Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 07:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 19:11 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 8 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 349
Lokalizacja: AOC-Mazowsze
przemgo74 napisał(a):
... Acolon nie za wysoko?

Pewnie tak.
Dostał punkty za to, że jest wczesny - i mam sentyment do niego.

Ps. Oj chyba odchodzimy od tematu. Zgodnie z sugestią Amavin przeniosę to do odmian.
Pokazałem wykres żeby przekonywać, że w cool climate Markette rulez i żeby porównać z Rebergerem (~Regentem).

_________________
pozdrawiam Tadeusz
... Mazowiecki klimat jest "cool" ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 19:35 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 12 czerwca 2014, 15:32
Posty: 337
Lokalizacja: Tychy
terroirPL napisał(a):
przemgo74 napisał(a):
... Acolon nie za wysoko?

Pewnie tak.
Dostał punkty za to, że jest wczesny - i mam sentyment do niego.

Ps. Oj chyba odchodzimy od tematu. Zgodnie z sugestią Amavin przeniosę to do odmian.
Pokazałem wykres żeby przekonywać, że w cool climate Markette rulez i żeby porównać z Rebergerem (~Regentem).


Przepraszam, że wyglądało jakbym się czepiał, ale nie taki był mój zamiar, bo infografika bardzo użyteczna. A jedynie byłem zaskoczony niektórymi ocenami/pozycjami. Ale teraz już rozumiem ? przynajmniej jak chodzi o Acolona.

_________________
Pozdrawiam – Przemek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 20:21 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 28 stycznia 2014, 12:13
Posty: 2170
Lokalizacja: Poznań-Drawsko Pomorskie
Zdanek napisał(a):

Solaris 2016 Zodiak
Pierwszy nos delikatny owocowy przyjemny, później trochę czuć siarkę ale jest to młode wino i jeszcze nie rozlane do butelek. Spora kwasowość i elegancka mineralność wino do ułożenia. Fajny mineralny finisz bardzo przyjemny. Ocena 4. ze względu na tą siarkę. Wino degustowałem zaraz po otwarciu butelki i stąd może nie do końca dobra ocena z mojej strony. Później już go nie próbowałem, a szkoda bo może po ulotnieniu siarki aromat się rozwinął jak to opisuje Robert.

Leon Milot Rose 12% 2016 Zodiak
Piękny kolor, czysty iskrzący. Pierwszy nos malina, drugi porzeczka, suszona śliwką czyste przepięknie ułożone aromaty. W ustach wiśniowe, zbalansowane, przyjemny finisz rozgrzewający ślinianki. Ocena 7. Moim zdaniem to wino po ułożeniu może powalczyć o medale. Leon bardzo barwi i wino w ogóle nie było macerowane po zmieleniu od razu odciśnięte na prasie. Osobiście jestem zszokowany tym winem i jakością jakie Rose można uzyskać z


Awansowałeś na sekretarza wszystkich spotkań na których się pojawisz. Super podsumowanie.
Do Solarisa dodam, że to wytrawne wino z alkoholem 13-13.5%. Bardzo dużo. Pod koniec listopada powinienem mieć wyniki z laboratorium EnoLab. Wtedy podejmę decyzję co robić dalej. Na pewno cześć zostawię. Część kupaż z SB Alk. 10%. Część kupaż z Solarisem odlanym na etapie fermentacji tak aby został w nim cukier. Myślę, że Solaris bazowy jakiego próbowalismy zgubi jeszcze kwasy. Zobaczymy poeksperymentujemy. Tłoczone tak jak LM. Zaraz po zerwaniu całe grona. Tłoczenie nie forsowane. 2 bary
I wydajność 55%. Drożdże UCLM 325.

LM ma rzeczywiście w tym momencie idealne kwasy 6,5 i 12%. Wino wytrawne. Drozdze UCLM 325. Obawiam się, że jak kwas zejdzie to nie mam czym dokwasić i może juz nie być takie dobre. Zobaczymy.
Mi także smakuje to wino dlatego będę dosadzał LM.

_________________
_____________________
pozdrawiam Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 22:30 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6761
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Skoro większość chce i nie widzę sprzeciwów pozostałych darczyńców, to ?
w kolejności degustacji.
Aby oceny były porównywalne przyjmuję też skalę 10pkt a w przyszłości sugeruję użycie arkuszy ze skalą 100pkt

Solaris2016-Mirek(@zodiak)
Młode wino ale już wykrystalizowane o aromatach i smaku owoców cytrusowych, bez goryczki ale jeszcze z odrobiną siarki. Nie wiem jak się rozwinął aromat i smak po przewietrzeniu bo nie próbowałem. Moja ocena 6pkt
Leon Millot różowe-Mirek(@zodiak)
Kolor intensywnie różowy jak przystało na wino różowe. Dobrze już wyklarowane jak na tak młode wino. Aromaty lekkie malinowo porzeczkowe (owoce czerwonej porzeczki i w tle wiśni).Nie wyczuwalna riparia i siarka.Moja ocena 5pkt
Amelia cuvee2015 Hibernal&Aurora&Bianka-Rafał(@Rafał76)
Intensywny korzenno kwiatowy aromat i pikantny korzenn0 orzechowy smak. Wino dobrze ułożone i nie utlenione a siarka nie wyczuwalna. Degustowałem 3 razy i nie straciło nic z zapachu i smaku po przewietrzeniu. Wino w moim typie. 7pkt
Baltica2016 odmianowe czerwone, wytrawne- Tadeusz(@terroir.pl)
Wino całkiem poprawne bez wyczuwalnych labruskowych absmaków, ale też i bez szczególnych innych wyróżniających się aromatów a w smaku łagodne i przyjemne w rodzaju bardzo lekkiego pinota z małą ilością tanin (bardzo ?kobiece?) ? 5pkt
Marquette 2015 ? Artur(@arturro)
Alkohol 13,28%,kwasy 4,53g/l,cukier resztk.1,2g/l,pH-3,86, SO2 całk.123,07mg/l
Kolor rubinowy ale niezbyt intensywny, raczej średni. Aromaty delikatne wiśniowo-czereśniowe z lekką wanilią w tle, bez aromatów riparii. Smak ciemnych czereśni i czekolady ale bardzo mało intensywny. Mało tanin. Wino lekkie. Zbyt dużo alkoholu do tak lekkiego czerwonego wina. 7pkt
Marguette2015 ? Roman(dziadek2)
Kolor dość intensywny. Intensywny aromat jeżyn i delikatny aromat dojrzałych czereśni i czekolady.
W ustach smak dobrze dojrzałych czereśni i lekki smak śliwki oraz czekolady. Taniny na średnim poziomie a kwasy zbyt małe w stosunku do całości. Po dłuższym przewietrzeniu straciło trochę na aromatach i smaku ale niewiele. 8pkt
Marquette 2015 ? Jurek(@canin)
Wino na pograniczu wytrawnego i półwytrawnego. Zarówno aromaty jak i smak to dojrzałe czarne czereśnie i wędzone śliwki z lekką nutą riparii. Wino złożone i ciężkawe w typie. Taniny średnie. Wygląda mi na zbyt długą macerację alkoholową niezbyt dojrzałych owoców ? Choć z deklaracji winiarza wynika, że sok miał 25 Bx a alkoholu jednak mało? Nie wiem jak po przewietrzeniu bo nie próbowałem. 6pkt
Marquette 2015 ? Jurek(@jlechu)
Wino lekko utlenione ? Zapachu nie potrafiłem skojarzyć. Smak lekko wiśniowo-czereśniowy, mało tanin i kwasów. Wino b.lekkie. 4pkt
Marquette 2015 ? Grzegorz(@gbed)
Kolor dość intensywny. Tak w ustach jak i w nosie wyczuwalne czereśnie i jak by nieco karmelu? Taniny na średnim poziomie i odpowiednia kwasowość. Nie próbowałem po przewietrzeniu 6pkt
Cuvee MF&LM ? Artur(@arturro)
Alkohol 11,26%, i TA-4,51g/L , cukier resztk.1,9g/l, pH 4,12, SO2 całk.128,16mg/l
Kolor średnio intensywny. Delikatne aromaty jeżyny i wiśni z wanilią w tle. Smak owoców wiśni i niewielki posmak śliwki. Małe kwasy. Wino lekkie ale zupełnie dobrze zbalansowany alkohol/kwasy.
Nie straciło na wartości po dłuższym przewietrzeniu i nie miało posmaków riparii. 8pkt
Regent ? Artur(@Arturo)
Alkohol 11,36%, TA ? 5,66g/l, pH 3,72, cuk.reszt. 1,5g/l, SO2 całk.106,25mg/l
Intensywny kolor i spore taniny. Więcej nie zapisałem. Może inni coś pamiętają na temat tego wina ?
Nie zdążyłem już zdegustować po przewietrzeniu, bo zabrakło. 7pkt
Cuvee(Roesler75%+PF25%) ? Robert(@RobertR)
Alkohol 13,5%, TA ? 5,5g/l
Aromaty owocowe jeżyn i czereśni i podobny intensywny smak. Dobry balans alkoholu kwasów i tanin. 9pkt
Fateasca Neagra ? Rumunia
Alkohol 13%, półwytrawne.
Wyczuwalne owoce śliwek i czarnej porzeczki z niuansem cynamonu. Intensywna barwa i taniny.10pkt

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 22:34 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 01:00
Posty: 362
Lokalizacja: okolice Slomczyna
Zodiak napisał(a):
LM ma rzeczywiście w tym momencie idealne kwasy 6,5 i 12%. Wino wytrawne. Drozdze UCLM 325. Obawiam się, że jak kwas zejdzie to nie mam czym dokwasić i może juz nie być takie dobre. Zobaczymy.
Mi także smakuje to wino dlatego będę dosadzał LM.


A jakie miał parametry po zbiorze ? Z tym sekretarzem to bym nie szalał ledwo się rozczytałem :) Następnym razem laptop obowiązkowy.

Przy okazji ponawiam pytanie czy ktoś robił rose z Marquette ? Ciekawi mnie potencjał tej odmiany na różowe.


Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 23:36 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Może nie całkiem różowe, ale takie kontrolne kiedyś robiłem odmiany/marquette-struktura-krysztalu-t3984-43.html
Tu Mieciu dosyć łaskawie toto ocenił odmiany/marquette-struktura-krysztalu-t3984-62.html
W tym roku też próbuję, ale znowu przez noc a nawet trochę dłużej się "macerowało" - będzie "czerwone rosee" :wink:

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 21:37 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 01:00
Posty: 362
Lokalizacja: okolice Slomczyna
dziadek2 napisał(a):
Może nie całkiem różowe, ale takie kontrolne kiedyś robiłem odmiany/marquette-struktura-krysztalu-t3984-43.html
Tu Mieciu dosyć łaskawie toto ocenił odmiany/marquette-struktura-krysztalu-t3984-62.html
W tym roku też próbuję, ale znowu przez noc a nawet trochę dłużej się "macerowało" - będzie "czerwone rosee" :wink:


Dziękuję Dziadek za informację jednak próbka była mikroskopijna więc trzeba to powtórzyć. Ja spróbuję w przyszłym roku może z 5l wyjdzie ze wszystkich moich krzewów rose z Marquetta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 22:23 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6761
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Uzupełnienie na temat wino Marquette 2015 Winnica Zamojska

Moszcz miał początkowo kwasy około 9,5 g/l.
Drożdże mycoferm CRU 05 i Maurvin B
Fermentacja 4 tygodnie w temper.5-10 stopni.
Tłoczenie i dokończenie fermentacji w temper.ok.15 stopni
W poprzednich latach eksperymenty z FJM były niezadawalające a więc wino zasiarkowane aby nie dopuścić do fjm.

O winach alternatywnch do market następnym razem

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 08:43 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Cytuj:
Drożdże mycoferm CRU 05 i Maurvin B
Fermentacja 4 tygodnie w temper.5-10 stopni.

Zbyszku, wspólny nastaw z zastosowaniem mieszanych drożdży, czy dwa oddzielne nastawy połączone po tłoczeniu, czy później aby dobrać stosunek do korekty kwasów?
U mnie Mauriviny B w tak niskiej temperaturze nie dawały rady - w tej chwili w pomieszczeniu o temperaturze 15,5*C jeszcze pracują, temperatury samego nastawu nie mierzę.

