jokaer napisał(a):
Aceton- czy jest jedna przyczyna powstawania? Jaka?
W winiarstwie octan etylu powstaje w wyniku reakcji kwasu octowego z alkoholem. Czyli, aby poczuć lakier do paznokci, rozpuszczalnik, itp., potrzebne są 2 czynniki: alkohol i kwas octowy. Z tym pierwszym wiadomo jak powstaje. Z drugim jest trochę zagwostki.
Nie jestem chemikiem i fachowo przedstawić tego nie umiem, ale z praktyki winiarskiej znam dwie ścieżki powstawania kwasu octowego.
Pierwsza ścieżka, to różne bakterie, gdzie najczęściej bakterie kwasu octowego utleniają alkohol do kwasu octowego. Czasami wykonują tę robotę podlejsze drożdże, jak Hansena, Kloeckera, czy Bretta.
Druga ścieżka powstawania kwasu octowego ma związek z typowym utlenianiem wina, gdzie w wyniku reakcji tlenu z taninami, czy antocyjanami powstaje nadtlenek wodoru, który z kolei utlenia alkohol do aldehydu octowego, a ten utlenia się do kwasu octowego.
W niewielkich ilościach octan etylu nie jest wadą ( oczywiście to nie dotyczy krzysztof1970, który jak wiemy ma dar wyjątkowo wyczulonego nosa ). W białych winach poszerza paletę aromatów i podbija owocowość. Ale po przekroczeniu progu ( UE to normuje względem kwasowości lotnej ) jest to duża wada i w praktyce wino nadaje się do wylania.
To, w jaki sposób dochodzi do zakażenia gron, moszczu, wina lub też jego utlenienia jest już inną problematyką. Jednak odpowiedzialność za tę wadę ponosi Winiarz przez swoje zaniedbania w winnicy lub/i piwnicy.
Pozdrawiam
Piotr