modified on 12 lut 2010 at 23:34 ••• 46 359 views

Rusztowania

Z Winogrona.org

Wersja Canin (dyskusja | wkład) z dnia 23:34, 12 lut 2010
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Pomijając prowadzenie winorośli przy stałej podporze, np. przy ścianie lub ogrodzeniu należy przewidzieć dla nich rusztowanie. W pierwszym roku, dwóch winorośla można prowadzić przy palikach (drewnianych, bambusowych, z drutu zbrojeniowego powlekanego bądź nie tworzywem) -- w tym czasie zależy nam na wyprowadzeniu jednego bądź dwóch pędów, które będą tworzyły w przyszłości ramiona. Jesienią drugiego roku, lub najpóźniej wczesną wiosną roku następnego należy wykonać rusztowanie, do którego będą przymocowane ramiona krzewu i na którym będą rozpinane owocujące łozy.

Materiały Jako materiał na rusztowanie należy użyć to, co akurat mamy w zasięgu ręki/portfela. Mogą to być zarówno słupy betonowe, które są jednocześnie najtrwalsze ale też ciężkie i truno sobie wyobrazić stawianie ich w pojedynkę. Mogą być wykonane z metalu: rur o średnicy od 30 mm w górę, profili 'T' (tzw. teowników), 'I' (dwuteowników), rur o przekroju prostojkątnym itp. Nie koniecznie muszą być to materiały pierwszego gatunku, czasem można kupić rury pozagatunkowe, o różnej średnicy, czy grubości ścianek, które będą się świetnie nadawały. Materiały można kupić w centralach materiałów budowlanych, stalowych, bądź na skupach złomu. Można rozejrzeć się również wśród znajomych: czasem przy remontach/wymianie instalacji wodnej można odzyskać stare rury. Rury są łatwe w łączeniu, można je gwintować i skręcać. Ważne jest zabezpieczenie metalu przed korozją, np. poprzez pomalowanie. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie ogrąglaków z drewna iglastego, im bardziej żywicznego tym lepiej, stosowanego jako stemple w budownictwie. Wystarczy je uciąć na odpowiednią długość, ściąć w klin, i dobrze wbić w ziemię. Dodatkowo zaciosany koniec, który wbija się w ziemię można jeszcze zabezpieczyć opalajac na ogniu lub nasączając impregnatem do drewna. Tak przygotowane słupy powinne wytrzymać ok. 5 lat. Aby wyeliminować korozję biologiczną w miejscu styku ziemia-powietrze słupy drewniane można mocować do uprzednio zabetonowanej rury (bądź innej obejmy metalowej). Słupy drewniane powinne być takiej długości jak planowana wysokość konstrukcji (1,8 - 2m), zaś rury metalowe o ciut większej średnicy niż słupki drewniane (dł. ok. 60cm). rury należy nawiercić w kilku miejscach:

  • na 31-m centumetrze śr. otw. do 5 mm (po zabetonowaniu na 30 cm otwory będą ułatwiały odpływ wody)
  • na 40-m i 55-m centymetrze śr. otw. 8-10 mm (na śruby)

Rury należy zabezpieczyć np. jakimś abizolem płynnym (również w środku - przez zanurzanie, raz jeden koniec raz drugi). Po wyschnięciu należy je zabetonować do 30 cm tak, aby pierwszy otwór był nad betonem. W umocowaną w podłożu rurę wkłada się słup drewniany tak, by wisiał kilka centymetrów nad betonem, zaznacza miejsca, w których należy wywiercić otwory na śruby mocujące. Po wywierceniu otworów dolny odcinek zabezpiecza się drewnochronem (np. poprzez zanurzanie w wąskim i wysokim pojemniku tak aby i otwory dokładnie były zabezpieczone). Najlepiej gdy słupy drewniane są rozeschnięte, spękane -- lepiej chłoną preparat. Po zabezpieczeniu dolnej części słupa, można włożyć w rurę i skręcić. Taki sposób wydłuża żywotność słupków, ułatwia ich wymianę w przyszłości i nie trzeba kupować stali w tonach. Skrajne słupy, należy zaopatrzyć w podpory lub odciągi, należy je również betonować na głębokość większą, niż strefa przemarzania. Słupy należy stawiać co 5-7 metrów.

Plik:maciej_slupki1.jpg

Plik:maciej_slupki2.jpg

Przykład rusztowania z winnicy w Miękinni k/Wrocławia. Foto: Maciej

Plik:jurek_rusztowania.jpg

Rusztowanie drewniane z winnicy Villa Nowa k/Suwałk. Foto: JurekDrut naciągowy Jako drutu do którego będą mocowane łozy można użyć zarówno drutu stalowego ocynkowanego jak i powlekanego tworzywem. Pierwszy dolny drut, do którego będą przymocowane ramiona krzewów powinien mieć średnicę ok. 3-4 mm, górne, rozmieszczone co 20-30 cm mogą być cieńsze, sr. 2-2.5 mm. Do naciągnięcia można używać naciągów dowolnego typu, np. naciągów stosowanych przy ogrodzeniach z siatki jak i oczkowych.

Napinacz do drutu wraz ze schematem działania. Foto: Jurek Napinacz oczkowy. na podstawie dyskusji na forum zebrał i opracował,

Grzesiek