sauvignon' :wink: :mrgreen:
Badań genetycznych nie było :?:
Valentin Blattner próbował zarejestrować nową odmianę 'Cabernet Noir', ale wycofał się z tej nazwy (pod naciskiem CPVO) i ostatecznie nazwał odmianę 'Cabaret Noir' = CS x ?
(adekwatnie do rodowodu :wink: :!: )


Jednakże w przypadku C. Cantor jego budowa i właściwości uprawowe nawet bez badań genetycznych wskazuje na podanych w opisie rodziców. :lol:

W przypadku Blattnera jest taki bajzel z ustaleniem rodziców poszczególnych odmian że nabrałem szczerej niechęci do jego odmian, o mojej negatywnej ocenie organoleptycznej wyniku finalnego nie wspomnę. Np. w opisie odmiany podaje potomek Pinot N. a jem owoce i w smaku jest jak diabli Cabernet Sauvignon z zielskiem i pirazyną, wino jedzie stęchłym drewnem z ewidentnymi posmakami hybrydowymi. Do tego drugiego rodzica trzyma w tajemnicy i w sieci krążą różne opisy. Zrobiono wokół niego szum jakie to och i ach a w rzeczywistości dla mnie to co robi ten facet to całkowita porażka.

_________________
Pozdrawiam Robert
https://www.fotosik.pl/u/WinnicaPlechow/albumy
Stacja meteo na winnicy : https://www.wunderground.com/weather/pl/plechów/IPLECH5


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 16:27 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 19 kwietnia 2017, 10:49
Posty: 297
Lokalizacja: Strzałkowo, Wielkopolska
Misza napisał(a):
Mam Dorsę i w jej owocach niczego takiego nie wyczuwam. W winie też nie odnajduję, żadnych porzeczek (na razie), ale to moje pierwsze odmianowe, wcześniej Dorsa wzbogacała Regenta i Dornfeldera.
Jestem ciekaw, które smaki wynikają z genów a które z podświadomości .

Mietku, w czym leżakujesz Dorsę i jak długo?
Abstrahując od "podświadomości" :) , nasuwa mi się pewne podejrzenie, które będę mógł zweryfikować za jaki czas.

Wino ujawniło w aromacie i posmaku czarną porzeczkę miesiąc temu, czyli po pół roku leżakowania w beczce 100l.
Zamierzam tak trzymać 9 m-cy i wszystko wskazuje na to, że po uzupełniających dolewkach, pozostanie mi trochę Dorsy leżakującej w balonie.
Moje podejrzenie dotyczy czasu dojrzewania, aby Dorsa mogła ujawnić czarną porzeczkę, a wiemy, że ten proces w beczce przebiega znacznie szybciej. W balonie to 1-1,5 roku? Zobaczymy. Chyba, że masz jeszcze jakiś pomysł, to pokombinuję, ale najlepiej byłoby, gdybyś opisał, co poczyniłeś z Dorsą - może dojdziemy do jakichś ciekawych wniosków.

maiki95 napisał(a):
Mysle, ze skoro juz ewidentnie Cabernetem nie jest, to chyba Dorsa jest najlepszym okresleniem dla tego szczepu

Michał, to takie ewidentne niestety nie jest. Przeczy temu Acolon... Dopóki inne laboratorium nie potwierdzi tych "rewelacji", to niepewność pozostanie, bo wyniki badań również bywają błędne, a w tym konkretnym przypadku sporo jest wątpliwości. Poza tym, jak spojrzysz na mapę powiązań genetycznych VV, to okaże się, że nie wszystko jest jasne...

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 16:53 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4370
Lokalizacja: Rybnik
Piotr77 napisał(a):
Mietku, w czym leżakujesz Dorsę i jak długo?

Na razie stoi w balonie, kilka miesięcy. Wiąże z nią duże nadzieje, tym bardziej, że rocznik 2018 miał bardzo dobre parametry. Na razie jest w aromacie zamknięta, ale ja do swoich czerwonych zbliżam się nie wcześniej niż po roku, a częściej po 2-3. Ilości 30-40l dość łatwo w beczce spieprzyć, szczególnie jak się nie ma dobrej piwnicy.

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 17:22 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 19 kwietnia 2017, 10:49
Posty: 297
Lokalizacja: Strzałkowo, Wielkopolska
Ze swojego doświadczenia wiem jedno, absolutnie, nie należy się przejmować "zamknięciem" wina przy dojrzewaniu w balonie, pod warunkiem, że jest się cierpliwym i klarowanie/zlewanie z nad osadu odbywa się zgodnie z tradycyjną sztuką - to wystarczy, aby wino podczas dojrzewania odpowiednio się natleniło i również aromatycznie ułożyło.

