Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 28 marca 2016, 21:15 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6754
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Czy ktoś pił już może wina z tej winnicy? Winnica Wieliczka

Co sądzicie o biodynamicznej uprawie tam takich odmian jak:
Chardonnay, Riesling, Merlot, Cabernet, Muskat, Gruener Veltliner i Pinot noir ?
Pytam o to, bo być może ,że przez 10 lat istnienia tego forum większość z forumowiczów niepotrzebnie bardzo sceptycznie zapatrywała się na biodynamiczną uprawę tych odmian a także na możliwości ich dojrzewania w polskich warunkach klimatycznych.
Może byliśmy do tej pory w błędzie ?

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 28 marca 2016, 23:43 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 22 września 2015, 06:41
Posty: 610
Ciekawe co rozumieją przez biodynamiczna bo różnie to ludzie interpretują.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 08:22 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 14:29
Posty: 1099
Lokalizacja: okolice Kocmyrzowa. Kraków
Pierwsze nasadzenia były w 2013/ 2014r. W 2016 w marcu chwalą się już winem.
Z jakiego kraju mieli owoce, no bo chyba nie od siebie.

_________________
Pozdrawiam- Mirek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 12:49 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 sierpnia 2007, 01:00
Posty: 781
Lokalizacja: małopolska
Plon kontrolny na Merlocie, po 1 gronie na krzew miał prawo dobrze dojrzeć. Czy jednak dojrzeje przy pełnym obciążeniu, na 350 m n.p.m., okaże się w tym roku. Natomiast w uprawę takich odmian bez co najmniej kilku oprysków SOR'ami na sezon osobiście nie wierzę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 14:17 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 19:55
Posty: 2114
Lokalizacja: południowe świętkorzyskie
Znam ten teren bardzo dobrze, gdyż w latach 2003-2010 pracowałem w Wieliczce, mam znajomych mieszkających w najbliższej okolicy tego "projektu" i codziennie dojeżdżając autem, mając taką niegroźną obsesję na punkcie meteorologii obserwowałem różnice klimatu moich okolic i Wieliczki (odległość 50 km od mojej lokalizacji). To wygląda na szpanerską inicjatywę gości z nadmiarem kasy, a już tekst prowadzącej ten projekt "Rusałki" w wczesności Merlota (tekst z FB Bosaka) w porównaniu do Shiraza woła o pomstę do nieba. Żaden z nich nie jest wczesny, i nigdy się nie da w naszym klimacie zrobić z nich wina o pożądanych parametrach(prędzej z Shiraza), a szczególnie w tak nieciekawym, wietrznym i wilgotnym siedlisku u stóp Chorągwicy na wysokości 400 m. n.p.m. o opadach dobrze ponad 800 mm (tam pada co najmniej 2x więcej niż u mnie). A już głupoty o biodynamicznej uprawie w tak wilgotnym siedlisku to po prostu skandal, i robienie ludziom wody z mózgu. Typowe zagranie marketingowe pod turystów tłumnie odwiedzających kopalnię soli, a Merlot i Chardonnay z ich etykietką pewnie przyjedzie w cysternie z Włoch( ich udział będzie to kilka procent takiego trunku, o ile ten "szlachetny plon" nie wymarznie i nie zdechnie od m. rzekomego).
Patrząc na biodynamiczny zapał "Rusałki" (za pieniądze sponsora) w sadzeniu gruszek na wierzbie, zamiast dosadzać Roeslera czy C. Cantor muszę chyba pomyśleć o posadzeniu Carmenere :!: mam jakby nie było lepsze siedlisko dla winorośli niż zbocza Chorągwicy, wielu kolegów z forum także.

_________________
Pozdrawiam Robert
https://www.fotosik.pl/u/WinnicaPlechow/albumy
Stacja meteo na winnicy : https://www.wunderground.com/weather/pl/plechów/IPLECH5


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 16:50 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6754
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Każdy zapracowany, leniwy , ciekawski itd., itp. Może od zaraz stać się na przeciąg roku właścicielem winnicy minimum 6 krzewów i wielokrotność tej liczby. Jeżeli ma blisko to może doglądać w miarę możliwości osobiście. Jeżeli ma daleko to będzie właścicielem wirtualnym a zrobi za niego wszystko p.?Rusałka? odpłatnie; łącznie z wyrobem wina i zaetykietowaniem butelek nazwiskiem ?delikwenta?.
A wirtualny winiarz może ?swoje? poczynania w winnicy i winiarni śledzić przez Internet za drobną opłatą.
Przeliczyłem tak z grubsza ?pi razy drzwi? i wychodzi mi ,że butelka takiego wina to około 140 zł.
No ale frajda niesamowita i to moje nazwisko na butelce, będzie czym się pochwalić na zlocie.
Pomysł super E-winiarz
Pewnie się skuszę na 6 krzewów odmiany ?Chardonnay? bo jak do tej pory przez 7 lat w moim siedlisku ta odmiana nie chce dojrzewać ? :? :eh:
I będzie "Chardonnay 2016 - ZbyszekB kiele Nasielska" co będzie lekką ściemą, no ale nie bądźmy drobiazgowi :wink:

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 20:28 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 01:00
Posty: 2350
Lokalizacja: Dębica
RobertR napisał(a):
... a już tekst ... w wczesności Merlota ... woła o pomstę do nieba. Żaden z nich nie jest wczesny, i nigdy się nie da w naszym klimacie zrobić z nich wina o pożądanych parametrach ...

A nieprawda! Da się zrobić! Koledzy z Wrocławia zrobili przepysznego Merlota - piłem - przepyszny, dojrzałe garbniki, kwas na przyzwoitym poziomie!


Przywieźli moszcz z Bułgarii :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 20:30 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
suszi napisał(a):
Co za zbieg okoliczności:
RobertR napisał(a):
... muszę chyba pomyśleć o posadzeniu Carmenere :!: ...
, chwila moment temu przy świątecznym stole, degustująca "Rodzina" zaproponowała: "Te twoje wino to tylko gębę wykrzywia! Postaw foliak, wsadź tam kilka krzaków Cabernet Sauvignon, sprowadź beczółkę wina z Włoch - pomieszaj co tam uzbierasz. Będzie się piło przyjemnie, a może i z tego jakieś pieniądze się urodzą :sick: "

Może to i jakiś pomysł, ale czasem warto dodatkowo parę win wypić aby zacząć swoje doceniać :)

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 21:17 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 19:55
Posty: 2114
Lokalizacja: południowe świętkorzyskie
Zbyszek dzięki za zamieszczenie linka do ich pomysłu E-winiarz. To jest dość szokujący pomysł biznesowy. Traktowanie nabywców jak debili, przy tym wyborze win dostępnych w handlu.
Nie omieszkam jednak za jakiś czas zakupić od nich flaszkę takiego wielickiego Merlota, lub Caberneta, bo te odmiany wykopałem, pozostawiając po 1 szt. w kolekcji.
Wynik degustacji opiszę na forum. :D

Tak na marginesie Merlot w najcieplejszym miejscu Moraw (Brezi) dojrzał według słów znanego winiarza, oraz kubków smakowych degustujących na bardzo dobre odmianowe w południowym typie tylko raz (2012) po kilkunastu latach uprawy.

_________________
Pozdrawiam Robert
https://www.fotosik.pl/u/WinnicaPlechow/albumy
Stacja meteo na winnicy : https://www.wunderground.com/weather/pl/plechów/IPLECH5


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 21:31 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 21:54
Posty: 712
Lokalizacja: Maciejowice k/ Krakowa
Oni ten pomysł opieki wirualnej nad krzaczkami wzięli chyba z ZOO.
W niektórych ogrodach zoologicznych taką opiekę wirtualną nad zwierzakami można wykupić ale za niewielka oplatę. Zdaje sie w schroniskach dla zwierzat też coś takiego było.Tyle, że tam chodzi o szczytny cel .

_________________
Szkółka winorośli
zapraszam i pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 21:44 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 grudnia 2009, 01:00
Posty: 1033
Lokalizacja: Tychy, pałac --> Moszna 2014
Przyznam się, z tym Syrah'em to ja ich podpuszczałem ;)
Faktem jest, że pomysł wirtualnej winnicy to niezła ściema, a laika łatwo skusić.

_________________
.......\\\\\\ ///
........( @ @ )
-oOOo-(_)-oOOo->
pozdrawiam Castleman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 29 marca 2016, 21:57 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6754
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Robercie,
zgadzam się z twoją opinią na temat Winnicy Wieliczka i pomysłu E-winiarz.

Tym nie mniej prawdopodobnie będziesz zaskoczony dojrzewaniem Merlota u mnie?
To tylko 2 krzewy. W tym roku powinien zaowocować trzeci jak dobrze pójdzie ? :D
Mam jeszcze nie zagospodarowane ok.15 arów, więc są szanse na sprzedaż moszczu z merlota do Wieliczki :wink:

Ale Chardonnay i Gewurztraminer u mnie praktycznie nie dojrzewają :problem:

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 30 marca 2016, 08:46 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 19:55
Posty: 2114
Lokalizacja: południowe świętkorzyskie
Zbyszku Merlot owszem jako tako w suchym siedlisku dojrzeje, na pewno lepiej niż CS, ale w smaku ewentualnego wina nie poczujesz klimatów Bordeaux czy południa Francji, lecz wino o tonach nieco warzywnych, paprykowych, pikantnych, ziemistych z elementami niedojrzałej porzeczki i czereśni, żadnej głębszej treści, a już bogactwa Merlota (można taki w sklepie nabyć od 40 zł w górę) w tym nie uświadczysz. Takie są moje wrażenia po degustacji wielu morawskich Merlotów. Te z Austrii czy Węgier bywają zdecydowanie lepsze. Północna granica uprawy dobrego Merlota to będzie z małymi odchyleniami mniej więcej równoleżnik Budapesztu.

_________________
Pozdrawiam Robert
https://www.fotosik.pl/u/WinnicaPlechow/albumy
Stacja meteo na winnicy : https://www.wunderground.com/weather/pl/plechów/IPLECH5


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 30 marca 2016, 15:23 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6754
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Ja swoje 3 krzewy (a nawet 10) jestem w stanie okryć na zimę a latem ściółkować przy korzeniach aby szybciej i lepiej dojrzały.
Przy kilku ha było by to nieopłacalne. CS i Reslinga nawet nie próbowałem bo są jeszcze późniejsze od Merlota.
U mnie nawet namiastka CS jakim jest Cabernet Cortis źle dojrzewa i trudno pozbyć się tej "zieleniny" we winie.

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2016, 11:53 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 8 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 349
Lokalizacja: AOC-Mazowsze
Podejrzewam, że Cabernet z Wieliczki to właśnie Cortis: P.Agnieszka miała z nim dobre doświadczenia na Srebrnej Górze.

Pomimo całego mojego zaufania do profesjonalizmu właścicieli nie rozumiem uprawy tego Merlota.
Reszta jest zrozumiała: wybrali sobie grupę docelową, którą skusi biodynamika, tradycyjna VV i własne nazwisko na etykiecie.

_________________
pozdrawiam Tadeusz
... Mazowiecki klimat jest "cool" ...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO