winluk napisał(a):
Nie mam jutrzenki ale mam blutenmuskatelera... Na pewno u mnie jest bardzo odporny na mączniaka prawdziwego. Atakuje go tylko mączniak rzekomy koło sierpnia... Reszta chorób na nim nie występuje. Grona ma bardzo duże, skórki dość wytrzymałe... Osy i nawet ptaki go omijają...
Odmianę uzyskano w 1946 roku w Wszechrosyjskim Instytucie Badawczym Winiarstwa i Winogrodnictwa im. Ja. I. Potapenko z zapylenia odmiany Siewiernyj mieszanką pyłku muszkatołowego.
Czy poniższy opis pasuje do odmiany którą posiadasz ?
Odmiana o bardzo wczesnym okresie dojrzewania. Jagody dojrzewają w sumie aktywnych temperatur wynoszących 2100 °C.
Liść jest średniej wielkości, prawie cały lub lekko rozcięty, matowy na wierzchu, siateczkowato pomarszczony, z lekkim pajęczynowatym owłosieniem i ledwo zauważalnymi włoskami na żyłkach na spodzie. Wcięcie ogonkowe jest zamknięte, rzadziej otwarte, lirowate z wąskim dnem. Zęby na końcach ostrzy są trójkątne i mają zaostrzone końcówki. Zęby brzeżne są trójkątne.
Kwiat jest obupłciowy. Grono małe i średnie, stożkowate, średnio gęste. Średnia waga grona wynosi 80 g, maksymalna 210 g. Jagoda jest średniej wielkości, okrągła, biała, a po dojrzeniu nabiera żółtawego odcienia. Miąższ jest soczysty i ma intensywny smak gałki muszkatołowej. Skórka jest łatwa do zjedzenia i nie oddziela się od miąższu. Objętość 100 jagód wynosi 152,0 cm3. W jagodzie znajduje się od 2 do 4 małych nasion.
Odmiana ta charakteryzuje się średnią plennością: 48,7% pędów owocujących, średnio 1,3 grona na pęd owocujący. Winorośl dojrzewa prawidłowo. Krzew rośnie średnio silnie. Wzór nasadzeń: 1,25 x 2,5-3,0 m. Formacje: Guyot bez sztandaru i wachlarzowaty czteroramienny. Przycinanie pędów owocowych do 8–10 pąków.[
Odmiana ta nie jest odporna na mączniaka i wymaga okrycia na zimę.
(źródło : ampelografia białoruska)