Ciekawe efekty daje też zabutelkowanie wina po wyklarowaniu i dalsze dojrzewanie już w butelkach.

Też z Cabernet Dorsą wiążę duże nadzieje - daje szansę na poważne wina.

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2019, 17:46 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6770
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Piotr77 napisał(a):
..........

maiki95 napisał(a):
Mysle, ze skoro juz ewidentnie Cabernetem nie jest, to chyba Dorsa jest najlepszym okresleniem dla tego szczepu

Michał, to takie ewidentne niestety nie jest. Przeczy temu Acolon... Dopóki inne laboratorium nie potwierdzi tych "rewelacji", to niepewność pozostanie, bo wyniki badań również bywają błędne, a w tym konkretnym przypadku sporo jest wątpliwości. Poza tym, jak spojrzysz na mapę powiązań genetycznych VV, to okaże się, że nie wszystko jest jasne...

Pozdrawiam
Piotr

W bazie VIVC też trafiają się błędy, np
Tworząc opis odmiany 'Cabernet Volos' na naszej WIKI, powtórzyłem rodowód za VIVC : C.Volos=CSxBianca :shock:
I dopiero RobertR zwrócił mi uwagę, że zamiast "Bianca" powinno być 'Kozma 20-3', no bo kto lepiej się orientuje na temat rodowodu niż twórca odmiany ?!
Poprawiłem,jest o tym w wątku "nowe odmiany PIWI"
Na VIVC też już poprawili :wink: :!:

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 18 października 2019, 09:35 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4370
Lokalizacja: Rybnik
Misza napisał(a):
Mam Dorsę i w jej owocach niczego takiego nie wyczuwam. W winie też nie odnajduję, żadnych porzeczek (na razie), ale to moje pierwsze odmianowe, wcześniej Dorsa wzbogacała Regenta i Dornfeldera.


Muszę odszczekać swoje wcześniejsze uwagi o smaku Dorsy.
W tym roku, po raz pierwszy, mam w winie ewidentne nuty porzeczkowe, mimo, że to cuvee 1:1 z Dornfelderem. Przy czym w owocach dalej tych nut nie wyczuwałem.

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 25 grudnia 2019, 22:05 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 17 kwietnia 2013, 18:06
Posty: 347
Lokalizacja: Południowa Wielkopolska
Proponuję dyskusję nad zmianą w opisie Nero - usunięcie fragmentu "można także ciąć krótko już 2 pąk jest płodny".

Podstawa? uprawa/plany-na-rok-2020-t13142.html?hilit=nero#p226324 i doświadczenia własne ;) Nie chciał mi plonować przy krótkim cięciu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 27 grudnia 2019, 18:01 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6770
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Nie widzę potrzeby usuwania fragmentu wpisu o krótkim cięciu, bo odmiana faktycznie owocuje także przy krótkim cięciu.
Autor tego wpisu @Wierzba75 (3 czerw.2013) zapomniał dodać , że przy krótkim cięciu jednak grona są mniejsze :wink: :!:
Uzupełniłem wpis na WIKI
(źródło : http://wine.frisovi.cz/wine/wnero_b.htm + obserwacje własne)

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 2 kwietnia 2020, 15:49 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): niedziela, 26 listopada 2017, 15:12
Posty: 305
Lokalizacja: Warszawa
Taki znalazłem link o amerykańskich odmianach Arkansas:
https://grapes.extension.org/arkansas-t ... cultivars/
Fajnie, bo tak dość bezpośrednio piszą czy jest aromat labruski czy nie, widać u nich to nie problem tylko po prostu inny aromat, coś jak u nas antonówka vs. reneta ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:09 
Offline
czeladnik
czeladnik

Dołączył(a): środa, 25 marca 2020, 12:16
Posty: 111
Lokalizacja: gm. Sulmierzyce, pow. pajęczański,łódzkie 212 m.n.p.m
Kiedyś coś takiego znalazłem ,było nie było?

https://iowawinegrowers.org/grapes

Odpowiedniki dla światowców klasyków- w sensie odmian
i wiadomo co sadzić, jakby wróciły Prawdziwe zimy..

I tu prośba; czy ktoś z forumowiczów upawia:
Briannę, La crosse, Edelwaissa, Vignolesa czy Petite Pearl ?
Ciekaw jestem opinii z naszych równoleżników


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 3 kwietnia 2020, 09:35 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): niedziela, 26 listopada 2017, 15:12
Posty: 305
Lokalizacja: Warszawa
Oj ja bym się raczej nie kierował tą stroną, bo są tam takie kwiatki: jeśli lubisz różowego szampana to polubisz catawba... silny zapach czasem określany "foxy" :)
Producenci szampana muszą sie czuć docenieni :)))


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Facebook [Bot] i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO