Teraz jest piątek, 9 maja 2025, 02:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: poniedziałek, 19 sierpnia 2013, 07:55 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
georg napisał(a):
Tych metod jest więcej
..............................................
Georg pisz po Polsku bo to polskie forum! (Space99)

Georg, wrzuciłem ten tekst na Gogle-tłumacza
Cytuj:
Wino "beautiful"

"Fine" jest dobrze znane od czasów starożytnych, tradycyjna metoda wyjaśnienia - zwłaszcza dzisiaj, do stabilizacji - wina. Często termin ten jest używany dzieła. Już Rzymianie byli świadomi wpływu otwartej jaj. W średniowieczu były często stosowane metody, które wydają się nam dziś bardzo wątpliwe - na przykład z krwi bydlęcej. W słynnej Classic "z wina Baw, uwodzenie i serwis" Johanna Rasch (1540-1612) niektóre techniki są opisane szczegółowo. Między innymi, wyjaśnia, jak radzić sobie przynosi słabe wino ponownie - a mianowicie przez dodanie świeżego od krowy, ani kuhwarmer mleko. Są one również wiedział, że pewne substancje, takie jak karuk (oczyszczone i wysuszone pęcherz powietrza Stockhausen jesiotra lub sum), żelatyna, hiszpański ziemi bind (kaolin) i cząstki węgla zawieszonych w winie sobie, a następnie opadają na dno beczki.

Trubpartikelchen wina są polarne - czyli albo elektrycznie negatywne (np. drożdże i garbniki) lub pozytywne (np. substancje białkowe oraz żelatyny). Naprzeciwko Klärsubstanz musi być ładowany na cząsteczki do wiązania (flokulacji).

Dobrze też, aby zapobiec wina najlepsze błąd lub wyeliminować przynajmniej używane. To Haze fizyko-chemiczne lub off-smaki (białka, garbniki, kryształy, metale), organiczne zmętnienia (drożdże, bakterie) lub innych substancji (pył, materiał filtracyjny, Korkabrieb) są usuwane z winem. To daje najlepsze wina o wysokiej kwasowości i dobrze nadaje się do wielu klarujący w temperaturze pomiędzy 10 i 20 ° C. Mikroskopijnie drobne cząstki nie mogą być wykryte za pomocą tych metod, jest usuwany (jeśli później) przez alternatywne techniki filtracji, flotacji i wirowanie. Jest ogólnie rozumiane jako piękne, dodanie substancji do świeżo sfermentowanego wina, która może uniemożliwić niepożądany pył w drodze reakcji chemicznych lub atrakcję powierzchni (adsorpcja) i upuść je na ziemię. Przez przecinanie (przelewanie do innego pojemnika), wino, a następnie oddziela się od klarowania. Dostępne są następujące metody:

Niebieski Klarowanie: Różne związki żelaza (nie ze stali nierdzewnej), zawory, pompy i filtry dzielą się na wina i-przyczyną błędów takich jak białe i złamania złamania Czarnym przez. Przez dodanie żelazocyjanku potasu, miedzi i żelaza w związkach nierozpuszczalnego niebieskiego związku przekształca, która osiada na dnie, a następnie usuwa się. Odkryte w 1903 roku proces przez niemieckiego chemika Wilhelma wina Möslinger (1856/30), w związku z tym to się nazywa blue Klarowanie również "Klarowanie Möslinger". Tym samym jest on również przeciwny błąd wina Frost smak. Metoda wymaga zgody i muszą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione, które mogą pojawić się szczególnie silnie toksycznych substancji, takich jak cyjanek w obecności kwasów lub po podgrzaniu.

Eiklarschönung: Prawdopodobnie najstarszy sposób odbywa się głównie w winach czerwonych lub win taniny zmniejszyć taniny, a tym samym, aby wino łagodniejsze. Wino białe jajko dodaje, już 02:59 egg spotkać przez hl. Substancją czynną jest albumina, która stanowi drobny osad z tanin (Podobny efekt uzyskuje się wcześniej z krwi bydlęcej). Białko nie ma zastosowania do wina, ale wydaje się nieco blakną.

Stabilizacji białka: Zawartość białka w wino może być określona przez Bentotest. Duże ilości tych substancji powoduje mglisty szary krycia. Są one usuwane z bentonitem lub w czerwonym winie ze świeżą bitą kurzym. Zawartość histaminy w czerwonym winie zmniejszają.

Gelatineschönung: Pochodzące z kolagenu kości, chrząstki, skóry i tym podobne. Efekt ten jest podobny do karuk. Tak wysoki Gerbstoffanteile smak i zapach lub naprawić błędy, a także może być używany do korekcji kolorów. Aplikacja odbywa się w połączeniu z węglem aktywnym, krzemionki i taniny. Żelatyna tworzy kłaczkowaty osad, który można oddzielić przez filtrację. Dawka wynosi od 5 do 30 gramów na hektolitr, dokładna kwota musi być określona w wstępnych eksperymentów.

Gerbstoffminderung: z powodu zbyt wielu barwników (tzw. Hochfärbigkeit) i garbniki, wino wydaje się gorzki i ostry. W substancji eiweißhältige kontrastowych (patrz Eiklarschönung) i PVPP (poliwinylopolipirolidon) używane.

Hausenblasenschönung: starsza metoda, aby (przed rozwojem technologii filtracji) butelkę wina przed butelkowaniem karuk używając świecą jasno. Obecnie stosowanie do usuwania Mufftönen lub w postaci mieszania produktów z różnymi środkami (żelatyna, żelatyna, białko mleka) do flokulacji i rozliczania występuje.

Hefeschönung: To jest odświeżanie starych i zmęczony krzykiem z Alterston i skorygować drobne błędy w smaku i zapachu. Jest on stosowany do świeżej zbiornikach (natychmiast po zakończeniu fermentacji).

Stabilizacja na zimno: Proces (zwany kamień nazębny stabilizacja) występuje przed butelki do rozlewania wytrącenia nadmiaru Weinstein (ale można również wyodrębnić zawartość zostać zmniejszona). Wino jest schłodzone przez kilka dni do tygodnia do około minus 4 stopni Celsjusza. Odbywa się to za pomocą różnych metod, takich jak, na przykład, chłodni, w zbiornikach solanką, wężownicę chłodzącą lub cykl chłodzenia. The Weinstein-kryształy szybko spadać i spadać na ziemię. Jeśli to konieczne, można przeprowadzić również po filtracji.

Kohleschönung: Will (patrz tam) prowadzone zarówno w moszczu i wina z węglem aktywnym w celu usunięcia koloru, zapachu ani smaku porażki. Metoda jest skutecznym lekarstwem na wiele win-error. Jakość może być również negatywnego wpływu, ale ponieważ wina są usuwane z silnym oprócz zapachu, smaku i barwy w gravierendem stopniu. Dlatego ściśle ograniczone i ukierunkowane dozowania jest wymagane. Proszek miesza się z winem, osadzanie zajmuje sporo czasu.

Kupferschönung: z siarczanem miedzi (patrz poniżej) i cytrynian miedzi próbuje usunąć bał wino siarkowy off błędu. Następnie zwykle ma niebieską klarujące (patrz wyżej).

Self-wyjaśnienie: To najstarsza forma klarowania wina jest utrzymywany bez żadnych działań w sprawie rozstrzygania cząstek osadu. To działa szczególnie dobrze z kwaśnych win, ale często trwa kilka miesięcy. Self-wyjaśnienie nie należy mylić z klej świeżo wyciśniętego moszczu gronowego.


(Częściowo zaczerpnięte z wina plus.de)

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: niedziela, 25 sierpnia 2013, 21:57 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 1 września 2007, 01:00
Posty: 1957
Lokalizacja: małopolska
Przechadzając się po winnicy,potykałem się na grudach ziemi,i rozmyślałem coby zrobic aby ptaki nie wtrąbiły mi winogron ,bo nie chce mi sie wszystkich odmian osłaniać siatką z racji małych ilosci tychże niektórych odmian.Pomyslałem aby je zebrać cokolwiek przed czasem ,ewentualnie obowiazkowo dla smaku jak mówią Francuzi dosłodzić a kwasy zbić lezakowaniem w zimnie a to zimno będzie za darmo i to dosyć długo.Przecież wszystkiego od razu wypijać nie muszę.Czekam jeszcze na Ortegę i Solarisa,bo Sieger jest prawie dobry.Jedynie ze tak mało owoców,po wiosennych mrozach.

_________________
ga ga chwała bohaterom


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: poniedziałek, 26 sierpnia 2013, 07:42 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2004, 01:00
Posty: 2487
Lokalizacja: Białystok
Leżakowanie w zimnie "zbije" ci kwas winowy. W winogronach zebranych przed czasem, większość kwasu to będzie jabłkowy - więc wychładzanie da niewiele.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: środa, 2 października 2013, 14:34 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Misza napisał(a):
Ja używam takiej od 3 lat.
Siarkowodór i pochodne to nie zawsze kwestia, źle odżywionych drożdży.

Mieciu, tę pożywkę lepiej dodać jeszcze w czasie fermentacji miazgi, czy po tłoczeniu?

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: środa, 2 października 2013, 16:57 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4619
Lokalizacja: Rybnik
Są generalnie dwie szkoly. jedna mówi żeby dać jdną porcję przed fermentacją inna żeby podzielić na dwie części i jedną dać przed zaszczepieniem drożdżami co by się dobrze rozmnżywy i drugą po razpędzeniu fermentacji, żeby długo żyły :)
Dodawać pożywkę po fermentacji jest zbędne, a nawet szkodliwe.

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: środa, 2 października 2013, 18:23 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Znaczy zrobiłem prawie według tej drugiej szkoły - przed zaszczepieniem drożdżami dałem pożywkę
startową a teraz dodam odrobinę tej, o którą przedtem pytałem http://www.browamator.pl/szczegoly.php? ... pa_p=6&pwd
dzięki!

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: środa, 2 października 2013, 20:02 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): piątek, 19 października 2007, 01:00
Posty: 1006
Lokalizacja: ogródek z winogronami pod Warszawą
Generalnie to wszystko zależy od drożdży. Producent powinien podawać informacje jak z nimi postępować.
Czy mają duże zapotrzebowanie na azot czy nie. Odporność na SO2 i oczywiście alkohol. Produkcja różnych ubocznych rzeczy.
np. Drożdże UCLM325 mają duże zapotrzebowanie na azot i zaleca się dać pierwszą dawkę po 24h od startu fermentacji a drugą w połowie. Tutaj instrukcja i opis.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: piątek, 14 marca 2014, 21:13 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 14:29
Posty: 1169
Lokalizacja: okolice Kocmyrzowa. Kraków
Czy wyraźnie wyczuwalny zapach drożdży, w gotowym już winie jesteśmy w stanie w jakiś sposób zniwelować. Co należało by zrobić, czy po prostu czekać na samo poprawę. Wino jest dobre, ale jednak czuć i trochę przeszkadza.

-- piątek, 14 marca 2014, 22:13 --

Nie otrzymałem odpowiedzi na zadane pytanie więc musiałem sam sobie radzić.
Ostatecznie wino z Himroda zlałem do butelek i zakorkowałem.
Obowiązkowo dokonałem degustacji.Jako nie fachowiec stwierdzam że wyszło nie złe. W smaku owocowe, trochę jabłka i limonki. Wytrawne, kwasy akceptowalne, lekkie.
Niestety pozostał lekki zapach drożdży, lecz nie nachalny. Wino młode, myślę że to minie.
Żona zrobiła parę fotek.
Obrazek[IMG[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=80cd24321f8d8cab][IM[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=4b67d5175d740d37]Obrazek[IM[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=18710f6842a40cc5]Obrazek

_________________
Pozdrawiam- Mirek.
________________________________________________________
Do sukcesu nie ma żadnej windy. Trzeba iść po schodach. ~ Emil Oesch `


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: niedziela, 16 listopada 2014, 16:18 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 maja 2012, 00:49
Posty: 1722
Lokalizacja: Łazy (Jura)
dziadek2 napisał(a):
Miedź zadziała - miedziana siatka była dobę, w poniedziałek podwiesiłem nowiutką miedzianą plecionkę
i była do dzisiaj. Wczoraj jeszcze capiło, dzisiaj już OK, wyjąłem.


Roman, pamiętałem, że miałeś taki przypadek. W tym roku i u mnie w Regencie czuję coś jak siarkowodór. Na razie przelałem.

Ile tej miedzi było w stosunku do wielkości balonu (w tym przypadku kiedy Ci pomogło)?.

_________________
Pozdrawiam, Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: niedziela, 16 listopada 2014, 20:24 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): sobota, 17 sierpnia 2013, 20:39
Posty: 254
Lokalizacja: podkarpacie Radomyśl Wielki
Po co od razu miedz, to metal ciężki odkłada się w głowie.
Za siarkuj, a potem przelej kilka krotnie z wysoka i po sprawie. Spróbuj przelewanie na szklaneczce a zobaczysz.

_________________
https://www.facebook.com/winnica.amelie/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: niedziela, 16 listopada 2014, 21:01 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Grzegorz, w moim przypadku to było około 40cm plecionki jak na fotce - powierzchnia kontaktu z winem bardzo duża http://images49.fotosik.pl/1708/a06ff1d93233f9cbmed.jpg
Na razie przelej jak kolega radzi, z wysoka albo na duży lejek aby powierzchnia kontaktu wina z powietrzem była duża.
Miedzi nie wkładaj po siarkowaniu.

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: niedziela, 16 listopada 2014, 22:47 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 maja 2012, 00:49
Posty: 1722
Lokalizacja: Łazy (Jura)
Raz przelałem zanim post wysłałem. Ale tak zwyczajnie, wężykiem z balona do balona. Nie ustąpiło ale sprawdzę jutro czy coś jest lepiej. Jak nie to powtórzę z większym natlenieniem.
Dzięki.

_________________
Pozdrawiam, Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: poniedziałek, 17 listopada 2014, 12:47 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Grzegorz, właśnie wężykiem możesz przewietrzyć używając lejka - przelewasz czy rozlewasz po ściance lejka.
Jeśli jeszcze nie siarkowałeś to przed kolejnym przewietrzaniem odlej troszkę do lampki, weź kawałek miedzianego kabelka (10 -15 cm), zdejmij izolację, zwiń i wrzuć do tej lampki. Powąchaj po paru minutach, czy co jakiś czas, po pół godzinie aromat powinien być czyściutki.
Możesz też drugą odrobinę próbować przewietrzać w tym czasie - porównasz rezultaty.

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: poniedziałek, 17 listopada 2014, 17:47 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 13 czerwca 2012, 20:28
Posty: 228
Lokalizacja: Szczecin/Goleniów
AMELIE napisał(a):
Za siarkuj, a potem przelej kilka krotnie z wysoka i po sprawie.

Wydaje mi się, że dosiarkowanie powinno nastąpić po przewietrzeniu ewentualnie w trakcie a nie przed bo przewietrzysz też całą siarkę. U mnie w tym roku ten sam problem z Regentem, nie jest to b. mocny zapach ale czuć redukcję, prawdopodobnie zawiniła duża ilość siarki jaką dałem na początku przy gnieceniu owoców 1g/10L pulpy dałem tyle bo miałem mocno pogryzione owoce przez wszelakie owady i miejscami wdawała się pleśń. Ja na razie przelałem raz dość sporym strumieniem, pod koniec grudnia planuje kolejne zlanie znad osadu i wtedy zobaczę jak się sprawy mają. Młode wina owocowe czasami mi tak "specyficznie pachniały" a po czasie bez ingerencji przechodziło im.

_________________
Szkółka winorośli Jutrzenka nr 32/04/4182
https://szkolkajutrzenka.wordpress.com/
https://www.facebook.com/Szkółka-Jutrzenka-340179123371843/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nasze wina
PostNapisane: poniedziałek, 17 listopada 2014, 21:12 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 15 sierpnia 2007, 01:00
Posty: 265
Lokalizacja: Stalowa Wola
KonradB napisał(a):
AMELIE napisał(a):
Młode wina owocowe czasami mi tak "specyficznie pachniały" a po czasie bez ingerencji przechodziło im.


Koledzy nie bijcie i nie śmiejcie się. Zazwyczaj robię z winogron ale miałem mało i zrobiłem "wino" z morelek. Wszystko wyszło jak należy, jest dobry a nawet świetny smak, aromat, kolor oczywiście pomarańczowy oprócz jednego. Nie daje się sklarować. Stosowałem na niewielkich próbkach bentonit, żelatynę, siarkowanie i nic. Nadal wygląda jak kawa. W czasie ostatnich przymrozków wystawiłem na schładzanie i nic nie pomogło. Czy kto już pokonał taki problem? proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Eugeniusz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO