modified on 25 wrz 2014 at 07:34 ••• 12 720 views

Od czego zacząć

Z Winogrona.org

Jeżeli lubisz winogrona (a kto nie lubi?) i masz chęć na własne, to nic prostszego jak je mieć! Wystarczą chęci, trochę zapału i pomysłu.

Jeżeli masz choćby skrawek ziemi to już niemal problem z głowy. Jeżeli nie masz, to zapewne masz jakiś balkon i donicę z ziemią. I to też wystarczy! Jednak zawsze jest pytanie: od czego zacząć? Odpowiedź jest prosta: od myślenia i dokładnego przejrzenia tej strony. Znajdziesz tu zapewne wszystko czego potrzeba do amatorskiej uprawy winorośli. Jednakże początkiem powinno być myślenie i odpowiedzenie sobie na kilka prostych pytań:


1. Co chcę mieć?

Oczywiście winogrona. Jednakże jakie? I do czego służące? To już są pytania rzadko stawiane. A trzeba wiedzieć, że wśród kilkunastu tysięcy znanych odmian są:

  • odmiany deserowe - w zasadzie przeznaczone tylko do spożywania na świeżo,
  • odmiany przerobowe - wyłącznie do wyrobu wina i soków (na ogół o małych lub bardzo małych jagodach),
  • odmiany ogólnoużytkowe - o niezłym smaku i jednocześnie dające możliwości robienia z nich win i soków,
  • odmiany beznasienne - używane zarówno jako deserowe, ale też do robienia rodzynków.

Być może ważne będą dla Ciebie walory dekoracyjne krzewów? Liście wielu odmian wybarwiają się na przepiękne kolory. Od jasnożółtych przez różne odcienie zieleni, czerwień po purpurę, do głębokiego, śliwkowego fioletu. Są też przebarwiające się w zielone i czerwone plamy. Do tego dochodzą przeróżne kształty liści oraz kolory jagód i gron - żółty, zielony, granatowy, czarny, czerwony, tęczowe - różowo-niebiesko-zielone... Być może zechcesz altanę sobie "zaliścić" lub ścianę domu - są przecież silnie rosnące odmiany przydatne do takich celów. Dostępne na naszym rynku odmiany dostosowane do naszych warunków zostały opisane na następnych stronach.

2. Gdzie chcę to mieć?

Jeżeli masz ogród, działkę, pole to pozostaje Ci tylko wybór konkretnego miejsca. To miejsce powinno być możliwie dobrze nasłonecznione i trochę chronione od wiatrów. Także stwarzające możliwość rozwoju krzewu w przestrzeni. Bo winorośl to przecież pnącze! Korzystne są południowe, południowo-zachodnie lub południowo-wschodnie wystawy krzewu. Dotyczy to także większych upraw nazywanych winnicami przeznaczonych do produkcji na większą skalę. Jeżeli masz tylko nasłoneczniony balkon to też nic straconego. Nad doborem właściwej odmiany musisz tylko pomyśleć! Jakość ziemi na której posadzisz winorośla też nie ma większego znaczenia. Najlepiej gdyby miała odczyn pH obojętny. Jednak gdy będzie lekko zasadowa lub minimalnie kwaśna - też Ci się udadzą.

3. Jakie mam warunki klimatyczne?

Nie można dać się zwieść poglądowi, że w Polsce nie jest możliwa uprawa dobrych winorośli w gruncie. Jest możliwa i coraz bardziej rozpowszechniona; dostępnych jest wiele odmian odpowiadających naszym warunkom klimatycznym. Problemem jest ich właściwy dobór. Są przecież odmiany o wysokiej mrozoodporności, o dość krótkim okresie od rozpoczęcia wegetacji do dojrzenia owoców co gwarantuje pełne dojrzewanie w naszym klimacie, odmiany później rozpoczynające wegetację, a więc mniej wrażliwe na wiosenne przymrozki, a także dobrze regenerujące się po ich wystąpieniu. Jednakże by dokonać prawidłowego doboru warto ocenić miejscowe warunki klimatyczne. A więc ostrość zimowych mrozów, częstość występowania wiosennych przymrozków, przeważającą pogodę w końcu lata i początku jesieni gdy grona dojrzewają. I na tej podstawie zastanowić się nad doborem właściwych dla danego miejsca odmian.


Gdy zna się odpowiedzi na te trzy proste pytania można rozpocząć winoroślową przygodę. I mieć własne, fantastyczne winogrona...


4. Dobór odmian

Dobór odmian opisany jest w osobnym artykule: Dobór odmian. Artykuł traktuje o doborze raczej na małą skalę.


5. Założenie winnicy

Jak już się ma własne winogrona i apetyt znacznie wzrósł, to można uprawiać winorośl na dużą skalę. Planowanie winnicy opisane jest w osobnym artykule: Planowanie winnicy.