Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 00:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: sobota, 27 lipca 2019, 23:25 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2017, 15:42
Posty: 690
Lokalizacja: Pd.Wrocławia
A jaki to typ prowadzenia krzewów- chyba sarmacki," rosnę tam gdzie mi się podoba"
Nie daje się tego rybnickiego Horroru jakoś wyłączyć? Wiele osób ma za słabe serce...
Może lepiej przejść na kapustę ona lubi wilgoć. A droga w tym roku.
Pozdrawiam z zamkniętymi oczami


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 05:31 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 maja 2012, 00:49
Posty: 1658
Lokalizacja: Łazy (Jura)
Mcin napisał(a):
...
Nie daje się tego rybnickiego Horroru jakoś wyłączyć? Wiele osób ma za słabe serce...
...


A jak wyłączysz to potem co chwila pytania co to za choroba.
Forum powinno stanowić źródło wiedzy, a nie laurkę dla słabych na serce.

Roman, dobrze, że zacząłeś wklejać załączniki. Te z początku wątku jako linki są już niedostępne.
Pozwoliłem sobie wstawić link do Twoich zdjęć w artykule o mączniaku prawdziwym (http://www.winogrona.org/index.php?titl ... ro%C5%9Bli)
Przydałyby się jeszcze jakieś fotki z mp. na łozach i latoroślach.

_________________
Pozdrawiam, Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 07:01 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 09:51
Posty: 620
Lokalizacja: Okolice Skały 440m npm
ZbyszekTW napisał(a):
A u mnie sąsiedzi - co prawda nie co roku, zależnie od przebiegu pogody a pewnie i stanu upraw - i rzepak, i zboża i ziemniaki - Roudupem czasem przez zbiorami przelecą...


Rzepak - desykacja standardem bo inaczej nie schnie równomiernie i pierwsze strąki już wysypują nasiona, a górne wciąż zielone, nie wolno tego robić glifosatem, jednak niestety wielu robi. Do tego są preparaty do sklejania strąków żeby w czasie żniw mniej się osypało.
Zboża - niewiele/nic nie daje. Zboża schną równomiernie,jak leje to choćbyś lał bez rozcieńczania. Jak są mokre żniwa to trzeba przerzucać albo suszyć w elewatorze. A jak opryskasz zielone to będzie niskiej jakości.
Swoją ziemię mam w zagłębiu ziemniaczanym i nie widziałem tu jeszcze desykacji ziemniaków. Ich wysuszenie glifosatem byłoby absolutnie bez sensu. Zanim zaczyna działać rozchodzi się po roślinie, czyli bulwa też go ma w sobie i też zaczyna zamierać. Ziemniaki sprzedaje się na wagę, wysuszenie to zmniejszenie wagi. Który rolnik jest tak głupi że wydaje pieniądze na oprysk, paliwo do ciągnika, marnuje czas żeby później mieć mniejszy zysk?
Są ŚOR działające wyłącznie na tą część którą się opryska, czyli do spalenia łętów. Nie spotkałem się by ktoś tego używał, bo nie jest to niezbędne dowykopywania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 07:13 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2228
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
Może dodam, ziemniaki były pryskane, nie na ziemniaki, ale na lebiody które w nich porosły, a wiemy jaki "krzaczor" lebiodowy potrafi być. Ponoć w kopaczkę się wplątują przy wykopkach...

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 07:34 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Cytuj:
Nie daje się tego rybnickiego Horroru jakoś wyłączyć? Wiele osób ma za słabe serce...


To nie problem - nie opłacę konta na "Fotosiku" i stres zniknie, a za chwilę forumowicze znowu zaczną się zastanawiać - po co ta profilaktyka, skoro Beta daje radę bez oprysków itp, itd

Cytuj:
Roman, dobrze, że zacząłeś wklejać załączniki. Te z początku wątku jako linki są już niedostępne.

Grzesiu, od nowego miesiąca powrócą - nie opłaciłem dodatkowego transferu.

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 07:47 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 1208
Lokalizacja: Brzozów Podkarpacie
U mnie podobnie jak u Romana, prawdziwek szaleje na Timurze, Pieśni, i Krystaly. Dodam, że niczym nie były pryskane. Natomiast u Mamy po jednym oprysku Topasem, przed kwitnieniem, nie ma tego problemu, nawet na Aloszenkinie. Dowodem na to, że presja prawdziwka jest duża w tym roku, jest fakt, że rosnący u mnie A-1704 na drugim końcu ogrodu też ma porażone niektóre jagody, choc nigdy wcześniej nie chorował.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 07:54 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): środa, 10 kwietnia 2013, 09:51
Posty: 620
Lokalizacja: Okolice Skały 440m npm
ZbyszekTW napisał(a):
Może dodam, ziemniaki były pryskane, nie na ziemniaki, ale na lebiody które w nich porosły, a wiemy jaki "krzaczor" lebiodowy potrafi być. Ponoć w kopaczkę się wplątują przy wykopkach...


