Teraz jest wtorek, 7 maja 2024, 11:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2016, 08:50 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): środa, 19 listopada 2014, 20:15
Posty: 1646
Lokalizacja: okolice Ojcowa
vanKlomp napisał(a):
Janusz nie żartuj. Ile można sprzedać wina z 5 krzewów? :mrgreen: Maciek stosuje zasadę 5 na 5. Czyli zasady uprawy i produkcji wina na 5 ha winnicy przenosi na swoje 5 krzewów. :mrgreen:
Jeśli chodzi o podejście do siarkowania to należy tylko i wyłącznie naśladować. Po co się wstydzić przed znajomymi przesiarkowanym winem albo posmakiem żywych drożdży bo winko z nienacka w cieple ruszyło. Mierzmy chociaż pH przed siarkowaniem!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2016, 09:40 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 21 maja 2013, 21:49
Posty: 376
Lokalizacja: Szczecin na północy - Winnica CISOWA
Przy małych ilościach - takich, jakie na razie robię - warto zabutelkować jak najszybciej, oczywiście po odpowiednim sklarowaniu. Minusem, jest w takim wypadku, potrzeba dekantacji.

Wino zdobyło w Gostomi 74pkt i 64pkt, tak więc raczej, większych błędów nie było:
http://wino.org.pl/2016/05/30/konkurs-w ... omia-2016/

_________________
Aktualne zdjęcia i filmy - należy wpisać http://wino.org.pl/forum/Thread-MOJA-WINNICA-w-Zach-pom-Winnica-Cisowa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2016, 10:29 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): piątek, 19 października 2007, 01:00
Posty: 1006
Lokalizacja: ogródek z winogronami pod Warszawą
JanuszJ49 napisał(a):
Zgodnie ze sztuką winiarską powinieneś zasiarkować i wlać do beczki dębowej na 2-letnie leżakowanie i dopiero po tym okresie butelkować.

Co to jest sztuka winiarska?
Solarisa do beczki na dwa lata? Solaris technicznie jest gotowy po 2 miesiącach. Dobry do picia po 4-5.
Sztuka jest wtedy kiedy umiemy zrobić takie wino jak zaplanowaliśmy. Podstawy trzeba mieć, elementarz, żeby wiedzieć co się robi, a nie robić każde wino jednym słusznym sposobem, bo takiego nie ma.

Ja też kiedyś przesadziłem z siarkowaniem błędnie zakładając 30mg/l. Przy pH 3.0 wino robi się stęchłe, przygaszone, bez aromatów co na szczęście mija.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2016, 11:51 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 28 czerwca 2008, 01:00
Posty: 476
Lokalizacja: Kielce
Jeżeli wg Ciebie wino jest po dwóch miesiącach gotowe technicznie ( w tym trzy razy zlewane i tyleż samo siarkowane - ostanie zlanie i siarkowanie 11.12 2015, a butelkowane 13.12.2015) to nie dziw się, że napisałem, czy jest to na sprzedaż. Nawet te do sprzedania, jak sam dobrze wiesz, nim zostaną rozlane do butelek, to leżakują w beczkach, zgodnie z podstawami i elementarzem (winiarz decyduje ile ma leżakować). No, a czemu leżakują w beczkach? Przecież można od razu zabutelkować i sprzedać.
Co to jest sztuka winiarska, postawiłeś pytanie i odpowiem Ci: moim skromnym zdaniem,to znając zasady i elementarz zrobić dobre wino.
Zadasz pytanie: jakie jest to dobre wino?
Dobre wino, jak pisze Rodger Corder: to takie wino, które pijącemu smakuje i w całej rozciągłości się z tym zgadzam.

Pozdrawiam Janusz.

_________________
W wodzie widzisz odbicie własnej twarzy, w winie - serce drugiego człowieka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: niedziela, 18 września 2016, 21:23 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 września 2013, 02:11
Posty: 372
Lokalizacja: Wrocław/ogród-powiat nyski
Zebrałem resztki Solarisa (niestety 2/3 owoców zeżarły osy) a że mało tego było na nastaw wina to stwierdziłem, że wycisnę na sok. Zrobiłem miazgę, dodałem pektoenzym i odstawiłem ka kilka godzin. W międzyczasie pomyślałem, żeby jednak dodać piro, żeby się nie utleniało. Wieczorem wycisnąłem sok (3,5 l), ale strasznie daje siarą :crazy: poszło do słoików i na razie do lodówki. Tylko jak teraz pozbyć się tego aromatu siary? Zostawić słoiki otwarte?

