Card napisał(a):
A przechodząc do rzeczy.
Od razu może wyjaśnię (Michał widział to w ubiegłym roku) że średnio z 100 siewek tylko ok. 5 szt. pozostaje po wstępnej selekcji w 2 roku (siewki mają wówczas od 0,3 do 4 metrów). Jeśli z tych 5 chociaż jedna da wartościowe jagody po kolejnych 2 latach uprawy, to mogę mówić o wielkim szczęściu. W chwili obecnej rośnie ok. 200 siewek z 4 różnych kombinacji krzyżówek. W bieżącym roku wysianych zostanie ok. 1000 siewek z 7 różnych kombinacji.
Oczywiście "Ania" nie jest pierwsza, ale o krzewach które po 5 latach oczekiwania dały mi białe, owalne jagody wielkości... jednogroszówki, lub wcale nie owocują to nawet szkoda pisać. Bywa i tak.
(...)
Wybaczcie, że nie podam nikomu łatwej, prostej recepty na otrzymanie "deserówki - odpornej na choroby i wczesnej", bo takiej recepty nie znam. Wiem tylko, że jest za to mnóstwo pracy ze zbieraniem nasion, stratyfikacją, pielęgnacją maleńkich siewek itd, a efekt może będzie po kilku latach, a może i nie. Wysiewu nasion odmian samopylnych (choćby nawet i tych najsmaczniejszych np. Arkadii) nie polecam nikomu. Dlaczego... to pewnie lepiej wyjaśnią bieglejsi ode mnie genetycy obecni na Forum.
Andrzeju, czy nie zechciał byś napisać w wolnej chwili co nieco o hodowli w odpowiednim wątku:
http://www.winogrona.org/forum/odmiany/action-101-nowych-polskich-odmian-t2984.html ?
Nie odbierz tego jako chwalenie, jak to uznajesz w przypadku alkora(swoją drogą chwałą mu za to, że ujawnia trochę skoro jesteś taki skromny

), ale prośbę kieruję do Ciebie, bo jesteś chyba pierwszym forumowiczem który może pochwalić się rezultatami w dziedzinie hodowli, a także na prezentowanych przez Ciebie zdjęciach chwalisz się naprawdę dobrymi rezultatami w uprawie. Ale dość kadzenia i przejdźmy do konkretów, czyli pytań na które odpowiedzi(w miarę możliwości) - najlepiej we wspomnianym wyżej wątku - by mnie interesowały:
-Jaką u ciebie wygląda(tak orientacyjnie) agrotechnika uprawy siewek, skoro piszesz, że w drugim roku osiągają nawet 4 m? Intensywne nawożenie, specjalne podłoże, czy jeszcze inne kwestie? Przy okazji pochwalił byś się agrotechniką w normalnej uprawie, która pozwala Ci uzyskać takie okazałe grona, bo jedynie udało mi się znaleźć że dosyć intensywnie nawozisz winniczkę.
-Na jakiej podstawie selekcjonujesz te 5 siewek ze 100? Jak wygląda mniej-więcej zróżnicowanie takiej populacji 100 siewek(tak ogólnie)?
-Piszesz o krzewach, które dały drobne jagody - czy siewki te były krzyżówkami dwóch odmian wielkoowocowych, czy nie? Głównie chodzi mi o to, jak wygląda kwestia genu odpowiedzialnego za duży rozmiar owoców - do tej pory nie udało mi się znaleźć takich wiadomości(nie mam też zbyt wiele czasu na to, aby znaleźć i przeszukiwać masę artykułów), gdy wiem jak to wygląda mniej-więcej z terminem dojrzewania, kolorem skórki, oraz beznasiennością. Konktetnie - czy w wyniku skrzyżowania dwóch wielkoowocowych odmian w potomstwie są rośliny o owocach drobnych? Jeśli tak, to czy są to pojedyncze sztuki, czy większe ilości, jak np. połowa, czy większość(wiem, że w ogromnym stopniu może to zależeć od tego jakie odmiany krzyżowano)?
Oczywiście o odpowiedzi proszę, jeśli nie będą one Twoją tajemnicą

Także gdyby ktoś inny był w stanie udzielić odpowiedzi na któreś z pytań, to byłbym bardzo wdzięczny.