Teraz jest niedziela, 16 czerwca 2024, 05:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 74  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: niedziela, 31 maja 2020, 10:41 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 lipca 2017, 06:54
Posty: 133
Lokalizacja: Południe od Opola
sajko71 napisał(a):
Chociaż jestem gorącym zwolennikiem letniego szczepienia "w zielone" to jednak spróbowałem szczepić wczesna wiosną w stare drewno i wygląda na to, że jest duża szansa na sukces.

I jak udało się? W jakim terminie dokonałeś szczepienia? Oprócz butelki czymś innym zabezpieczyłeś przez przymrozkami?
Także próbowałem szczepień koło 20 marca, ale uschło ostatecznie.

W przyszłym tygodniu ma być trochę cieplej, lecz pogoda nadal w kratkę. Chyba trzeba poczekać na lepszą okazję do szczepienia.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: niedziela, 31 maja 2020, 12:46 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3099
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Szczepiłem 22 kwietnia, zimny maj właściwie zatrzymał rozwój, większość zrazów żyje nadal, dopiero teraz rusza zielone. Mimo, że u mnie zwykle cieplej niż u innych to bardzo powoli to idzie. Ocieplenie klimatu okazuje się złudne skoro maj nadal niestabilny.
Przed zimnem zabezpieczyłem butelkami typu pet lub woreczkiem foliowym a na zimniejsze noce narzucałem też szmaty lub kawałek starego koca. Szczepienia przy gruncie zabezpieczam wiaderkami.
Od wtorku zaczynam szczepić "w zielone" (do 15 czerwca muszę się wyrobić), więc zobaczymy, który sposób szczepień da więcej przyjęć i mocniejsze przyrosty do jesieni.


Załączniki:
IMG_20200531 Kras na Sf.jpg
IMG_20200531 Kras na Sf.jpg [ 60.41 KiB | Przeglądane 1219 razy ]

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 1 czerwca 2020, 14:20 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 lipca 2017, 06:54
Posty: 133
Lokalizacja: Południe od Opola
Nieźle to wygląda. Latorośl gruba jak na start. Może to złudzenie, ale chyba widoczny kwiatostan. Masz duże doświadczenie praktyczne w szczepieniu. Informuj jak się skończy eksperyment kwietniowy.
Szczepię drzewka owocowe, ale winorośla są bardziej wymagające temperaturowo a niuanse techniczne jeszcze ważniejsze.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 1 czerwca 2020, 15:46 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): piątek, 4 maja 2018, 10:22
Posty: 29
Lokalizacja: Sulejówek
Sławek, koniecznie zdawaj relacje, ja tez planuje szczepic. Zeszloroczne zielone w zielone niestety nie przezylo zimy. W tym roku drugie podejscie. 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 1 czerwca 2020, 20:49 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): czwartek, 29 października 2015, 10:03
Posty: 637
Lokalizacja: południowe mazowsze
hullu a co szczepiłeś i na czym?

Ja cały czas walczę z Isabellą aby zechciała coś przyjąć. Wczoraj poczyniłem kolejne 10 prób w tym sezonie. Na 8 kwietniowych prób jedno wykazuje niewielkie oznaki współpracy.

_________________
pozdrawiam Sebastian
----------------------
Moje TOP odmiany : Prieobrażenie, Golicyn, Prima, Katrusia, Super Ekstra, Bajkonur, Orion Bielika, Garold


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 1 czerwca 2020, 21:33 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): piątek, 4 maja 2018, 10:22
Posty: 29
Lokalizacja: Sulejówek
wolq napisał(a):
hullu a co szczepiłeś i na czym?

Ja cały czas walczę z Isabellą aby zechciała coś przyjąć. Wczoraj poczyniłem kolejne 10 prób w tym sezonie. Na 8 kwietniowych prób jedno wykazuje niewielkie oznaki współpracy.



Heja - szczepiłem właśnie po wizycie u Ciebie: Welesa i dwie inne - Na Biance i Agacie Dońskim. Jeden z czterech przetrwał moje eksperymenty do jesieni, ale na wiosne już nie powstał :)
W tym roku będę atakował dalej - może pozakładam torebki aby zwiększyć wilgoć. Następny tydzień zapowiada się cieplej. Bo na razie noce dość zimne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 1 czerwca 2020, 21:52 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3099
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Zwiększaj temperaturę a nie wilgotność. Jak zraz jest dobrze wszczepiony to przecież soki wpłyną. Jak masz zraz zielony to zostawiasz pasierba albo ogonek liścia?

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 1 czerwca 2020, 22:22 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): piątek, 4 maja 2018, 10:22
Posty: 29
Lokalizacja: Sulejówek
O tak jak ten pan bede robil: https://youtu.be/_8DhDZOengI


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 1 czerwca 2020, 22:59 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3099
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Ja liści nigdy nie zostawiam, bo zwykle mi więdły. Zostawiam malutkiego pasierba i/lub ogonek liściowy. Warto szczepić tuż przy nasadzie, żeby zdążyło zdrewnieć.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: wtorek, 2 czerwca 2020, 14:36 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): piątek, 4 maja 2018, 10:22
Posty: 29
Lokalizacja: Sulejówek
Ok, ja w zeszlym roku zostawialem polowe liscia i jedno na cztery sie przyjelo. Reszta zwiedła.

Mozesz pokazac jakies fotki swoich szczepien w zielone ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: wtorek, 2 czerwca 2020, 14:52 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): piątek, 31 lipca 2015, 13:09
Posty: 373
Lokalizacja: lubelskie/Zamość
Proponuję przejrzeć wątek wstecz i będzie masę różnych fotek A także bardzo cenne uwagi do wyłapania:-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: sobota, 13 czerwca 2020, 13:23 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3099
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
hullu napisał(a):
...Mozesz pokazac jakies fotki swoich szczepien w zielone ?
Odsyłam Cię do wcześniejszych, było ich sporo w tym wątku. Na razie nowych nie dam, bo do dziś niewiele się zmieniło.
uprawa/szczepienie-t4452-930.html#p217994

-- sobota, 13 czerwca 2020, 13:23 --

Szczepienie właściwie zakończone. "Zdrewniałe w zielone" i "zielone w zielone" to u mnie standard, więc co do techniki nie mam nic nowego do napisania. W tym roku sprawdzam czy Hybrydy z Karpicka są dobrymi podkładkami, bo przeszczepiłem cały szpaler. Testuję też alternatywny sposób zdobywania materiału do szczepień, gdy ten przechowany w lodówce już się wyczerpał a latorośle na krzewach interesujących odmian jeszcze nie są wystarczająco grube na zrazy:
- wariant 1: przeszczepiam łozę z przyjętych zeszłorocznych szczepień. Np. Wojewoda przyjął się w kilku miejscach. więc poświęciłem łozę najmniej potrzebną, podzieliłem na zrazy, skróciłem zielone i przeszczepiłem na inny krzew.
- wariant 2: wszczepiam fragmenty tegorocznych sadzonek na których pąki dopiero ruszyły ;)
Zobaczymy jak przyjmie się taki materiał.
"Pogniewałem się" dziś na jeden krzew od lat przeszczepiony na Jubileja Now. i Tasona, że ma co roku samo zielone a owoców jak kot napłakał albo wcale. Ściąłem, więc wszystko do poziomu krzewu-podkładki i wszczepiłem zrazy pozyskane z tegorocznej sadzonki. Skręciłem to opaskami. Zobaczymy co będzie, bo rozmiar trochę nie psuje. Jak nie przyjmą się to wyjdą "wilki" w które wszczepię się w następnym sezonie.


Załączniki:
IMG_20200613_103210.jpg
IMG_20200613_103210.jpg [ 87.46 KiB | Przeglądane 788 razy ]
IMG_20200613_103218.jpg
IMG_20200613_103218.jpg [ 82.28 KiB | Przeglądane 788 razy ]

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: poniedziałek, 15 czerwca 2020, 10:43 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 1 czerwca 2018, 06:26
Posty: 171
Lokalizacja: PD-Zach PodLasia, geogr. Mazowsze
To i ja podjąłem próbę zaszczepienia, mam parę fałszywych odmian z dobrym korzeniem. No i to ostatni moment na tę operację - zdążyłem przed 15 czerwca ;)
Na Primie zaszczepiam Arkadię. Maja wspólnego przodka SV12375 więc teoretycznie powinno być OK.
Załącznik:
szczep.jpg
szczep.jpg [ 248.67 KiB | Przeglądane 695 razy ]

Drewno w zielone.
3 - stosowanie z nacięciem - trochę problematyczne bo zielone jest do tej metody chyba za miekkie
1,2 - klin, czyli tak jak większość.

3. po tygodniu - nic się nie dzieje
2. po 3 dniach - nic się nie dzieje
1. 3 dzień płacze - nie sądziłem że aż tak będzie się lało po przycięciu od góry drewna. Pewne jest że przewodzi ;)

Zielonego brak.

Obawy mam jedynie o użyty materiał przechowywany w lodówce w wilgotnym ręczniku i folii. Moczyłem przed szczepieniem 24h. Po cięciu - środek zielony.

_________________
Pozdrawiam. Piotr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: środa, 17 czerwca 2020, 16:30 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3099
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Dostałem pytanie kolegi na PW: po jakim mniej więcej czasie widać czy szczepienie "zielone w zielone" się przyjęło? Kiedy powinien ruszyć przyrost ze zraza?
Do odpowiedzi na PW dodam tu dwa zdjęcia: oba szczepienia mają dziś 4 dni i już widać które ruszyło i jest perspektywiczne a którego przyszłość jest bardzo niejasna.
Z czegoś zraz musi startować, dlatego zachęcam do zakładaniu zraza z malutkim zalążkiem pasierba (ten na fotce był dużo mniejszy czyli już rośnie). Liczy się oczywiście jeszcze technika cięcia, dokładność przylegania itd.


Załączniki:
IMG_20200617_165356.jpg
IMG_20200617_165356.jpg [ 53.05 KiB | Przeglądane 531 razy ]
IMG_20200617_165552.jpg
IMG_20200617_165552.jpg [ 56.44 KiB | Przeglądane 531 razy ]

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szczepienie
PostNapisane: piątek, 19 czerwca 2020, 05:52 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 1 czerwca 2018, 06:26
Posty: 171
Lokalizacja: PD-Zach PodLasia, geogr. Mazowsze
A drewno w zielone jak szybko pąki z reguły startują? Warunki w sumie są dobre, bardzo ciepło i korzenie dostają regularnie wodę z chmury. Chciałbym wyłapać moment kiedy już wiadomo będzie że się nie przyjęły, żeby odpuścić podkładce - nie chcę jej ubić wyłamywaniem wszystkiego co próbuje wystartować.
Druga sprawa - dopiero zauważyłem że ten Prim mógł być szczepiony, czy to coś zmienia że szczepię na szczepionej czyli jakby 2 piętro. Jak nie wyjdzie to pozwolę odbić tej najbliżej ziemi na następny rok.

_________________
Pozdrawiam. Piotr.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1105 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71 ... 74  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO