Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 19:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 702 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 47  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 10 września 2016, 19:31 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): środa, 19 listopada 2014, 20:15
Posty: 1641
Lokalizacja: okolice Ojcowa
To są delikatne drożdże muszą wystartować w cieple, ale jak ruszą to do zimna - mi chodziły aż 3 miesiące aż wszystko wyżarły. Łatwo je ubić siarkowaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 września 2016, 20:50 
Offline
przedszkolak
przedszkolak

Dołączył(a): niedziela, 6 kwietnia 2014, 18:52
Posty: 58
Lokalizacja: Białoboki/Przeworsk(podkarpacie)
suszi napisał(a):
To są delikatne drożdże muszą wystartować w cieple, ale jak ruszą to do zimna - mi chodziły aż 3 miesiące aż wszystko wyżarły. Łatwo je ubić siarkowaniem.


A pierwsze zlanie z nad osadu robiłeś po 3 miesiacach czy w trakcie fermentacji?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 września 2016, 21:10 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): środa, 19 listopada 2014, 20:15
Posty: 1641
Lokalizacja: okolice Ojcowa
W trakcie. Ale głównie dlatego że nie sedymentowalem moszczu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 września 2016, 09:53 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Obrazek

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 października 2016, 10:28 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 października 2007, 01:00
Posty: 919
Lokalizacja: Wolsztyn
DW napisał(a):
Bardzo mnie ciekawi czy 2 lub 3 rodzaje drożdży mogą fermentować równolegle w tym samym baniaku. Znana jest sprawa, że słabszy szczep może być wyeliminowany z gry przez silniejszy, jednak szczepów drożdży winnych jest coś ponad setka i jestem pewien, że można znaleźć wśród nich takie pary lub trójkąty które mają identyczną siłę "rażenia". Gdyby tak było, ciekawi mnie jak by zadziałało zestawienie: drożdże "eliminator" kwasu jabłkowego + drożdże "eliminator" trawiastych (i hybrydowych) absmaków.

Przypuszczam, że robione były tego typu eksperymenty tylko jak ich nie znam. Wiecie coś na ten temat ?
W tym roku przypomniałem sobie, że ktoś na forum zadał takie pytanie, no i długo nie musiałem szukać. Danielu, w tym roku część miazgi (około 50 litrów) drugiego zbioru na czerwone wino została eksperymentalnie zaszczepiona 2 rodzajami drożdży. Po 3 dobach spokojnej pracy miazgi w temperaturze otoczenia 17 stopni jej temperatura utrzymuje się na poziomie 23 stopni. Cukier prawie przerobiony na etapie wina półwytrawnego. Zapach miazgi bardzo przyjemny, łagodny. Jaki będzie efekt końcowy partyzantki, nie wiem, ale na razie jest dobrze. Na taki eksperyment mogłem sobie pozwolić z powodu klęski urodzaju, bo niewielka będzie strata. Przy okazji warto poczytać. http://www.farmarik.pl/dla-producentow/produkcja-wina Zainteresowały mnie te drożdże http://www.farmarik.pl/p/448/suszone-dr ... omatic-7-g

_________________
Kto chla ten grzeszy, kto pije - modli się. Nie wysyłam sztobrów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 07:05 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4339
Lokalizacja: Rybnik
Drożdźe odkwaszające Lalvin 71B, Mycoferm Art
Fermentowałem 2 białe mina na Lalvin 71B i jedno na Mycoferm Art. Nie zauważyłem praktycznie żadnej redukcji kwasowości. Jak to wygląda u was? Trzeba tym drożdżom stworzyć jakieś specyficzne warunki?
Startowy Bx 21-22, temperatura 14-17 st.
Mauriviny w czerwonym 2-3 lata temu zjadały mi kwas jabłkowy aż za bardzo.

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 08:17 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 marca 2014, 19:09
Posty: 522
Lokalizacja: Alwernia
Tak sobie tylko myślę może temperatura fermentacji musi być troszkę wyższa ja robiłem regenta na lalvin 71b + lalvin ra17 w temperaturze 20 stopni i kwas spadł z 10 do 7g/l .
Teraz aktualnie na lalvin 71b pracuje mi Johanniter w temperaturze ok 13 stopni , po zakończeniu fermentacji dam znać jak i czy w ogóle spadła kwasowość.


Pozdrawiam.
Marcin.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 13:10 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 października 2007, 01:00
Posty: 919
Lokalizacja: Wolsztyn
Misza napisał(a):
Drożdźe odkwaszające Lalvin 71B, Mycoferm Art
Fermentowałem 2 białe mina na Lalvin 71B i jedno na Mycoferm Art. Nie zauważyłem praktycznie żadnej redukcji kwasowości. Jak to wygląda u was? Trzeba tym drożdżom stworzyć jakieś specyficzne warunki?.....
W tym roku połowę krzewów NN obciążyłem większym owocowaniem (5-6 kg na krzew) i w związku z tym poziom cukru był na poziomie 22 brix z kwasami 10g/l. Zastosowałem drożdże Mycoferm ART i niestety nie doszło do redukcji kwasu jabłkowego, więc dlaczego tak się stało ? Czyżby w tym roku w ogólnej kwasowości kwas jabłkowy był w znikomych ilościach ? Dopatruje się jeszcze jednej przyczyny, mianowicie nie zasiarkowałem miazgi przed zaszczepieniem drożdżami Mycoferm, które nie są typu killer i kontrolę nad fermentacją przejęły dzikusy, które u mnie z moich winogron potrafią wyciągnąć 16-17% alkoholu.

_________________
Kto chla ten grzeszy, kto pije - modli się. Nie wysyłam sztobrów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 15:13 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
Misza napisał(a):
Trzeba tym drożdżom stworzyć jakieś specyficzne warunki?


Wszystko wskazuje na to ,że Maurivin B metabolizują kwas jabłkowy równocześnie z cukrem, natomiast Lalvin 71B dopiero kiedy go zabraknie. Może za wcześnie zasiarkowałeś? Białe fermentuję w podobnej temperaturze, z tym że po zakończeniu burzliwej zlewam znad osadu i nastaw sobie dofermentowuje przez 3-4 tygodnie. W przypadku Lalvin 71B i dawniej Maurivin Primeur (podobna charakterystyka), kwasowość spadała ok 1,5-2g/l, oczywiście jeszcze przed wypadnięciem kamienia winnego.

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 16:02 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4339
Lokalizacja: Rybnik
olmek napisał(a):
Wszystko wskazuje na to ,że Maurivin B metabolizują kwas jabłkowy równocześnie z cukrem, natomiast Lalvin 71B dopiero kiedy go zabraknie. Może za wcześnie zasiarkowałeś? Białe fermentuję w podobnej temperaturze, z tym że po zakończeniu burzliwej zlewam znad osadu i nastaw sobie dofermentowuje przez 3-4 tygodnie. W przypadku Lalvin 71B i dawniej Maurivin Primeur (podobna charakterystyka), kwasowość spadała ok 1,5-2g/l, oczywiście jeszcze przed wypadnięciem kamienia winnego.

Też o tym myślałem i nie siarkowalem win po pierwszym obciągu, więc to nie to.
Inna rzecz mi przychodzi do głowy, że do końca nie mamy pewności czy zawartość opakowania odpowiada etykiecie...

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 16:14 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5304
Lokalizacja: Łódź i okolice
Mietek coś mi się wydaje, że możesz mieć rację. W zeszłym roku Mauriviny w ogóle nie obniżyły mi kwasowości. I zastanawiałem się czy to na pewno te.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 6 listopada 2016, 00:19 
Offline
przedszkolak
przedszkolak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 stycznia 2009, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: Chorążka pow. Sieradz
Akurat z rozpoznaniem "pracujących" drożdży Maurivin B (w odróżnieniu od innych) nie powinno być kłopotów - wiadomo, ach ta piana

Pozdrawiam - Kazik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 6 listopada 2016, 08:41 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2222
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
Ja też próbowałem drożdży Maurivin i Lalvin redukujących kwasowość i poziom redukcji to był w zasadzie na poziomie błędu pomiaru, prawie żaden.
Fermentację prowadzę raczej w niskich temperaturach, w piwnicy.

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 6 listopada 2016, 19:05 
Offline
przedszkolak
przedszkolak

Dołączył(a): wtorek, 15 listopada 2011, 23:21
Posty: 60
Lokalizacja: Poznań
Ja fermentowałem w zeszłym roku na 71b a w tym na Mycoferm ART. Także nie zauważyłem redukcji kwasowości ogólnej po fermentacji.
Po przeczytaniu tego ciekawego artykułu:
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi_zOf-2pTQAhWQKCwKHdrsAEQQFgglMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.uark.edu%2Fdepts%2Fifse%2Fgrapeprog%2Farticles%2Fajev58-3-2w.pdf&usg=AFQjCNGoKyR0VY9G8-XqnjLz6g3uAszBqA&sig2=YAISdFlZPnI5HBNSUW_R0w
zastanawiam się, czy nie przyjmujemy złego rozumowania jeśli chodzi o kwasowość miareczkową TA.
W tabeli 1 widać, że nawet po zastosowaniu specjalnych genetycznie zmodyfikowanych drożdży i po całkowitym usunięciu kw. jabłkowego, TA nie zmalała aż tak bardzo.
Z kolei redukcja kw. jabłkowego przez 71b większa o 0,86g/l niż w przypadku drożdży ICV-GRE zmniejszyła TA o 0.5g/l.

W warunkach domowych pozostaje tylko zrobić bezpośrednie porównanie organoleptyczne dwóch win na różnych drożdżach albo może chromatografia.

_________________
Pozdrawiam, Marek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 6 listopada 2016, 21:51 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 19:38
Posty: 1024
Lokalizacja: Okolice Jasła
mdusz napisał(a):
Ja fermentowałem w zeszłym roku na 71b a w tym na Mycoferm ART. Także nie zauważyłem redukcji kwasowości ogólnej po fermentacji.
W warunkach domowych pozostaje tylko zrobić bezpośrednie porównanie organoleptyczne dwóch win na różnych drożdżach albo może chromatografia.


Każde drożdże redukujące kwasowość wina mają inną specyfikę działania więc np.w przypadku drożdży
Lalvin 71 B sama fermentacja nie przyniesie efektu spadku kwasowości wina.
Jeśli jeszcze w dodatku podczas procesu fermentacji po spadku cukru do poziomu zakładanego zasiarkujemy wino to można zapomnieć o dalszym spadku kwasu. :thumbdown:
Drożdże 71B redukują kwas dopiero po zakończeniu zjadania cukru co było już wcześniej w tym wątku.
Z Maurvin jest zupełnie inaczej a więc proces redukcji kwasu przebiega podczas fermentacji,ale te drożdże mają swoje wymogi pod względem temp. nastawu więc jeśli nie spełnimy tych kryteriów to efekt będzie też mizerny. :eh:
__________________
Pozdrawiam - Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 702 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 47  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO