Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 03:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 08:02 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 01:00
Posty: 3627
Lokalizacja: Garb Tenczyński, 355m n.p.m., Winnica FCCV
Dostałem analizy i jestem szczerze zdziwiony że moje winorośle jeszcze rosną: pH 4,06 - 4,38 (P, K, Mg również katastrofa). Mam plan aby, jeśli tylko trochę podeschnie, zwapnować jeszcze w tym roku. Niestety prawidłowe obliczenie dawek CaO jest ponad moje siły. Może ktoś to już przerabiał i będzie w stanie mi pomóc ? Bardzo bym prosił. Czym nawieźć i w jakiej ilości ?

Dane:
gleba ciężka, gliniasta (kat. IV a zatem części spławialne powyżej 35%)
pH 4,06 - 4,38

Zalecają CaO, innego nawozu nie pragnę. Braki fosforu, potasu i magnezu uzupełnię na wiosnę obornikiem.

Daniel


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 12:25 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2004, 01:00
Posty: 2487
Lokalizacja: Białystok
W każdej hurtowni rolniczej powinieneś bez problemu kupić nawóz wapniowo-magnezowy, tlenkowy. Niezaleznie od obornika warto zastosować taki właśnie nawóz bo zwiekszona zawartość wapnia w glebie bedzie wpływać hamująco na przyswajanie przez rośliny magnezu - dlatego też wieksza jego ilość w glebie jest wskazana.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 13:26 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 15 czerwca 2005, 01:00
Posty: 714
Lokalizacja: Opole Lubelskie
[quote="DarekRz"]W każdej hurtowni rolniczej powinieneś bez problemu kupić nawóz wapniowo-magnezowy, tlenkowy. Niezaleznie od obornika warto zastosować taki właśnie nawóz bo zwiekszona zawartość wapnia w glebie bedzie wpływać hamująco na przyswajanie przez rośliny magnezu - dlatego też wieksza jego ilość w glebie jest wskazana.


Nie zaleca się stosowania w tym samym roku nawozów wapniowych i obornika.

_________________
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 16:03 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 370
Lokalizacja: Mazańcowice k/ Bielska-Białej
Po pierwsze to fatycznie nie zaleca się stosowania obornika w jednym roku z wapnowaniem ale jeśli trzeba to można np najpierw zastosować wapnowanie, wapno przykryć warstwą ziemi a następnie nawozić obornikiem. Najlepiej żeby nawożenie wykonać co najmniej dwa tygodnie po wapnowaniu. Najtaniej można kupić wapno na składach rolniczych luzem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 16:42 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 01:00
Posty: 3627
Lokalizacja: Garb Tenczyński, 355m n.p.m., Winnica FCCV
W międzyczasie dowiedziałem się co następuje:

1. Tak ciężką glebę trzeba (powinno się) nawozić CaO (czyli tlenkiem) a nie CaCO3 (czyli węglanem).

2. Z róznych tabelek wynikło mi że optymalna dawka to 6 ton/hektar, czyli w moim przypadku ok. 300kg/5 arów. Napisali tam że to dawka jednorazowa. Coś mi się to nie zgadza bo u RM jest podane że najwyższa dopuszczalna to 2,5t/hektar. Na silnie zakwaszone zaleca wapnowanie w dwu dawkach. Czyli jak, 2 x 2,5 tony ?

3. Na składzie powiedzieli mi że wszyscy rolnicy z okolicy do odkwaszania stosują wapno budowlane (hydratyzowane). Skład innego nawet nie zamawia bo własnie takie jest najlepsze do odkwaszania gleby. No ale przecież nie jest to ani tlenek ani węglan tylko wodorotlenek. Cholera, jak to wszystko przeliczyć ???


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 18:55 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
To jest tlenek , wodorotlenek powstaje po dodaniu wody.

pozdrawiam

Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 19:11 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2004, 01:00
Posty: 503
Lokalizacja: Gliwice
[quote="DW"]
3. Na składzie powiedzieli mi że wszyscy rolnicy z okolicy do odkwaszania stosują wapno budowlane (hydratyzowane). Skład innego nawet nie zamawia bo własnie takie jest najlepsze do odkwaszania gleby. No ale przecież nie jest to ani tlenek ani węglan tylko wodorotlenek. Cholera, jak to wszystko przeliczyć ???

Ja też rok temu stosowałem wapno bubowlane ('hydratyzowane'). Nie wiem dokładnie czy jest jakieś zagrożenie w stosowaniu tego budowlanego do tych celów, ale na mój mały chemiczny rozum - raczej nie ;-)
Z obliczeń 1 kg CaO, to 1,32 kg Ca(OH)2, czyli tego budowlanego.
Ja przyjałem, że odkwaszanie jest czynnościa ciągłą - zastosowałem więc dawki wg Myśliwca w zeszłym roku. W tym roku sprawdzę zmianę pH i będę pewnie dalej odkwaszał. Dodatkowo przez cały rok posypywałem pole popiołem drzewnym (białym) z karczowania otaczającego, starego sadu. Mam nadzieję, że to też poprawi pH i dostarczy minerałów (o tym też w sąsiednim wątku).
Pozdrawiam i życzę powodzenia! Nikodem

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 19:13 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2004, 01:00
Posty: 503
Lokalizacja: Gliwice
[quote="olmek"]To jest tlenek , wodorotlenek powstaje po dodaniu wody.

wapno palone (dawno nie wiedziałem w składach budowalnych, ale może też niewiele widziałem?)- tlenek
wapno gaszone, zwane też hydratyzowanym - wodorotlenek

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 listopada 2006, 22:14 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
[quote="nikodem"][quote="olmek"]To jest tlenek , wodorotlenek powstaje po dodaniu wody.

wapno palone (dawno nie wiedziałem w składach budowalnych, ale może też niewiele widziałem?)- tlenek
wapno gaszone, zwane też hydratyzowanym - wodorotlenek

Faktycznie , coraz rzadziej spotyka się wapno palone na rzecz wapna gaszonego z dwóch względów , po pierwsze aspekt ekonomiczny producenta ( waga taka sama, a surowca wyjściowego mniej) , po drugie możliwość natychmiastowego użycia ( do celów budowlanych :D )

pozdrawiam

Kuba

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 listopada 2006, 07:50 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 01:00
Posty: 3627
Lokalizacja: Garb Tenczyński, 355m n.p.m., Winnica FCCV
[quote="nikodem"]
Z obliczeń 1 kg CaO, to 1,32 kg Ca(OH)2, czyli tego budowlanego.
Ja przyjałem, że odkwaszanie jest czynnościa ciągłą -


Ja też tak myślę - stopniowo a skutecznie. Popioły również zastosuję: z trawy i z liści. Gdyby ktoś mógł mi podać choć przyblizony skład popiołu z trawy to byłbym wdzięczny. Nigdzie nie mogłem znaleźć

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 listopada 2006, 08:40 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2004, 01:00
Posty: 503
Lokalizacja: Gliwice
[quote="DW"]Popioły również zastosuję: z trawy i z liści. Gdyby ktoś mógł mi podać choć przyblizony skład popiołu z trawy to byłbym wdzięczny. Nigdzie nie mogłem znaleźć

Takie pytanie dot. popiołu z trawy - czym Wam się ta trawa dopala do końca, czyli czy pozostaje biały popiół czy tylko się zwęgla i pozostaje dużo 'czarnej waty'? Zazwyczaj, kiedy trawę czy siano dodawałem do ogniska, to potem w popiele znajdywałem wiele niedopalonego, czarnego węgla z trawy. Taki czarny popiół raczej będzie mało skuteczny przy odkwaszaniu, więc trzeba by zapewnić całkowite spalenie tej trawy. Jak to wygląda u Was?
Pozdrawiam, Nikodem

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 listopada 2006, 08:54 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 31 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 1162
Lokalizacja: Rybnik
Ja raczej tawe daje na kompost-pale bardzo zadko-a jak juz to jak jest dobrze przesuszona i raczej jako dodatek do spalanego chrutu-wtedy spala sie na popiol.

_________________
Ilosc winorosli juz blizej nie zidentyfikowana:-)A bedzie znacznie wiecej:-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 listopada 2006, 14:08 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 20 marca 2006, 01:00
Posty: 212
Lokalizacja: Lubelskie , Wyryki
Żeby naprawdę dokładnie obliczyć potrzebę wapnowania trzeba znać np. kwasowość hydrolityczną.
A żeby wyznaczyc kwasowość hydrolityczną trzeba mieć kilka odczynników : octan wapnia ,fenoloftaleinę , NaOH .
Jak cię to interesuje napiszę więcej .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 listopada 2006, 16:39 
Offline
przedszkolak
przedszkolak
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 19 maja 2005, 01:00
Posty: 62
Lokalizacja: W-wa/Lipków
Bardzo dobre efekty na małej powierzchni daje rozsypywanie wapna na śniegu.Wapno się wtedy nie pyli tak bardzo i przy zmiennej aurze do wiosny całe zostanie wpłukane do gleby.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 listopada 2006, 18:38 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 01:00
Posty: 3627
Lokalizacja: Garb Tenczyński, 355m n.p.m., Winnica FCCV
[quote="marcopolo"]Żeby naprawdę dokładnie obliczyć potrzebę wapnowania trzeba znać np. kwasowość hydrolityczną.
A żeby wyznaczyc kwasowość hydrolityczną trzeba mieć kilka odczynników : octan wapnia ,fenoloftaleinę , NaOH .
Jak cię to interesuje napiszę więcej .


Dzięki. Niestety dysponuję tylko wartością pH wyznaczoną w chlorku potasu (KCl) oraz rodzajem (kategorią) gleby. Poradniki rolnicze podają schematy wapnowania w oparciu tylko o takie dane. Czy myślisz że dawki CaO obliczone wg. metody "rolniczej" i tej o której mówisz, mogą sią znacznie różnić???

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], jokaer i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO