modified on 11 lut 2010 at 20:17 ••• 5 905 views

Co to są winorośla, winogrona

Z Winogrona.org

Jedząc pyszne winogrona, pijąc znakomite wino, nie myślimy zbyt często o tym co to są winorośle, co to takiego właściwie są winogrona. A warto to wiedzieć. Na przykład warto wiedzieć, że winorośle to bardzo stary i niezwykle rozpowszechniony rodzaj roślin zajmujący w trzeciorzędzie największy obszar na kuli ziemskiej.

Botaniczna systematyka określa tak ich miejsce: Rząd: szakłakowce (Rhamnales) Rodzina: winoroślowate (Vitaceae) Rodzaj: winorośla (Vitis) Podrodzaje: EuvitisMuscadina Gatunki: Winorośl letnia (V. aestivalis)Winorośl okrągłolistna (V. rotundifolia) Winorośl amurska (V. amurensis)Winorośl Munsona (V. munsoniana) Winorośl Berlandiera (V. berlandieri) Winorośl bielejąca (V. candicans) Winorośl japońska (V. coignetiae) Winorośl lisia, w. truskawkowa (V. labrusca) Winorośl nadbrzeżna, w. pachnąca (V. riparia) Winorośl skalna (V. rupestris) Winorośl leśna (V. sylvestris) Winorośl właściwa, w. europejska (V. vinifera) A dalej są już odmiany, odmiany, odmiany... Ocenia się, że jest ich kilkanaście tysięcy i ich liczba na skutek zabiegów hodowlanych ciągle rośnie. Tworzenie nowych odmian winorośli zmierza do poprawy ich walorów użytkowych, m.in. wielkości, smaku i wybarwienia owoców, poprawie plenności, wydajności moszczu dla odmian winniczych , odporności na gorsze warunki klimatyczne, na choroby itp. i opiera się w zasadzie na:

   * selekcji naturalnej,
   * selekcjonowaniu mutacji,
   * krzyżowaniu odmian wewnątrz tych samych gatunków,
   * krzyżowaniu odmian różnych gatunków,
   * skomplikowanych zabiegach genetycznych. 

Rezultatem tych przedsięwzięć jest gigantyczna liczba odmian różniących się zarówno cechami morfologicznymi jak i cechami użytkowymi owoców. Ta liczba odmian i ich rozpowszechnienie przekłada się na wielkość światowej produkcji owoców winorośli. A co to są winogrona? Oczywiście fantastyczne owoce wydawane przez krzewy winorośli! Mają one nadzwyczajne walory smakowe i odżywcze. Zawierają m.in. niemal 20% cukrów, z czego większość to łatwo przyswajalne dla organizmu glukoza i fruktoza.