_________________
Pozdr Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: poniedziałek, 19 września 2016, 07:46 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Mogłeś sok wlać do dużego słoja, albo małego gąsiora i wstawić do lodówki aby osady osiadły a po dobie czy dwu ściągnąć wężykiem czysty sok ciut go przewietrzając i powinien być już OK.
Z tego co pamiętam, po siarkowaniu zdrowiej tydzień odczekać ze spożyciem.

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2016, 19:24 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 27 lutego 2016, 17:17
Posty: 111
Lokalizacja: Kraków
kilis napisał(a):
Ja też kiedyś przesadziłem z siarkowaniem błędnie zakładając 30mg/l. Przy pH 3.0 wino robi się stęchłe, przygaszone, bez aromatów co na szczęście mija.
Szacownemu Forum do konsultacji (kliknij w obrazek aby powiększyć):
Obrazek

_________________
Co i kiedy mierzyć | Kalkulatory winiarskie | Pobieranie próbek winogron

Mapa najpopularniejszych odmian przerobowych uprawianych w Polsce
Winogrodnicy.PL < Tutaj polskie winnice się liczą! Pozdrawiam, Piotr


Ostatnio edytowano czwartek, 24 listopada 2016, 22:55 przez EnoLab, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2016, 19:59 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 28 stycznia 2014, 12:13
Posty: 2170
Lokalizacja: Poznań-Drawsko Pomorskie
Dla mnie rewelacja ale pytanie. Czy w przypadku pH=3,7 (wino białe ) dawka minimalna powinna być wyższa od maksymalnej?

_________________
_____________________
pozdrawiam Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2016, 21:35 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 28 stycznia 2014, 12:13
Posty: 2170
Lokalizacja: Poznań-Drawsko Pomorskie
Mi się też to zgadza tylko może niektórych mylić od strony nazwy. Widzę, że Piotrowi chodziło o zawarcie wszystkich informacji na jednym wykresie i to jest chwalebne, ale wymaga małego komentarza tak aby było zrozumiałe dla każdego
Sam wykres super. Wydrukuje sobie i powieszę w winiarni.

_________________
_____________________
pozdrawiam Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2016, 22:47 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 27 lutego 2016, 17:17
Posty: 111
Lokalizacja: Kraków
Faktycznie plan był taki, żeby wszystko wrzucić na jeden obrazek. Jest to wizualizacja ogólnie dostępnych wzorów, na których bazują również dostępne w necie kalkulatory. Ale (przynajmniej dla mnie) na wykresie łatwiej prowadzić analizę scenariuszy typu co-by-było-gdyby.
Przypominam, że jest to jedynie pewne przybliżenie/uproszczenie rzeczywistości. Wino to żywy organizm i, jak wiemy, miewa swoje kaprysy. Dlatego nic na wiarę. Trzeba sprawdzać czy po interwencji (tu: dodatek siarki) wino reaguje zgodnie z intencją winiarza.

Liczę na pytania/wątpliwości dotyczące wykresu, które pokażą co jest niejasne i wtedy z chęcią poprawię/ulepszę wykres.
Wykres ma być przede wszystkim user-friendly.

@Zodiak 10 g piro to wartość, którą sobie zanotowałem jako niezalecaną do przekraczania (niestety bez źródła). Zatem odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak, dla białego o pH 3,7 zalecana dawka piro jest niezalecana. Należałoby podjąć próbę zwiększenia kwasowości = obniżenia pH i dopiero wtedy siarkować.

Mam też taką notatkę:
Kod:
Próg wyczuwalności dla wolnego SO2 - indywidualny
Przeciętnie: 10 ppm w powietrzu oraz 15-40 ppm w winie
pH, zawartość alkoholu i temperatura wpływają na lotność SO2 co przekłada się na jego wyczuwalność

_________________
Co i kiedy mierzyć | Kalkulatory winiarskie | Pobieranie próbek winogron

Mapa najpopularniejszych odmian przerobowych uprawianych w Polsce
Winogrodnicy.PL < Tutaj polskie winnice się liczą! Pozdrawiam, Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: czwartek, 24 listopada 2016, 22:55 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 28 stycznia 2014, 12:13
Posty: 2170
Lokalizacja: Poznań-Drawsko Pomorskie
EnoLab napisał(a):

@Zodiak 10 g piro to wartość, którą sobie zanotowałem jako niezalecaną do przekraczania (niestety bez źródła). Zatem odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak, dla białego o pH 3,7 zalecana dawka piro jest niezalecana. Należałoby podjąć próbę zwiększenia kwasowości = obniżenia pH ...


