Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 08:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2015, 09:15 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 20:12
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
Andrzej_z_Wolki napisał(a):
-- N, 13.12.2015 21:07 --
Chyba najprościej byłoby użyć takiego aparatu plus odczynniki :lol: bagatela 2 tys. PLN
A ja mam 1,5 litra nastawu do zbadania :(


To jest dość typowa analiza ilościowa z użyciem spektrofotometru. Wystarczy tutaj prosty spektrofotometr na którym można nastawić długość fali 525 nm - takie urządzenia występują powszechnie w laboratoriach biochemicznych.

Cała tajemnica tkwi w odczynnikach i przeliczniku. Niewielką próbkę wina (0,2 ml, a więc zostałoby ci jeszcze 1499,8 ml wina) mieszamy z 5 ml odczynnika A (skład nieznany?), zerujemy spektrofotometr przy 525 nm, dodajemy odczynnika B (w składzie chyba m.in. NaOH), czekamy godzinę (być może urządzenie przez ten czas utrzymuje też pewną stałą temperaturę, choć to byłoby bardziej potrzebne przy oznaczeniach enzymatycznych, więc pewnie wystarczy przez ten czas trzymać probówkę w temp. pokojowej), aż powstanie barwny produkt (najprawdopodobniej czerwonawy), który właśnie pochłania światło o długości fali 525 nm i oznaczamy to pochłanianie (im więcej tego produktu - bardziej intensywny kolor roztworu, tym bardziej pochłaniane jest światło 525 nm, czyli zielone). Z otrzymanej wartości za pomocą odpowiedniego przelicznika (właśnie nieznany) otrzymamy stężenie kw. winowego w g/l. Przelicznik można wyliczyć używając równolegle roztworów wzorcowych kwasu winowego (np. 0,5 g/l, 2 g/l i 5 g/l).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2015, 10:48 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
A może zamiast zaawansowanych metod wykorzystać fakt, że winian wapnia jest nierozpuszczalny, a jabłczan rozpuszczalny? Małymi porcjami CaCo3 zobojętniamy uprzednio przefiltrowany moszcz, odsączamy osad winianu wapnia, suszymy, ważymy i obliczamy zawartość kwasu winowego.

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2015, 11:17 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 maja 2004, 01:00
Posty: 537
Lokalizacja: Monte Negro port Tabu kurs nieznany.
A na ile jest powszechna metoda która się nazywa elektroforeza kapilarna ?
Tu zdaje się oprócz bufora Ph niepotrzebne są żadne odczynniki.
Spróbuję spytać w firmach kontroli jakości o ile dysponują takimi systemami to sprawa może okazać się prosta.
Kuba,
może spróbowałbyś tego pomysłu o ile masz zaplecze i porównał z tradycyjnym sposobem to może to dla nas amatorów byłby wystarczająco dokładny i prosty sposób na oznaczenie kwasu winowego w winie
To mogłoby wyglądać tak:
Twoja metoda =rezultat mnożymy przez współczynnik korekcyjny (Ty go określisz) i mamy wynik :)

_________________
Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2015, 12:01 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 20:12
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
olmek napisał(a):
A może zamiast zaawansowanych metod wykorzystać fakt, że winian wapnia jest nierozpuszczalny, a jabłczan rozpuszczalny? Małymi porcjami CaCo3 zobojętniamy uprzednio przefiltrowany moszcz, odsączamy osad winianu wapnia, suszymy, ważymy i obliczamy zawartość kwasu winowego.

To jest właśnie opisane w linkach z przedostatniego postu Andrzeja. Z ich lektury wynika, że jest to niestety bardziej skomplikowane - należy m.in. sporządzić specjalny roztwór strącający.


Ostatnio edytowano wtorek, 15 grudnia 2015, 12:07 przez Amawin, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2015, 12:05 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
Andrzej, zaplecze niby mam, z czasem niestety jest trochę gorzej, ale pewnie w wolnej chwili się pobawię. Na "chłopski rozum" dla amatora metoda powinna być wystarczająco dokładna, a przy zgrubnym określaniu ilości kwasu winowego w celu ewentualnego uzupełnienia podczas odkwaszania metodą soli podwójnych, to nawet dla zawodowca :wink: Najlepiej gdyby o skuteczności takiej analizy wypowiedziałby się chemik.

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 grudnia 2015, 14:03 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): środa, 19 listopada 2014, 20:15
Posty: 1646
Lokalizacja: okolice Ojcowa
@Amawin Wiemy, że kwasy nie barwią wody, zatem wszelkie metody absorpcyjne światła widzialnego są subtelne - polegają tak jak piszesz na obserwacji absorpcji dodanego barwnika który musi wiązać się z kwasem. Zawsze trafiamy na chemie którą jakoś trzeba wyskalować, stąd odczynniki będą drogie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 stycznia 2016, 10:28 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 maja 2004, 01:00
Posty: 537
Lokalizacja: Monte Negro port Tabu kurs nieznany.
Nieco światła kolegi chemika.


-- N, 03.01.2016 10:25 --

To co naprędce zauważyłem:
Ten urzędowy dokument ( przepis) jest chyba niedokładnie przetłumaczony (np. zamiast mg jest podane ml)
Nie wiem dlaczego należy wg. tego przepisu sporządzić samemu winian wapnia krystaliczny ( nie można go po prostu kupić?)
Czy taki tekst będzie poprawny ?

_________________
Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja


Ostatnio edytowano niedziela, 3 stycznia 2016, 15:26 przez Andrzej_z_Wolki, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 stycznia 2016, 10:57 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 20:12
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
W tym oficjalnym tłumaczeniu jest sporo pomyłek lub nieszczęśliwych sformułowań - np. kwas mezowinowy myli się tam z kwasem metawinowym (ten ostatni dodawany jest specjalnie do wina, aby zapobiegać wytrącaniu się w nim kryształów wodorowinianu potasu - działa jednak tylko kilka miesięcy, bo ulega hydrolizie) oraz nie z uwagi na to, że "winian wapnia jest trudno rozpuszczalny w takim roztworze", lecz dlatego, że się on jednak (słabo) w nim rozpuszcza, to należy nim nasycić roztwór strącający przed użyciem go do oznaczania (w innym przypadku część powstałego w trakcie oznaczania winianu wapnia się w nim rozpuści, co zaniży wynik oznaczenia winianu).

Przy okazji, stopniowe dodawanie węglanu wapnia (czyli nierozpuszczonego wapnia) jest trochę bez sensu, bo nie uchwyci się dobrze momentu, kiedy osad dodanego węglanu przestanie zanikać i zacznie po prostu wchodzić w skład odłożonego wcześniej osadu winianu wapnia na dnie naczynia (powiększać masę tego osadu). Dlatego należy dodawać rozpuszczony wapń (w postaci octanu), a cały osad jaki się pojawi po kilkunastu godzinach będzie osadem winianu wapnia.

Generalnie, lepiej stosować się do wersji angielskiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 stycznia 2016, 11:18 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 maja 2004, 01:00
Posty: 537
Lokalizacja: Monte Negro port Tabu kurs nieznany.
Skorygowałem do miejsca: " Wykonanie oznaczania: ". (pewnie jest zgodne z angielską )
Dalej nie wnikałem. (na razie trzeba zgromadzić odczynniki)
Jeśli do tego miejsca jest OK to może spróbowałbyś poprawić resztę tekstu lub np. nanieść notatki , będzie dla nas cenna wiedza w jednym pliku. :?:

_________________
Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 stycznia 2016, 12:54 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
Amawin napisał(a):
Przy okazji, stopniowe dodawanie węglanu wapnia (czyli nierozpuszczonego wapnia) jest trochę bez sensu, bo nie uchwyci się dobrze momentu, kiedy osad dodanego węglanu przestanie zanikać i zacznie po prostu wchodzić w skład odłożonego wcześniej osadu winianu wapnia na dnie naczynia (powiększać masę tego osadu).


Zakładałem ciągły pomiar pH podczas dodawania węglanu wapnia do próbki.
Można też jeszcze prościej bez pH-metru. Obliczyć ilość węglanu wapnia potrzebną do całkowitego zobojętnienia kwasów w próbce ( w przeliczeniu na kwas winowy) i po prostu dodać go małymi porcjami.
Może to nie będzie dokładność analityczna, ale zupełnie wystarczająca do ustalenia ilości kwasu winowego potrzebnego do uzupełnienia w metodzie soli powójnych.

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 stycznia 2016, 15:41 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 maja 2004, 01:00
Posty: 537
Lokalizacja: Monte Negro port Tabu kurs nieznany.
Może ktoś podpowie czy winian wapnia (z przepisu) to to samo co ten ?
Pewnie nie skoro podawany jest w przepisie sposób na jego wytworzenie.

_________________
Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 stycznia 2016, 20:55 
Offline
czeladnik
czeladnik

Dołączył(a): czwartek, 4 listopada 2010, 12:18
Posty: 119
Lokalizacja: łódzkie
Witam w 2016r.Myślę, że winian wapnia zrobiony zgodnie ze składem z opisu jest równoznaczny z winianem wapnia kupionym np.w ,,pol-aura.pl".Zgodnie z informacją z " Tabeli dodatków i składników chemicznych" winian wapnia to E-354 spełniający rolę regulatora kwasowości i uznawany jest w przemyśle spożywczym za nieszkodliwy dla zdrowia.Pozdrawiam.Piotr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 4 stycznia 2016, 07:52 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): wtorek, 2 listopada 2010, 20:12
Posty: 352
Lokalizacja: Warszawa
Andrzej_z_Wolki napisał(a):
Może ktoś podpowie czy winian wapnia (z przepisu) to to samo co ten ?
Pewnie nie skoro podawany jest w przepisie sposób na jego wytworzenie.

Myślę, że należałoby ustalić, czy ten dostępny w sprzedaży jest też równomolową mieszaniną soli wapniowej izomerów D-(-) i L-(+) kwasu winowego, czyli (?)-winianem wapnia, inaczej solą wapniową kwasu gronowego.

PS. Wspomniane wcześniej kwasy mezowinowy i metawinowy zapisuje się także z myślnikiem w środku jako mezo-winowy lub mezo-winowy i meta-winowy lub meta-winowy (teraz coraz częściej w nazwach chemicznych rezygnuje się z kursywy, podobnie jak z greckich liter, czyli pisze się alpha lub beta zamiast ? i ? - chyba dlatego, że przeszukiwarki tego nie rozpoznają lub nie jest łatwo to wpisać w ich okienko).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 stycznia 2016, 01:15 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 maja 2004, 01:00
Posty: 537
Lokalizacja: Monte Negro port Tabu kurs nieznany.
Wychodzi , że w najprostszym wykonaniu metodą grawimetryczną niewiele tego trzeba :lol:

tygiel ze spiekiem szklanym nr.4
węglan wapnia
kwas octowy lodowaty
(?)winian wapnia
D(-) kwas winowy tylko ten to chyba L(+)
wodorotlenek amonu
waga 0,001g
palnik spirytusowy za suszarkę :lol:
kolba próżniowa trzeba dopasować do tygla i podłączyć "zasysacz"
ph metr nie wiem czy z taką rozdzielczością i dokładnością wystarczy (trzeba wycelować 4,75)
I jeszcze mieszadełko komu by się chciało machać 12 godzin ręcznie. :lol:

Skorygowałem do : "2. PORÓWNAWCZA ANALIZA MIARECZKOWA"
Dodałem stopkę i bibliografię.

-- So, 09.01.2016 1:15 --

Problem może być z dostaniem D-(-) winian amonu lub D-(-) kwas winowy a wystarczy 1 gram.
Może ktoś wie gdzie ? cena to pewnie 1USD/gram.

_________________
Jakakolwiek forma życia na planecie Ziemia aby przetrwać ( z wyjątkiem większości roślin) żywi się unicestwianiem innego rodzaju życia.My ludzie robimy to od poczęcia. -:) Niewytłumaczalny jest fakt unicestwiania się w ramach jednej rasy: LUDZKIEJ.ja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 stycznia 2016, 01:57 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 27 maja 2010, 07:50
Posty: 300
Lokalizacja: Zamość
Andrzej_z_Wolki napisał(a):
Problem może być z dostaniem D-(-) winian amonu lub D-(-) kwas winowy a wystarczy 1 gram.
Może ktoś wie gdzie ? cena to pewnie 1USD/gram.

Anrzeju nie jest tak źle z ceną :
http://www.ebay.com/itm/Tartaric-acid-D-99-3-52oz-or-100-gramm-/181843258434?hash=item2a56b3ec42:g:YIUAAOSwHnFV2Qkc
Jakby co to ja z chęcią się dołącze do zakupu

_________________
Pozdrawiam Artur
http://winnicazamojska.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO