Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 06:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 09:56 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2016, 23:01
Posty: 122
Lokalizacja: Pcim
Witam,
Jestem tu nowy dlatego tez chciałbym na poczatek się z wami wszystkimi przywitać i oczywiście wszystkich pozdrowić.

Dopiero zaczynam swoją przygode z winoroślami dlatego też chciałbym skorzystać z waszej nieocenionej wiedzy.

Chciałbym założyć mała winnicę (około 50-60 winorosli). Pierwszy ruch jaki zrobiłem to zakupiłem od paru forumowiczów sztobry. I tu zaczynają się moje pierwsze pytania.
Chciałbym je jak najlepiej ukorzenić. Dlatego tez przymierzam się do zbudowania ukorzeniacza który trzymał by temperaturę około 28 stopni. Plus jako wspomagacz ukorzeniacz do sadzonek zdrewnialych. Całość chciałem wstawić do garażu w którym temperatura jest w okolicach 8-12 stopni i jest dość ciemno więc nie powinny za szybko wystartowac pąki. Kolejnym krokiem będzie przesadzenie ich do doniczek.

Pytania:
1. Jak długo powinieniem je tam trzymać w ukorzeniarce ?
2. Jak głeboko powinny być w ziemi ? Czy tylko dolna część do pierwszego oczka ?
3. Czy warto je zanurzać w Topsinie ?
4. Jaka powina byc mieszanka ziemi ? Czy wystarczy jeżeli zmieszam torf odkwaszony z perlitem w stosunku 1:1 ?
5. Czy 2l doniczki na początek wystarcza ?
6. Jak długo moge/powinieniem je trzymać w doniczkach ?
7. Jakiej ziemi uzyc w doniczkach ?

Druga część moich pytań związana jest z przygotowaniem miejsca pod winniczkę (ciężko to nazwa winnicą).
W kroku pierwszym chciałbym zrobić badania gleby żeby sprawdzić jakie ma pH, zawartość azotu, magnezu id.
W kroku drugim chciałbym załość przeorać i uzupełnić wszystkie rzeczy które wyjdą z badań gleby.
Krok trzeci ogrodzenie całości siatką leśną na słupkach debowych lub akacjowych (zabezpieczonym dysperbitem do poziomu ziemi + gruntem to co nad ziemią).

Pytania:
8. Czy warto całość od razu nawozić obornikiem ? Czy jak ktoś pisał na forum tylko później pod winoroślami ?
9. Czy warto posiać na tym przeoranym terenie jakieś rośliny ? np Koniczyne białą lub perską ?
10. Kiedy wsadzić winorosla do ziemi ?
11. Czy w pierwszym roku wystarczy że każda winorośl będzie miała wsparcie na patyku 1m ? Czy też powinieniem od razu zrobić docelowe rusztowanie ?


dziękuję z góry i pozdrawiam,
Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 10:10 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 28 stycznia 2014, 12:13
Posty: 2170
Lokalizacja: Poznań-Drawsko Pomorskie
robertkru napisał(a):


Pytania:
1. Jak długo powinieniem je tam trzymać w ukorzeniarce ?
2. Jak głeboko powinny być w ziemi ? Czy tylko dolna część do pierwszego oczka ?
3. Czy warto je zanurzać w Topsinie ?
4. Jaka powina byc mieszanka ziemi ? Czy wystarczy jeżeli zmieszam torf odkwaszony z perlitem w stosunku 1:1 ?
5. Czy 2l doniczki na początek wystarcza ?
6. Jak długo moge/powinieniem je trzymać w doniczkach ?
7. Jakiej ziemi uzyc w doniczkach ?
8. Czy warto całość od razu nawozić obornikiem ? Czy jak ktoś pisał na forum tylko później pod winoroślami ?
9. Czy warto posiać na tym przeoranym terenie jakieś rośliny ? np Koniczyne białą lub perską ?
10. Kiedy wsadzić winorosla do ziemi ?
11. Czy w pierwszym roku wystarczy że każda winorośl będzie miała wsparcie na patyku 1m ? Czy też powinieniem od razu zrobić docelowe rusztowanie ?


Witaj na forum

ad.1. tak długo aż wytworzą kalus i zalążki korzonków
ad.2. około 15-20cm. Zależy od długości sztobra. Oczka na wierzchu.
ad.3. Przed włożeniem do ukorzeniarki wykąpać w Topsinie przedtem trzymać w wodzie ok 24h
ad.4. Ja używam czystego perlitu, ale na forum znajdziesz inne podłoża.
ad.5. Doniczki 2l na początek wystarczą.
ad.6. Do jesieni
ad.7. Ja używam mieszanki ziemi ogrodniczej i piasku 1:1
ad.8. Wystarczy obornikiem zaprawić dołki. Jak dasz na cały teren to zasilisz też chwasty.
ad.9. Warto łubin, wyka. Przykopać kiedy zaczną przekwitać
ad.10 Jak ładnie wyrosną w doniczkach to jesienią lub wiosną.
ad.11 Wystarczy palik 1m.

Powodzenia w ukorzenianiu.

_________________
_____________________
pozdrawiam Mirek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 10:16 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5318
Lokalizacja: Łódź i okolice
Robert tu
masz wszystkie odpowiedzi na pierwszą część pytań.
Wystarczą doniczki 1l. Jeśli musisz kupić to te najlepsze. wysadzasz do doniczek jak mają kalus lub zaczątki korzeni. Tak po ok 3 tyg. Do doniczek wystarczy ziemia uniwersalna z hipermarketu.
Wysadzasz do gruntu po zimnych ogrodnikach.
Jak jeszcze nie zacząłeś ukorzeniania to zrób to natychmiast. Jak nie masz ukorzeniarki to możesz tak .
Na rusztowanie masz czas w 2-3 roku.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 10:30 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2016, 23:01
Posty: 122
Lokalizacja: Pcim
Dziekuję za szybkie odpowiedzi.

Mam 2l doniczki 14x14x14cm (nie wiem czy nie są za niskie ? Zwłaszcza że chciałbym je tam dłużej potrzymać)
Ukorzeniania jeszcze nie zacząłem bo czekam na sztubry np od ciebie :). Tak coś podobnego chciałem zbudować. Dziś zrobię elektronikę, wąż grzewczy idzie pocztą, styropianu jeszcze trochę po budowie mam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 13:16 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5318
Lokalizacja: Łódź i okolice
robertkru napisał(a):
Zwłaszcza że chciałbym je tam dłużej potrzymać

A po co? Ja wysadzam zawsze pod koniec maja. Jeden sezon do przodu.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 17:10 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2016, 23:01
Posty: 122
Lokalizacja: Pcim
vanKlomp napisał(a):
robertkru napisał(a):
Zwłaszcza że chciałbym je tam dłużej potrzymać

A po co? Ja wysadzam zawsze pod koniec maja. Jeden sezon do przodu.


Powód jest dość prosty - muszę przygotować ziemię pod nasadzenia (zrobic badania itd.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 21:23 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3072
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Doniczki tej wielkości nie są zbyt dobre, żeby w nich przetrzymywać sadzonki do jesieni, bo wszystkie błędy się mszczą (np. przelanie, przesuszenie, szybko się "gotują" w upał, zwłaszcza mała przestrzeń itp.). Mam wrażenie, że doniczka to tylko dobry pomysł dla kogoś kto chce odsprzedać sadzonki w środku sezonu. Lepiej dać sadzonki albo do dużych wiader albo w miejsce docelowe albo wygospodarować miejsce na mini szkółkę i tam posadzić płycej.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 21:55 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): czwartek, 15 listopada 2012, 01:14
Posty: 1100
Lokalizacja: łódź
sajko71 napisał(a):
Doniczki tej wielkości nie są zbyt dobre, żeby w nich przetrzymywać sadzonki do jesieni, bo wszystkie błędy się mszczą (np. przelanie, przesuszenie, szybko się "gotują" w upał, zwłaszcza mała przestrzeń itp.). Mam wrażenie, że doniczka to tylko dobry pomysł dla kogoś kto chce odsprzedać sadzonki w środku sezonu. Lepiej dać sadzonki albo do dużych wiader albo w miejsce docelowe albo wygospodarować miejsce na mini szkółkę i tam posadzić płycej.

Jestem tego samego zdania jeśli nie będziesz sadził teraz,wiosną to mini szkółka.
Usyp wał ziemi nakryj czarną folią (nawet już teraz niech się nagrzewa gleba).
A jak przygotujesz sobie glebę jesienią wykopiesz sadzonki i przesadzisz na przygotowane pole.
Trzymania cały sezon w donczkach nie polecam (z własnego doświadczenia).
Jeśli do lata nie wytworzą porządnych korzeni szkieletowych to masz kolejne dwa lata zabawy ,a na słabszym podłożu jak u mnie dłużej.

A jaszcze jedno to że w garażu masz ciemno to tylko szparagi ci wyrosną temp. które podałeś są za wysokie wg. mnie poniżej 6

_________________
Pozdrawiam Przemek.

https://www.facebook.com/Winnica-Natali ... 106297263/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 5 kwietnia 2016, 22:31 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): piątek, 20 stycznia 2012, 20:38
Posty: 483
Lokalizacja: Biłgoraj
Moim zdaniem przygodę z winoroślą powinno się zaczynać od kupna sadzonek w renomowanej szkółce a nie od kupowania/zdobywania sztobrów i uczenia się ukorzeniania. Dlaczego? Ukorzenianie nie jest takie proste jak wydaje się początkującym osobom i szybko można się zniechęcić do uprawy winorośli. Kupno sadzonek w szkółce to także ,,zyskanie" przynajmniej jednego sezonu. Osobiście sadziłbym również w nieprzebadaną glebę żeby nie tracić czasu (sezonu) a ewentualne braki składników uzupełniłbym w trakcie sezonu. To tak z własnego,czteroletniego doświadczenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 kwietnia 2016, 06:25 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): wtorek, 29 marca 2011, 21:54
Posty: 712
Lokalizacja: Maciejowice k/ Krakowa
Ja sadził bym w miejsce docelowe, tak jak kolega powyżej doradza ale kazdy ma swoje powody.

Z tymi doniczkami pozwolę sobie się nie zgodzić. Sadząc sadzonkę do odpowiednio dużej donicy
otrzymujemy rośline wraz z korzonkami włosowymi, tymi najmniejszymi a które maja największy udział w karmieniu rośliny. Przesadzając nie uszkodzimy ani jednego korzenia. Tak przesadzona sadzonka startuje ostro.
Sadząc do gruntu (czarna folia) roślina wytworzy mniej korzeni ale za to dłuższych. Ma miejsce to leci. Niestety przy przesadzaniu duża część korzeni ulega uszkodzeniu, nie mówiąc o tych najważniejszych korzonkach włosowych. Praktycznie, po przesadzeniu musi z powrotem odbudowywać system korzeniowy.
Dam przykład.
Dwa lata temu jesienią wykopywałem parę krzaków 6 letnich Schuylera. Wyrzucić szkoda. :)
Korzenie obciąlem maksymalnie, górę do samej ziemi i do 10 litrowej donicy z dobrą ziemią.
Przykro bylo patrzeć na te 10 - 15 cm korzenie. Nawet wątpiłem czy coś z tego będzie. Uratowało go takie samo potraktowanie góry.
W ciągu roku popuszczal parę pol metrowych latorośli i wyglądało to dość marnie ale żył.
Teraz na wiosnę dawałem znajomemu i pomagałem sadzić.
Okazało się, że w donicy jest cała masa nowych cienkich korzonkow, które nawet dość mocno przerosły donicę. Potwierdza sie raz jeszcze powiedzenie, że w pierwszym roku po posadzeniu winorośl robi korzenie.
Po rozcięciu donicy szlifierką posadziliśmy pięknie rokujący krzak z masą korzeni. Oczywiście musi dalej odbudować korzenie i góre ale już w tym roku będzie mial kontrolne grona.
Jak bym go dał od razu do ziemi i też teraz przesadzał to pewnie jednak by zginąl i nie przetrzymal powtórnej utraty korzeni.

_________________
Szkółka winorośli
zapraszam i pozdrawiam Jurek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 kwietnia 2016, 07:29 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): niedziela, 3 lutego 2013, 16:21
Posty: 445
Lokalizacja: Kłobuck (koło Częstochowy)
yureq napisał(a):
Ja sadził bym w miejsce docelowe, tak jak kolega powyżej doradza ale kazdy ma swoje powody.

Z tymi doniczkami pozwolę sobie się nie zgodzić. Sadząc sadzonkę do odpowiednio dużej donicy
otrzymujemy rośline wraz z korzonkami włosowymi, tymi najmniejszymi a które maja największy udział w karmieniu rośliny. Przesadzając nie uszkodzimy ani jednego korzenia. Tak przesadzona sadzonka startuje ostro.
Sadząc do gruntu (czarna folia) roślina wytworzy mniej korzeni ale za to dłuższych. Ma miejsce to leci. Niestety przy przesadzaniu duża część korzeni ulega uszkodzeniu, nie mówiąc o tych najważniejszych korzonkach włosowych. Praktycznie, po przesadzeniu musi z powrotem odbudowywać system korzeniowy.
Dam przykład.
Dwa lata temu jesienią wykopywałem parę krzaków 6 letnich Schuylera. Wyrzucić szkoda. :)
Korzenie obciąlem maksymalnie, górę do samej ziemi i do 10 litrowej donicy z dobrą ziemią.
Przykro bylo patrzeć na te 10 - 15 cm korzenie. Nawet wątpiłem czy coś z tego będzie. Uratowało go takie samo potraktowanie góry.
W ciągu roku popuszczal parę pol metrowych latorośli i wyglądało to dość marnie ale żył.
Teraz na wiosnę dawałem znajomemu i pomagałem sadzić.
Okazało się, że w donicy jest cała masa nowych cienkich korzonkow, które nawet dość mocno przerosły donicę. Potwierdza sie raz jeszcze powiedzenie, że w pierwszym roku po posadzeniu winorośl robi korzenie.
Po rozcięciu donicy szlifierką posadziliśmy pięknie rokujący krzak z masą korzeni. Oczywiście musi dalej odbudować korzenie i góre ale już w tym roku będzie mial kontrolne grona.
Jak bym go dał od razu do ziemi i też teraz przesadzał to pewnie jednak by zginąl i nie przetrzymal powtórnej utraty korzeni.




Ja tak właśnie robię, ale nie wyrzucam donicy ( worek foliowy też się nadaje) a sadzę z nią i obcinam szlifierką tylko dno, nie ma problemu z korzeniami podppowierzchniowymi

_________________
per aspera ad astra


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 kwietnia 2016, 07:39 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2016, 23:01
Posty: 122
Lokalizacja: Pcim
Dziekuję wam za odpowiedzi.

Największym problemem póki co jest przygotowanie terenu który jest dość zaniedbany. Jakieś paprocie, ostrężyny itd. Muszę całośc popryskac Roundapem, przeorać, wyrównać poziom pH i pewnie uzupełnić składniki odżywcze. Co oznacza że ziemia będzie gotowa na koniec maja najwczesniej.
Biorąc pod uwagę wasze komentarze sadzonki będę wsadzał do docelowego miejsca koło połowy czerwca. Tyle mam nadzieje wytrzymają w doniczkach bez żadnej szkody. A jak napisał yureq to jest lepsze rozwiazanie niż przesadzanie.

Sztobry już kupiłem więc teraz ich nie wyrzucę. Może za szybko ale już po fakcie. Nie przeszkadza mi też za bardzo bycie sezon do tyłu. Nie planuję zrobienia dużej winnicy tylko coś co jest bardziej amatorsko-rekreacyjnym podejściem.

Natomiast jesli chodzi o sadzonki i czas kiedy bedę gotowy z terenem to nie mam pojęcia czy uda mi się jeszcze coś znaleźć sensownego.
Myślicie że jest sens kupić teraz i zasadzić w doniczkach na dwa miesiące ?

pozdrawiam,
Robert


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 kwietnia 2016, 08:49 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 1 stycznia 2015, 12:37
Posty: 783
Lokalizacja: Rudnik k. Sułkowic, małopolska
Ja bym robił wszystko, żeby posadzić już teraz. Chociaż kilka sztuk, żeby się oswoić z nimi :)
W 2015r. zaczynałem i tez sadziłem w nieprzygotowany grunt i rosną. Jak dasz obornik/kompost na dno dołka to jedzenia im nie zabraknie. Badania wykonasz w międzyczasie i będziesz nawoził według potrzeb, żeby gleba stopniowo dochodziła do optymalnych parametrów.

Wyrwij te paprocie i inne fecie, przekop/przeoraj teren, w czerwcu narzucisz agrotkaninę i nic tam nie wyrośnie poza pięknymi krzewami :)
Jak to mówią- "próba nie strzelba", a zyskasz doświadczenie. Koszt sadzonek nie będzie ogromny to w razie czego nie będzie wielkiej straty.

A sztobry sobie ukorzenisz i dosadzisz w sezonie w kolejne dołki :)

_________________
Pozdrawiam, Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 kwietnia 2016, 09:15 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 1 kwietnia 2016, 23:01
Posty: 122
Lokalizacja: Pcim
Pytanie trochę z innej beczki.

Czy pod sadzonki moge dać obornik granulowany ? Nie wiem czy będę miał dostępny normalny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 kwietnia 2016, 09:32 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 27 marca 2014, 20:18
Posty: 353
Lokalizacja: mazowieckie
Można oczywiście dać granulowany, tylko ostrożnie z dozowaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: JASD, Nimrod i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO