Teraz jest poniedziałek, 12 maja 2025, 09:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 431 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 29  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 9 sierpnia 2019, 20:13 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): poniedziałek, 21 maja 2018, 18:04
Posty: 297
Lokalizacja: Wilczyce, Wrocławski
Od kilku dni miękną pojedyncze jagody seyval'a. W smaku już są smaczne.

_________________
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 sierpnia 2019, 21:57 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4620
Lokalizacja: Rybnik
Solaris średnio 21,5 Bx :shock:

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 sierpnia 2019, 22:08 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 14 maja 2015, 11:42
Posty: 309
Lokalizacja: podkarpackie - okolice Łańcuta, 356 m.n.p.m.
U mnie średnio 17 Brix.

_________________
pozdrawiam, Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 sierpnia 2019, 22:17 
Offline
przedszkolak
przedszkolak

Dołączył(a): piątek, 14 października 2016, 19:21
Posty: 71
Lokalizacja: Zubrzyca Górna pod Babią Górą 770m n.p.m.
hehe... u mnie 770 m.n.p.m veraison Muskat Donskoj, którego nauczyłem się w końcu bronić przed MR, Negritionok, Awgustowskij Fioletowyj. Siegerrebe mięknie ale pójdzie do wyrzucenia- przemarza pomimo okrycia śniegiem (może slabo u mnie drewnieje?) Solaris jagody twarde... wymarza na wiosnę- zostawię jako odmianę porównawczą ale pożytku z niego miał nie będę. dojrzewa ale pęka na jesieni... jak nie urok to sracz.a. Regent powolutku ale dojdzie do poczatku pazdziernika... zawsze dochodzi... 1 testowy krzew. pozostale jeszcze za młode, pierwsze owocowanie w tym roku, mysle ze tez dojdą:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 sierpnia 2019, 22:57 
Offline
czeladnik
czeladnik

Dołączył(a): czwartek, 14 czerwca 2018, 20:39
Posty: 111
Lokalizacja: Winnica Feliksa we Wrześni
Solaris średnia z 20 jagód z miejsc zasłoniętych liściami 20 Brixów :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 sierpnia 2019, 14:39 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 8 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 349
Lokalizacja: AOC-Mazowsze
Nero już całkowicie wybarwione. Małe jagody w tym roku.
Załącznik:
20190810_Nero.jpg
20190810_Nero.jpg [ 210.71 KiB | Przeglądane 927 razy ]

_________________
pozdrawiam Tadeusz
... Mazowiecki klimat jest "cool" ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 sierpnia 2019, 21:56 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): czwartek, 29 października 2015, 10:03
Posty: 664
Lokalizacja: południowe mazowsze
Pierwszy rozpoczął - Weles:
Obrazek

Krasotka w tym sezonie nawet dobrze się zapyliła i na razie nie pęka
Obrazek

Prieobrażenie (w tle Krasotka) na razie łapie kolor ale jagoda jeszcze nie za duża. W zeszłym sezonie przetrzymałem grona do września i jagody miały piękny intensywny kolor oraz długość do 5cm
Obrazek

Pieśnia + Prieobrażenie
Obrazek

Super Ekstra to w tym roku "kusiciel" MP razem z Gałachadem. Grona mocno przerzedzone obrywaniem porażonych jagód ale mimo wszystko coś tam się jeszcze poskubie... .
Obrazek
Obrazek

_________________
pozdrawiam Sebastian
----------------------
Moje TOP odmiany : Prieobrażenie, Golicyn, Prima, Katrusia, Super Ekstra, Bajkonur, Orion Bielika, Garold


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2019, 12:15 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): środa, 14 listopada 2018, 06:31
Posty: 1283
Lokalizacja: Kraków, Kopanka
terroirPL napisał(a):
Nero już całkowicie wybarwione. Małe jagody w tym roku.
Załącznik:
20190810_Nero.jpg


Piękny obraz :)

R

_________________
To pisałem ja, Jakub.

Ps. „Nie pytaj co rząd może zrobić dla ciebie, pytaj jak temu zapobiec!".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 11 sierpnia 2019, 18:12 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): poniedziałek, 28 czerwca 2010, 06:04
Posty: 2263
Lokalizacja: Oldrzyszowice, pow. Brzeg, w widłach Odry i Nysy Kłodzkiej, Nizina Śląska
Dzisiaj czas na odmiany Mitteleuropa.
Riesling 11 Brix
Elbling 11 Brix
Silvaner 15 Brix
Veltliner 16 Brix
Wybarwianie zaczął Cabernet Sauvignon i Gewurztraminer. I dziwna sprawa. Na krzewach Pinot Meunier jedno grono wybarwia się, a drugie już całe wybarwione.
Wieczorem zebrałem grona z dwóch kolekcjonerskich krzewów Triumfa (Triumphrebe) przy 18 Brix. Był już bardzo słodki, a osy zaczęły go masakrować po zjedzeniu Triumfa Alzacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2019, 08:52 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 listopada 2014, 16:10
Posty: 327
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Byłem gościnnie na winnicy u dwóch kolegów, jeden (ma winnicę w odległości ok. 3 km) ma około 30 odmian a drugi (ma winnicę w odległości ok. 30 km) pewnie z 80 odmian. U jednego wody gruntowe są wysoko (może 1m) a u drugiego dość głęboko. U mnie wody gruntowe średnio, gdzieś 1,5 -2 m. Wszyscy mamy znaczną przewagę winorośli deserowych. Tam gdzie wody gruntowe są głęboko są też wyraźnie mniejsze jagody. Widać wpływ przebytych upałów na smak szczególnie na odmianach wczesnych, niektóre jagody się zagotowały w słońcu, więdną i opadają a niektóre od 3 tygodni wiszą i nie nabierają już cukru. Tak jest u kolego gdzie Liwia nie nabiera cukru od 3 tygodni, nie zmienia smaku i w ogóle nie czuć nawet w niej śladu muskatu. Pokazał mi też Wiktorię 5 to samo co z Liwią jakiś kolor ciemny (nie mam tej odmiany) ale zawsze myślałem, że jest koloru malinowego, popękana totalnie -zmasakrowana przez osy i szerszenie, strach patrzeć na to. A jak u Was z tą Wiktorią 5? Za to ma niektóre odmiany piękne i smaczne, że aż można ich pozazdrościć chociaż ma na nich dopiero grona kontrolne. Wyróżnić można Krasa bałok i Orion. Ja też mam Oriona ale u niego jest on o klasę lub dwie smaczniejszy i ładniejszy, tak, że aż podejrzewam, że jego to nie jest Orion i muszę to zbadać. U mnie ładnie zapowiadają się i są już smaczne Andriusza,, Aladdyn, Kamielieon i Bajkonur. Inne dojrzewają, są też takie, które się obsypują. Ogólnie muszę wyróżnić też Schuylera, jak był młody to były z nim problemy ale teraz jak nabrał drzewa spisuje się b. dobrze. Z wiekiem staje się odporny na choroby, dojrzewa coraz wcześniej i jest smaczniejszy, dobrze się zapyla i jest plenny. Wprawdzie ja go nie lubię ale szanuję, bo zawsze mogę nim poczęstować gości, którzy nim nie gardzą. Ogólnie z tego co zaobserwowałem, to grona są większe a jagody mniejsze w tym roku i susza odcisnęła swoje piętno na roślinach.

_________________
http://www.winogrona.org/index.php?title=Trestan
http://www.winogrona.org/images/8/8c/Po ... %80%A6.pdf
https://youtu.be/U9OuWYS3kVI


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2019, 11:54 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3291
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
U mnie dojrzewanie postępuje z dnia na dzień. Dziś napiszę o krzewach. które NIE są na południowej ścianie a są już całkiem całkiem i już skubane (a rodzina domaga się całych gron na stole): Nero już dojrzały, Liwia prawie, Prodiusser zaskoczył smakiem (smaczny z lekkim kwasem), Jubilej N. kusi kolorem, Alladin i Sfinks do skubania. Rzekomo późny :wink: Krasień już fajnie smakuje borówką z lasu i jako deserówka już do jedzenia, dużo smaczniejszy od odmian wcześniejszych, ma 14 brix. I "pstryczek w nos" bezwzględnie wierzącym opisom, że Festivee jest późne... ja już skubię, bo wyprzedza wiele odmian opisywanych jako wczesne (stanowisko na północnej stronie niskiego płotu, liście nasłonecznione cały dzień).


Załączniki:
Festivee 2019.08.13.jpg
Festivee 2019.08.13.jpg [ 88.33 KiB | Przeglądane 399 razy ]

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2019, 12:38 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 7004
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Wybarwianie c.d.
12.08 - Gamaret, Kiszmisz Zaporoski, Pinot Gris, Pinot Meunier, Pinot Wrotham, Szachtior
Oprócz pączątku veraison jeszcz jeszcze taki parametr jak zakończenie veraison (ok. 100% wybarwione jagody)
- Gołubok 11.07- 11.08
- Karpicko 16.07- 11.08
- Nero 24.07- 12.08

-- Wt, 13.08.2019 12:38 --

sajko71 napisał(a):
.... bezwzględnie wierzącym opisom, że Festivee jest późne... ja już skubię, bo wyprzedza wiele odmian opisywanych jako wczesne (stanowisko na północnej stronie niskiego płotu, liście nasłonecznione cały dzień).

U mnie Festivee już się też prawie przebarwiło przy zachodniej ścianie.
Daleko mu jednak jeszcze do dojrzałości konsumpcyjnej :wink:
Nawet najpóźniejsza moja odmiana Szachtior już zaczeła się wybarwiać przy południowej ścianie :shock: Ale przy zachodniej ścianie jeszcze całkowicie zielone jagody :!:

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2019, 15:31 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): poniedziałek, 21 maja 2018, 18:04
Posty: 297
Lokalizacja: Wilczyce, Wrocławski
Rondo 18.5 brix
Domniemana Sibera 15.5 brix
Muscaris mięknie 11.5 brix

_________________
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2019, 17:33 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 stycznia 2017, 23:44
Posty: 187
Lokalizacja: ŚWIDNICA
sajko71 napisał(a):
U mnie dojrzewanie postępuje z dnia na dzień. Dziś napiszę o krzewach. które NIE są na południowej ścianie a są już całkiem całkiem i już skubane (a rodzina domaga się całych gron na stole): Nero już dojrzały, Liwia prawie, Prodiusser zaskoczył smakiem (smaczny z lekkim kwasem), Jubilej N. kusi kolorem, Alladin i Sfinks do skubania. Rzekomo późny :wink: Krasień już fajnie smakuje borówką z lasu i jako deserówka już do jedzenia, dużo smaczniejszy od odmian wcześniejszych, ma 14 brix. I "pstryczek w nos" bezwzględnie wierzącym opisom, że Festivee jest późne... ja już skubię, bo wyprzedza wiele odmian opisywanych jako wczesne (stanowisko na północnej stronie niskiego płotu, liście nasłonecznione cały dzień).

Sławku
A możesz dodać do tego zestawienia co jest na czym naszczepione?
Możliwe że te wczesności są też spowodowane podkładką.
U mnie Festive w zielonej fazie :)

_________________
Pozdrawiam
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 13 sierpnia 2019, 20:49 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3291
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Tomek77 napisał(a):
Sławku
A możesz dodać do tego zestawienia co jest na czym naszczepione?
Możliwe że te wczesności są też spowodowane podkładką.
U mnie Festive w zielonej fazie :)
To "miejscówka" :wink: robi różnice... Festivee jest akurat na własnych korzeniach. Krasień szczepiony na wczesnym Nero i na późnym Szachtiorze a brixy ma podobne. Prodiuser i Alladin na Aloszenkinach a reszta z wymienionych w poście na własnych korzeniach.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 431 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 29  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO