modified on 11 gru 2010 at 19:16 ••• 6 604 views

Tutkarz brzozowiec

Z Winogrona.org

--Zbyszekb 19:16, 11 gru 2010 (UTC)Tutkarz brzozowiec (= T. cykarowiec) – Byctiscus betulae Rząd: Coleoptera - chrząszcze Rodzina: Attelabidae – tutkarzowate

Spis treści

Pokolenia:

1

Osobniki

(kliknij aby powiększyć)

Samiec niebieski,granatowy aż do czarnego – z połyskiem.

Samica zielona , miedziowo-zielona – z połyskiem.

Wielkość: ok.połowa biedronki wielokropki.

Zimuje: imago w glebie.

USZKODZENIA:

Zarówno Imago jak i larwy żerują na spodniej stronie blaszek liściowych wierzb, topól, brzóz, winorośli. U winorośli żerują czasami też na pąkach kwiatowych, ale stosunkowo rzadko.

Objawy

Samica nadgryza młode pędy, a znajdujące się powyżej liście nacina, zwijając je cygarowato i składając do każdego po 1-3 jaj. Jaja koloru żółtego, widoczne nie uzbrojonym okiem.

Inkubacja

? Do uzupełnienia

Stadium larwalne

Larwy żerują najpierw w więdnących, potem butwiejących tutkach.

(Kliknij aby powiększyć)

Efekty żerowania

Zwinięte liście to zmniejszona powierzchnia asymilacyjna – szkieletowanie blaszek liściowych. Szczytowe partie pędów zamierają, liście opadają.

Okres rozmnażania

Od połowy maja do końca pierwszej dekady czerwca – zależnie od pogody i bliskości :topól, wierzb i brzóz, ale najbardziej brzóz (jak sama nazwa szkodnika wskazuje)

Zwalczanie

- w uprawach amatorskich - Zbieranie i niszczenie zwiniętych liści. Zwykle nie ma konieczności chemicznego zwalczania. - w uprawach towarowych – ochrona przeciw przędziorkom i mszycom ogranicza występowanie szkodnika do poziomu nie zagrażającemu uprawom.

Literatura

1.J.Lisek – Winorośl w uprawie przydomowej i towarowej 2. http://www.scribd.com/doc/7132529/cwiczenia-10

Zdjęcia

1 http://www.silneblota.boo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=639:curculionidae-byctiscus-betulae-tutkarz-brzozowiec&catid=5:chrzaszcze&Itemid=18

2 http://www.zpfp-owm.alpha.pl/fotka.php?autor=astopa&fotka=3