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 09:21 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 maja 2009, 01:00
Posty: 362
Lokalizacja: okolice Slomczyna
dziadek2 napisał(a):
Cytuj:
Drożdże mycoferm CRU 05 i Maurvin B
Fermentacja 4 tygodnie w temper.5-10 stopni.

Zbyszku, wspólny nastaw z zastosowaniem mieszanych drożdży, czy dwa oddzielne nastawy połączone po tłoczeniu, czy później aby dobrać stosunek do korekty kwasów?
U mnie Mauriviny B w tak niskiej temperaturze nie dawały rady - w tej chwili w pomieszczeniu o temperaturze 15,5*C jeszcze pracują, temperatury samego nastawu nie mierzę.

Podejrzewam ze najpierw fermentacja na cru 05 aby wytworzyć aromaty a potem dodane maurivin aby zbić kwasy. Ja bym tak zrobił. A jak zrobił autor wina ?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 14:01 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
Tak by się dało tylko z "killerami".
Osobiście przy dużym kwasie będę robił 2 nastawy z marquette i nie tylko.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 14:54 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6761
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Zdanek napisał(a):
dziadek2 napisał(a):
Cytuj:
Drożdże mycoferm CRU 05 i Maurvin B
Fermentacja 4 tygodnie w temper.5-10 stopni.

Zbyszku, wspólny nastaw z zastosowaniem mieszanych drożdży, czy dwa oddzielne nastawy połączone po tłoczeniu, czy później aby dobrać stosunek do korekty kwasów?
U mnie Mauriviny B w tak niskiej temperaturze nie dawały rady - w tej chwili w pomieszczeniu o temperaturze 15,5*C jeszcze pracują, temperatury samego nastawu nie mierzę.

Podejrzewam ze najpierw fermentacja na cru 05 aby wytworzyć aromaty a potem dodane maurivin aby zbić kwasy. Ja bym tak zrobił. A jak zrobił autor wina ?
....

Wygląda mi to na jeden wspólny nastaw, mogę dopytać, sami oceńcie - cytat:" ...FMJ się nie sprawdza w tym przypadku. Wino wyszło lekkie i owocowe macerowane na mycoferm CRU 05 i Maurivinach B oba szczepy mają właściwości degradujące k. jabłkowy 2w proporcji 7:3 w ok 4 tygodnie w temp ok.5-10 było już zimno. potem tłoczenie i dokończenie fermentacji w piwnicy w temp. ok 15. w zasadzie tyle, siara i niska temp. by nie dopuścić do FMJ ( przy długiej maceracji bardzo dużo SO2 ulega związaniu więc trzeba dać prawie górne dawki)...."


Marquette to jeszcze w Polsce "świeża" odmiana i wymaga eksperymentów.
Tak jak wcześniej napisał Tadeusz - jest szansa na rejestrację tej odmiany w UE już w 2017 i wtedy kto posadził wcześniej i będzie miał doświadczenie enologiczne z tą odmianą to będzie "do przodu" :wink:

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 15:01 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Zbyszku, dopytać nigdy nie zaszkodzi, tym bardziej, że dotyczy konkretnego wina - później można próbować wyciągnąć jakieś wnioski z pożytkiem dla nas i potomnych.

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 15:06 
Offline
czeladnik
czeladnik

Dołączył(a): środa, 6 października 2010, 19:37
Posty: 162
Lokalizacja: mazowieckie, Krupia Wólka
A jeszcze ja się wtrącę.
Gorące podziękowania dla organizatorów, za możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.
Większości kolegów nie znalem, a atmosfera była jak u starych znajomych, super.

Pozdrawiam
Rafał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 grudnia 2016, 22:17 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 01:00
Posty: 2352
Lokalizacja: Dębica
zbyszekB napisał(a):
Marquette to jeszcze w Polsce "świeża" odmiana i wymaga eksperymentów.

Coś w tym jest - ciężki Marquette z 2015 feremntowany w owocach 12 dni zdecydowanie zyskuje z czasem, młody był trudny do zaakceptowania. Dlatego w tym roku zrobiłem krótką fermentację 4 dni i wino szybciej dojrzewa ale też trochę szkoda tych ciężkich aromatów. Trzeba to jeszcze dopieścić.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO