Zodiak napisał(a):
Tu jest chyba chmiel.
Niestety, to chyba jest jednak cmentarz - na mapach Google raczej widać tam cmentarz w Chotomowie. Podobnie zresztą, na dwóch działkach w kwadracie między liniami 43 i 44 a liniami 25 i 26 (przy drodze z Jabłonnej do Chotomowa). Znakami "+" na ogół oznacza się właśnie cmentarze chrześcijańskie.
Nie wiem, czy w legendzie do tej mapy nie ma jakiegoś błędu. Wg "Wzorów i objaśnień znaków topograficznych na mapach WIG z 1931 r.", plantacje chmielu i winnice mają jedno wspólne oznakowanie - właśnie pole z rzędami pionowych kresek "|" ułożonych w szachownice (tzw. znak 157), zaś legenda tej mapy zawiera dla nich dwa oddzielne pola, przy czym ich opis jest jakoś dziwnie urwany. Przy polu z "X" - "Plantacja chmielu" (z dużej litery), zaś poniżej przy polu z kreskami "|" - "i winnice" (z małej litery oraz od spójnika), zamiast konsekwentnie "Winnice".
Poza tym, pewien zestaw znaków, chyba standardowo był dołączany do mapy (jeśli miała legendę, choć pewnie niektóre wydania były bez legendy albo z bardzo skróconą albo modyfikowaną, tak jak w przypadku akurat tej mapy Jabłonnej z 1934 r. [drukowanej kilka razy - w 1934, 1940, 1942, 1943 i 1952 r., bez zmian na samej mapie], która ma 3 różne legendy). W każdym razie, w legendzie do tej konkretnej mapy jest też znak "Granica państwa" czy "Kopalnia", a jednak w okolicach Jabłonnej żadnej granicy państwowej czy kopalni raczej nie było. Innymi słowy, to że w legendzie danej mapy jest znak dla plantacji chmielu lub winnicy, to nie oznacza, że rzeczywiście występują one na terenie objętym tą mapą.
Nie mam jednak pomysłu, co wtedy oznaczałoby pole z "X" (na tej mapie podpisane jako "Plantacja chmielu"). Może rozdzielenie plantacji chmielu od winnic w legendach map, to była inicjatywa "nazistowskich" kartografów.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Jabłonna z 2012 r., działka z willą dr. Bzury (ciągnąca się od ul. Modlińskiej do ul. Szkolnej) ma numer 1-686, ale potem została podobno podzielona, jak pisał wcześniej zbyszekB. Może uda się ustalić, jaka była jej powierzchnia za życia dr. Bzury.