Z racji ferii odbyłem wczoraj rajd po sztobry do, odległych o ok. 5-6 km na zachód od Brzegu, nadodrzańskich Lipek, gdzie podejrzewam, że rośnie jeden z blauerów lub samo oporto, ale mogę się mylić oczywiście :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/869 ... ebdca.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/95b ... ce33f.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/719 ... 2147e.html http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/069 ... 2950b.html . Mili gospodarze potwierdzili, że to poniemiecka odmiana jakich dużo we wsi, podobnie jak starych drzew owocowych, a ponadto stwierdzili, że z tej winorośli wyrabiali dość dobre wino domowe

. Otrzymałem zaproszenie na degustację owoców w sezonie i pobranie nowych sztobrów, jeżeli z tych nie udadzą się mi sadzonki.
Wracając z Lipek pojechałem do do odległej o niecałe 2 km wsi Gać ( już w woj. dolnośląskim ), by drogą DK 94 wrócić do Brzegu. Była to intuicja, gdyż wjeżdżając boczną drogą, zaraz na wstępie wsi natknąłem się na cudo, którego zdjęcia zamieszczam poniżej ( nadal proszę o wyrozumiałość - nie było cyfrówki pod choinką

). Młody gospodarz poinformował mnie, że jest to również poniemiecka odmiana, która owocuje w drugiej połowie października, a zdarza się, że i w początkach listopada. Sadzonki tego krzewu również rosną w ogrodzie, a ponadto matka gospodarza rozdaje własnoręcznie ukorzeniane w sezonie sadzonki ( przez odkład ) mieszkańcom wsi i znajomym, a także zaprasza na degustację owoców. Otrzymałem podobne zaproszenie na nowy sezon, kiedy też będę mógł pobrać sztobry lub otrzymać sadzonkę. Na jednej z resztek łóz został owoc. Jego smak, kolor i kształt oraz termin dojrzewania dają mi 90 % pewności, ze jest to odmiana , która rosła u mojej babci w podbrzeskich Kościerzycach, 2 km za Odrą. Jutro jadę po kolejne autochtoniczne sztobry.
Nie mogę wrzucić zdjęć, ale zapraszam tu :
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html pierwszych 10 zdjęć to opisywana powyżej winorośl.