Pola ziemniaczane się opryskuje oczywiście, ciężką chemią która uniemożliwia kiełkowanie nasion, na jednoliścienne,nawet roundupem przed pojawieniem się zielonego. Ale nie roundupem gdy rośliny już są w pełnej wegetacji bo w najlepszym razie zahamujesz wzrost roślin, nie jesteś w stanie tego zrobić tak by ciecz nie dostała się do ziemniaków.
Np Basta z firmy Bayer nawet ma dopuszczenie do desykacji ziemniaków i zwalczy też lebiodę, perz czy co tam jeszcze rośnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 08:12 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 czerwca 2005, 01:00
Posty: 4192
Lokalizacja: Rybnik
Cytuj:
Przydałyby się jeszcze jakieś fotki z mp. na łozach i latoroślach.


Załącznik:
DSCN2073.resized.JPG
DSCN2073.resized.JPG [ 89.25 KiB | Przeglądane 1006 razy ]


Załącznik:
DSCN2074.resized.JPG
DSCN2074.resized.JPG [ 127.39 KiB | Przeglądane 1006 razy ]


Załącznik:
DSCN2075.resized.JPG
DSCN2075.resized.JPG [ 149.3 KiB | Przeglądane 1006 razy ]

_________________
pozdrawiam Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 08:13 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): niedziela, 26 listopada 2017, 15:12
Posty: 305
Lokalizacja: Warszawa
A tak zapytam z glupia frant - skoro oprykiem sody mozna spalic liscie.winogron juz przy stężeniu 1% to nie mozna tak zrobic tej desykacji np na ziemniakach? Dac 2%albo nawet 3 i nie dosc, ze spali liscie to jeszcze glebę odkwasi


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 09:20 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): czwartek, 29 października 2015, 10:03
Posty: 637
Lokalizacja: południowe mazowsze
dziadek2 napisał(a):
Cytuj:
Przydałyby się jeszcze jakieś fotki z mp. na łozach i latoroślach.



... faktycznie Roman masz silną infekcję. Nawet "podpory" z żebrówki są zainfekowane. :lol:

_________________
pozdrawiam Sebastian
----------------------
Moje TOP odmiany : Prieobrażenie, Golicyn, Prima, Katrusia, Super Ekstra, Bajkonur, Orion Bielika, Garold


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 10:45 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): środa, 30 sierpnia 2017, 15:42
Posty: 690
Lokalizacja: Pd.Wrocławia
Witam
Nie lepiej przenieść ten Rybnicki wątek do działu Choroby ?
Żartowałem z wyłączeniem jw. ale nie wszyscy załapali... żart kardiologiczny :wink:

A propo desykacji to stosuje się w sadach kwas pelargonowy -jest biodegradowalny, bo jest to kwas tłuszczowy.

Nawet radzą amatorsko sodę i ocet na chwasty:https://poradnikogrodniczy.pl/jak-pozbyc-sie-chwastow-bez-chemii.php
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 19:50 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 14 lipca 2010, 09:34
Posty: 386
Lokalizacja: północna Suwalszczyzna
Ja tak to czytam i nie wiem czemu jestem na tym forum.Chyba dlatego ze chce wykreowac cos naprawde wielkiego.Generalnie to jest dla mnie szok ,i napawde ciezko mi sie skupic czytajac te wszystke wasze wywody ale...
Z kim mam dyskutowac gdy nawet tutejszy goru z Dolnoslazak nie bardzo probuje zrozumiec kwestie terroir...
Kiedy przybylem z Alzacji i zatrzymalem sie we Wroclawiu kazdy probowal przekonac mnie ze to piekne miasto.
Ja mam inna refleksje ...
Moi rodzice wytykaja mi ze ja rozpuszczony i ze widzialem za duzo.Niestety kiedy przekroczylo sie granice jest szok .Wroclaw niby piekne miasto ale to co ja widzialem male miasteczka w Alzacji i kazdy innny dom z historia to miasto nie mialo duszy. Domy bez historii i roznych ciekawych przesadow.Co ja widze przecietne Niemeckie miasto z byle jakimi plabami powojennymi odwrocone tylem od rzeki. Na zachodzie by juz zamkneli ta smierdzaca ulice i postawili pelno restauracji wychadzacych na rzeke lub na rzece . Widzalem jakis most i klodki do niego przymcowane dwa skromne bez inwentarza koscioly. Straszne i to porownac do jakiegos miasteczka co widzialem w Alzacji ,kazdy dom ma historie,czasem przerazajaca ale to wszystko daje wrazenie ciaglasci.Zdaje sobie sprawe ze nie ma tego na Dolnym Salsku.Restauracje i lokalne czekoladernie to poziom ...Ja bym nie mogly czuc sie w dany miejscu dobrze jesli bym nie wybudowal czegos lepszego i wiekszego od poprzednikow.
Przykro mi ,ale ja tu na tym forum sie nie odnajduje .Ja mysle wszystko w wiekszej skali ,mam pona 30-40 gatunkow winorosli ,chce sie czasem podzielic moja wiedza ale widze ,ze nie ma dyskusji gdy decyduje Bog cytuje 'Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!''tak jak tutejszy bywalec Alkor


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: niedziela, 28 lipca 2019, 20:06 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2228
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
WinnicaUdziejek napisał(a):
Ja tak to czytam i nie wiem czemu jestem na tym forum.Chyba dlatego ze chce wykreowac cos naprawde wielkiego.Generalnie to jest dla mnie szok ,i napawde ciezko mi sie skupic czytajac te wszystke wasze wywody ale...
Z kim mam dyskutowac gdy nawet tutejszy goru z Dolnoslazak nie bardzo probuje zrozumiec kwestie terroir...
Kiedy przybylem z Alzacji i zatrzymalem sie we Wroclawiu kazdy probowal przekonac mnie ze to piekne miasto.
Ja mam inna refleksje ...
Moi rodzice wytykaja mi ze ja rozpuszczony i ze widzialem za duzo.Niestety kiedy przekroczylo sie granice jest szok .Wroclaw niby piekne miasto ale to co ja widzialem male miasteczka w Alzacji i kazdy innny dom z historia to miasto nie mialo duszy. Domy bez historii i roznych ciekawych przesadow.Co ja widze przecietne Niemeckie miasto z byle jakimi plabami powojennymi odwrocone tylem od rzeki. Na zachodzie by juz zamkneli ta smierdzaca ulice i postawili pelno restauracji wychadzacych na rzeke lub na rzece . Widzalem jakis most i klodki do niego przymcowane dwa skromne bez inwentarza koscioly. Straszne i to porownac do jakiegos miasteczka co widzialem w Alzacji ,kazdy dom ma historie,czasem przerazajaca ale to wszystko daje wrazenie ciaglasci.Zdaje sobie sprawe ze nie ma tego na Dolnym Salsku.Restauracje i lokalne czekoladernie to poziom ...Ja bym nie mogly czuc sie w dany miejscu dobrze jesli bym nie wybudowal czegos lepszego i wiekszego od poprzednikow.
Przykro mi ,ale ja tu na tym forum sie nie odnajduje .Ja mysle wszystko w wiekszej skali ,mam pona 30-40 gatunkow winorosli ,chce sie czasem podzielic moja wiedza ale widze ,ze nie ma dyskusji gdy decyduje Bog cytuje 'Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!''tak jak tutejszy bywalec Alkor


Dokładnie, po co masz z nami biedakami-cebulakami rozmawiać... Alzacja, tak to jest to... Wielki Świat.
Rzeczywiście dużo widziałeś. I ten Twój rozmach, 40 gatunków winorośli... WOW...

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: poniedziałek, 29 lipca 2019, 11:40 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 14 lipca 2010, 09:34
Posty: 386
Lokalizacja: północna Suwalszczyzna
Dolnoslonzok napisał(a):
Z Kolegą WinnicaUdziejek nie będę nawet dyskutować o naszej stolicy-Wrocławiu, ograbionym i złupionym, który podnosi się, jak cały region. Dzisiaj to już inny, zadbany region, co wie ten, kto pamięta jak było jeszcze 30 lat temu. Wystarczy wejść na portale dolnośląskie na "FB", by poznać społeczność nas, Dolnoślązaków, świadomych naszej małej ojczyzny, jej odrębności, historii i piękna przyrody. Jeżeli nie czujesz, nie przekonam Cię i nie mam zamiaru.
Co do mnie ujętego w Twojej wypowiedzi, to zabiorę już głos. Staram się zrozumieć terroir i chętnie z Tobą podyskutuję, tym bardziej, że tradycje winiarskie wzdłuż Odry sięgają od średniowiecza do połowy XIX w. (mieszkam w dawnym 4.okręgu winiarskim na Śląsku o czym wkrótce w innym miejscu), a jak wiadomo, są tradycje zielonogórskie z zachowaną ciągłością śląskiego winiarstwa. Mam jednak problem ze zrozumieniem Twojej wczorajszej wypowiedzi. Temat terroir jest do dyskusji.

Tak wspomne ze ten Wroclaw to rodzaju skrot myslowy i refleksja nad tym co my Polacy zostawilismy w tym miescie na chwile obecna,wszechogarniajaca byle jakosc. Bylem tam 2 lata temu niestety nie bylem zachwycony.Mysle ,ze z winem moze byc podobnie.Gdy sie tutaj wypowiadasz mam wrazenie,ze za bardzo podkreslasz fakt ,ze we Wroclawiu jest najcieplej ,co znaczy ze to moze byc prawda,ale wiele wspanialych win powstaje wlasnie w zimniejszym mikroklimacie. Kwestia ciepla nie jest tak wazna jak ekspresja winorosli na lokalne Terroir. Zmiany klimatyczne postepuja tak szybko,ze w bliskiej przyszlosci to nie bedzie kwestia Tabu uprawy winorosli w Polsce.Mysle ,ze ilosc ciepla w Suwalkach jest taka jak moze ze 20 lat temu we Wroclawiu ,a wspolczesby klimat Mazowsza jest taki jak przed II wojna na Wegrzech.Mnie interesuje cos wiecej niz cieplo.Domyslam sie zeby cos po sobie zostawic trzeba dobrze zrozumiec swoich poprzednikow mam tu tez na mysli Wroclaw i jego starowke,wpasowac sie w historie ,kontynuowac i poprawiac.
Tak tylko jeszcze dodam ciekawostke . Czy wiecie ,ze w roku 2022-2024 naukowcy zapowiadaja ,ze po raz pierwszy nie bedzie trwalej pokrywy lodowej na Arktyce w miesiacu wrzesniu?
Przez te 10 lat widze duze zmiany klimatyczne i chyba zle dopasowalem odmiany- moglem bardziej ambitniej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory 2019
PostNapisane: poniedziałek, 29 lipca 2019, 12:16 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2228
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
WinnicaUdziejek napisał(a):
Tak wspomne ze ten Wroclaw to rodzaju skrot myslowy i refleksja nad tym co my Polacy zostawilismy w tym miescie na chwile obecna,wszechogarniajaca byle jakosc. Bylem tam 2 lata temu niestety nie bylem zachwycony.Mysle ,ze z winem moze byc podobnie.Gdy sie tutaj wypowiadasz mam wrazenie,ze za bardzo podkreslasz fakt ,ze we Wroclawiu jest najcieplej ,co znaczy ze to moze byc prawda,ale wiele wspanialych win powstaje wlasnie w zimniejszym mikroklimacie. Kwestia ciepla nie jest tak wazna jak ekspresja winorosli na lokalne Terroir. Zmiany klimatyczne postepuja tak szybko,ze w bliskiej przyszlosci to nie bedzie kwestia Tabu uprawy winorosli w Polsce.Mysle ,ze ilosc ciepla w Suwalkach jest taka jak moze ze 20 lat temu we Wroclawiu ,a wspolczesby klimat Mazowsza jest taki jak przed II wojna na Wegrzech.Mnie interesuje cos wiecej niz cieplo.Domyslam sie zeby cos po sobie zostawic trzeba dobrze zrozumiec swoich poprzednikow mam tu tez na mysli Wroclaw i jego starowke,wpasowac sie w historie ,kontynuowac i poprawiac.
Tak tylko jeszcze dodam ciekawostke . Czy wiecie ,ze w roku 2022-2024 naukowcy zapowiadaja ,ze po raz pierwszy nie bedzie trwalej pokrywy lodowej na Arktyce w miesiacu wrzesniu?
Przez te 10 lat widze duze zmiany klimatyczne i chyba zle dopasowalem odmiany- moglem bardziej ambitniej.


Kolego, bzdury wypisujesz. Opamiętaj się.

PS. Wrocław wcale nie jest najcieplejszy. Cieplej jest na południu Małopolski. A i w okolicy Zielonej Góry chyba też cieplej, i jesień dłuższa.
Ja mam winnicę 10 km od Wrocławia, na południowym stoku - i Koledzy z południa Polski już zgłaszają, że się wybaria Roesler, Dornfelder - u mnie te odmiany jeszcze całkiem zielone.

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO