Kyniek napisał(a):
Dolnoslonzok napisał(a):
Kolega wołał, wołał i wywołał wilka z lasu. Nie musi być żadnej wojny. Wróćmy do historii. Na przełomie XVIII i XIX w. na Śląsku istniały cztery okręgi winiarskie złożone z powiatów (utworzonych przez administrację pruską w połowie XVIII w.), w których nieprzerwanie od średniowiecza (XIII-XIV w.) istniały winnice:
I. Zielonogórski- powiaty: Zielona Góra, Kożuchów, Żagań i Świebodzin.
II. Oleśnicko-milicki- powiaty: Oleśnica, Milicz, Trzebnica i Syców.
III. Lubińsko- średzki- powiaty: Lubin, Wołów, Środa Śląska, Strzegom, Legnica, Jawor, Głogów i Wrocław.
IV. Brzeski- powiaty: Brzeg, Oława, Niemodlin, Opole.
Tak przy okazji. Czy na szeroko rozumianym Dolnym Śląsku jest chociaż jedna istniejąca obecnie winnica założona dokładnie na stanowisku historycznym? Ma ktoś taką wiedzę?
Prawdopodobnie w rejonie zielonogórskim jedynie. Na mojej Ziemi Brzeskiej pani z ODR w Łosiowie, kierownik pewnego działu, zamierzała odtworzyć winnicę na jednym z wzniesień Wału Łosiowskiego, w miejscu, które jeszcze przed wojną Niemcy z wioski nazywali "winnica", a gdzie niegdyś była joannicka uprawa winnego krzewu. Mam nadzieję, że uda się wrócić do uprawy winorośli na Winnym Wzgórzu w Michałowicach pod Brzegiem, gdzie winnica istniał od XVI do XIX w. Obecnie jest to wzgórze porośnięte akacjami, dębami i drzewami iglastymi, jednak płd.-zach. zbocze zaczyna osuwać się nieco i drzewa (sosny, świerki) osuwają się . Jest też szkodnik drzew iglastych, do tego susza i może to przyczyni się do wypadnięcia kolejnych "iglaków", a teren dałoby się przygotować (piaszczysta łacha odrzańska) pod uprawę winorośli. Trzeba tu jednak silnej organizacji społecznej, porozumienia gminy, powiatu i Lasów Państwowych, do których należy teren. W Brzegu wszelkie miejsca wymienione w dawnych księgach jako uprawy winorośli są obecnie w obrębach granic miasta.