O i teraz mamy jasność . Kiedy dotrzesz do źródła (10g/l100l) to usuń tę część krzywej wychodzącej ponad poziom max i będzie OK.
Sprawa druga jak to się wszystko ma do często spotykanego poziomu calkowitego SO2 np. 120mg/l? Także w winach czerwonych.
Na wykresie posługujemy się poziomem SO2 lotnego.
Rozumiem, że ppm=mg/l. To tak dla jasności bo mg/l są jednostka częściej spotykaną bardziej zrozumiałą i łatwiejszą do zrobienia obliczeń .
Sam wykres jak napisałem jest super, a opatrzony paroma komentarzami będzie jeszcze lepszy.

Muszę jeszcze przypomnieć sobie jak się robi pomiar wolnego SO2 bo robię tylko całkowite.

_________________
_____________________
pozdrawiam Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2016, 01:24 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): piątek, 19 października 2007, 01:00
Posty: 1006
Lokalizacja: ogródek z winogronami pod Warszawą
Wina białego z pH 3.7 raczej nie widziałem, więc nie ma się co martwić takim siarkowaniem.
Całkowity SO2, to ten który dodałeś od początku produkcji wina. On nie zginie, będzie tam cały czas, ale już związany.
Wolny to ten, który jeszcze chroni wino. I ten nas najbardziej interesuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2016, 02:13 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 27 lutego 2016, 17:17
Posty: 111
Lokalizacja: Kraków
Źródło znalazłem: https://www.winiarze.pl/artykuly/winiar ... dawkowanie

Samej krzywej nie wyrzucałem, w końcu powyżej 10 g też się coś dzieje, ale zgodnie z sugestią ograniczyłem zakres "zieloności" krzywej (będę podmieniał plik docelowy - ten w dużej rozdzielczości, żeby nie tworzyć kolejnych postów).

No właśnie, musimy sobie powiedzieć jasno, wykres ten (podobnie jak i większość wykresów książkowych) pokazuje sytuację idealną, w której całe SO2 powstałe z pirosiarczynu występuje w postaci wolnego SO2. A przecież wiemy, że tak się w praktyce nie dzieje.

<-- TRYB EDUKACYJNY: ON ---------------->
Całkowite (ang. total) SO2 w winie to suma wolnego SO2 (ang. free) oraz związanego SO2 (ang. bound). Wolne SO2 występuje natomiast w trzech postaciach: SO2 cząsteczkowe (ang. molecular), jonów wodorosiarczynowych HSO3- (ang. bisulphite) oraz jonów siarczynowych SO3= (ang. sulphite), które przy pH wina praktycznie się nie tworzą. Związane SO2 natomiast występuje w dwóch formach różniących się siłą tego związania. Część SO2 związana jest na tyle słabo, że się potrafi "odwiązać" i dzięki temu może stanowić zapas dla wolnego SO2 (kiedy się "odwiąże" to się "uwolni"). Druga część związanego SO2 (na obrazku stable compounds) też nam robi dobrze, ponieważ wiąże się w sposób trwały (głównie) z aldehydem octowym, dzięki czemu będzie trudniej ten aldehyd wyczuć w nosie.
Obrazek
Źródło obrazka: http://www.brsquared.org/wine/Articles/SO2/SO2.htm
<-- TRYB EDUKACYJNY: OFF ---------------->

Zodiak napisał(a):
Muszę jeszcze przypomnieć sobie jak się robi pomiar wolnego SO2 bo robię tylko całkowite.
Jeżeli robisz jodometrycznie, to wolny SO2 robi się podobnie jak całkowity SO2, z tą różnicą, że nie przeprowadza się hydrolizy wina (nie dodaje sie 1 M NaOH).
Tu dobry przykład oznaczania wolnego SO2 tą metodą: https://www.youtube.com/watch?v=d8A8IwYbD8o

_________________
Co i kiedy mierzyć | Kalkulatory winiarskie | Pobieranie próbek winogron

Mapa najpopularniejszych odmian przerobowych uprawianych w Polsce
Winogrodnicy.PL < Tutaj polskie winnice się liczą! Pozdrawiam, Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2016, 06:45 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 28 stycznia 2014, 12:13
Posty: 2170
Lokalizacja: Poznań-Drawsko Pomorskie
kilis napisał(a):
Wina białego z pH 3.7 raczej nie widziałem...


Też prawda. U nas w kraju win o podwyższonej kwasowości, a szczególnie u mnie na północy małe prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś takiego. Koleżanki i Koledzy robią jednak różne eksperymenty z odkwaszaniem . Lepiej aby taka świadomość była

-- piątek, 25 listopada 2016, 07:42 --

EnoLab napisał(a):
...Jeżeli robisz jodometrycznie...

Robię jodometrycznie.

Zastanawiałem się co kryje się pod szarymi krzywym? Już się domyślam co się kryje pod pozostałymi, ale nie będę burzył konceptu. Widzę, że Piotr postanowił dawkować nam wiedzę. Bardzo edukacyjne postepowanie.
Do wykresu doszedł próg wyczuwalności.. Widoczny po otworzeniu pliku źródłowego
Pytanie:
Dlaczego zakres kończy się na 40ppm? Czy przy takim poziomie następuje porażenie zmysłu zapachu, że przestajemy czuć SO2? Podobnie jak z H2S.

_________________
_____________________
pozdrawiam Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Siarkowanie
PostNapisane: piątek, 25 listopada 2016, 18:40 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 27 lutego 2016, 17:17
Posty: 111
Lokalizacja: Kraków
Szare krzywe to (opisane liczbowo przy lewej osi pionowej, w ramkach) ilości cząsteczkowego SO2 jakie powinniśmy uzyskać stosując daną ilość piro. Dla przykładu: chcąc uzyskać stężenie cząsteczkowego SO2 na poziomie 1,0 mg/L (inaczej: 1,0 ppm) w winie o pH = 3,3 powinienem dodać 5,6 g piro na każde 100 litrów wina (0,056 g/L). Da to poziom wolnego SO2 równy około 32 ppm (to właśnie z tych 32 ppm wolnego SO2, przy tym pH=3,3, powstanie 1,0 ppm cząsteczkowego SO2).

Wykres kończy się na około 58 ppm wolnego SO2 (te 58 ppm wolnego SO2 powstaje z 10 g piro, które przyjąłem [za źródłem] jako maksymalną dopuszczalną dawkę).

-- piątek, 25 listopada 2016, 13:09 --
suszi napisał(a):
Rozumiem, że brakuje wykresowi zdecydowanie tytułu :) .
Proponuję: Nomogram Piro-mana.

-- piątek, 25 listopada 2016, 19:38 --
Jak skorzystać z nomogramu piromana kiedy mamy już jakieś wolne SO2 w winie?
Załącznik:
PIRO-Dodatek.gif
PIRO-Dodatek.gif [ 65.2 KiB | Przeglądane 2668 razy ]
Spójrzmy na przykład dla białego wina o pH = 3,4 (podążaj za różowymi strzałkami).

Po pomiarze wolnego SO2 okazuje się, że mamy go w winie 15 mg/L (czyli tego już dodawać nie musimy). Zaczynamy od lewej osi pionowej, na której odłożone są wartości wolnego SO2. Na wysokości naszego 15 mg/L przesuwamy się w prawo, aż do skrzyżowania z pH3,4. Teraz przesuwamy się w górę, żeby "wejść" przynajmniej na zieloną krzywą (0,8 mg/L cząsteczkowego SO2), a następnie w prawo w kierunku prawej osi pionowej, na której odczytamy potrzebną ilość pirosiarczynu potasu, równą 5,6 g piro na każde 100 litrów wina.

ALE ponieważ mamy już w winie 15 mg/L wolnego SO2 (to tak jakbyśmy już dodali 2,6 g piro na każde 100 litrów wina* - kropkowana różowa linia), zatem potrzebny dodatek obliczamy jako różnicę 5,6 - 2,6 = 3,0 g piro na każde 100 litrów wina.

* - to duże uproszczenie, ponieważ aby mieć w winie 15 mg/L wolnego SO2 zapewne trzeba było dodać więcej niż 2,6 g/100L piro; pamiętajmy o SO2 związanym.

_________________
Co i kiedy mierzyć | Kalkulatory winiarskie | Pobieranie próbek winogron

Mapa najpopularniejszych odmian przerobowych uprawianych w Polsce
Winogrodnicy.PL < Tutaj polskie winnice się liczą! Pozdrawiam, Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO