Teraz jest sobota, 26 kwietnia 2025, 18:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 24 maja 2014, 18:26 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2916
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
jaszczur napisał(a):
KonradB napisał(a):
Np wodorowęglan potasu, można pryskać Bianco neve do odkwaszania wina. Preparat typowo interwencyjny na MP na MR nie działa.


Dzięki! Wkrótce może okazać sie potrzeby taki oprysk. A jakie stężenie takiego roztworu (na 1 l)?

0,5 do 1% wodorowęglanu potasu. Węglan potasu też jest skuteczny.

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 27 maja 2014, 22:56 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): środa, 2 kwietnia 2014, 23:33
Posty: 31
Lokalizacja: podlasie
wlodekj napisał(a):
dorjan - gdzie dorwałeś Reform (kto Ci to wcisnął)?

Był to zakup po 1 szt przy okazji razem z Kristaly i Palatina. Sugerowałem się dobrą mrozoodpornością i lekko pomarańczowym smakiem owoców. Te moje pierwsze zakupy sadzonek nie były zbyt trafnym wyborem, ale coś z tego urośnie.

Zakończyłem wiosenne sadzenie przy ścianie i po kolejnej modyfikacji wyszło 21 krzaczków na 14m. Zakupy nowych odmian spowodowały zagęszczenie nasadzeń co 0.5m, ale pozostały jeszcze cztery miejsca z odległościami co 1m. Przy 3 piętrach miejsca na ścianie powinno od biedy wystarczyć, a być może coś jeszcze z tego wypadnie.

W tej chwili rosną:
3x Agat Doński
3x Swenson Red
3x Nero
2x Bianca
2x Arkadia
2x Łora
2x Kodrianka
2x Ruswen
2 x nieznana jasna odmiana beznasienna z ukorzenionych w tym roku sztobrów.

Część sadzonek poszła pod drugą ścianę i tam swoje miejsce znalazły Kristaly, Palatina, Reform, Bianca , Swenson Red, Agat Doński i 2x beznasienna jasna tegoroczna sadzonka. Dla AD i SR nie daję większych szans. Te egzemplarze po prostu jeszcze nie dają oznak życia. W terenie posadziłem 8 krzaczków NN ukorzenionych i wyhodowanych na parapecie. Pozostało jeszcze 8 tegorocznych sadzonek w doniczkach, w tym dwie beznasienne, z którymi nie wiem co zrobić. Prawdopodobnie podaruję rodzince. Z planowanych kilku/kilkunastu nasadzeń wyszło 37 plus 4 szt przy domowym tarasie. Przeszło to moje najśmielsze oczekiwania.

Przymrozki w połowie maja nie spowodowały żadnych uszkodzeń, co dobrze rokuje tej miejscówce w przyszłości, ale trzeba pomyśleć o ochronie przed chorobami i nie mam zielonego pojęcia co, jak i kiedy zastosować profilaktycznie. Czy należy się już przygotowywać na walkę z chorobami?
Do identyfikacji pozostaje beznasienna jasna odmiana. Co to może być?

Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 27 maja 2014, 23:25 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 lipca 2006, 01:00
Posty: 944
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Jeżeli chodzi o choroby,to przy uprawie ściennej zwróciłbym baczną uwagę na mączniaka prawdziwego.Tam gdzie ja uprawiam, mączniak rzekomy właściwie nie występuje,jeżeli ścianę masz zadaszoną , to nie pojawi się raczej na pewno.Mączniak rzekomy do wystąpienia infekcji potrzebuje zwilżenia liści, ten prawdziwy lubi jak jest sucho.Wszystkie grzyby lubią wilgoć więc unikaj nadmiernego zagęszczenia w uprawie.
O mączniakach przeczytaj sobie tutaj http://www.klinikaroslin.com/winorosl.

P.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 28 maja 2014, 08:10 
Offline
przedszkolak
przedszkolak

Dołączył(a): czwartek, 7 lutego 2013, 11:23
Posty: 75
Lokalizacja: Pawłowice, Śląsk
PiotrekK napisał(a):
...O mączniakach przeczytaj sobie tutaj http://www.klinikaroslin.com/winorosl.

A o profilaktyce Poczytaj sobie tutaj: choroby-i-szkodniki/oprysk-uniwersalny-sen-nocy-letniej-t3796.html :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 13 sierpnia 2014, 21:04 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): środa, 2 kwietnia 2014, 23:33
Posty: 31
Lokalizacja: podlasie
Czas na relację z efektów uprawy przy ścianie w połowie wegetacji. Lato u mnie ciepłe słoneczne i suche. Winorośle rosną zupełnie przyzwoicie i sadzonki w wersji doniczkowej, pomimo ich marnej kondycji wyjściowej, mają przyrosty nawet ponad 3 metrowe z grubymi latoroślami. Zdecydowanie słabsze przyrosty osiągnęły wersje gołokorzeniowe, choć były grubsze i wyglądały o wiele lepiej. Być może odmiany te charakteryzują się akurat mniejszymi przyrostami, ale różnica jest dość wyraźna i wzrost jest na poziomie sadzonek wyhodowanych w tym roku ze sztobrów.
Ochrony chemicznej nie stosowałem, bo takiej potrzeby nie widziałem. Wszystkie winorośle są zielone i zdrowe. Teraz czekam na początki drewnienia latorośli.
Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porównanie grubości latorośli i łozy sadzonki doniczkowej (Bianca).
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 22:04 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 marca 2007, 01:00
Posty: 2063
Lokalizacja: Borne Sulinowo
W tym roku ściana domu to u mnie porażka. Okropne porażenie mączniakiem prawdziwym. Cóż... można by rzec, że zapracowałam na to. W ubiegłych latach trzymałam się terminów oprysków profilaktycznych, w tym sobie odpuściłam i mam efekty. Prysnęłam dopiero po kwitnieniu.

Jedne odmiany porażone mocniej inne mniej, ale prawie wszystkie mączniak poświęcił. Ratuję się sodą. Na szczęście jest skuteczna, a ja dość szybko zauważyłam "mąkę" na jagodach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 sierpnia 2014, 00:26 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): środa, 2 kwietnia 2014, 23:33
Posty: 31
Lokalizacja: podlasie
aguskac napisał(a):
W tym roku ściana domu to u mnie porażka.


Moja ściana sprawuje się w tym roku dobrze. Pewnie to odrobina szczęścia dla początkującego w pierwszym roku uprawy, a porażki przyjdą dopiero w kolejnych latach. Nie mam na co narzekać. Napracowałem się trochę na wiosnę budując kompletne rusztowania przy ścianie budynku gospodarczego i stodoły, chociaż w tamtym momencie uważałem to za zbyteczne i nie sądziłem by którakolwiek sadzonka osiągnęła w tym roku wysokość 2 m. Tymczasem na koniec sierpnia Agat Doński, Swenson Red i Bianka uczepiły się ostatnich drutów na wysokości 3,5m i pędzą dalej, a dla Palatiny przy stodole rozpiąłem kolejne 3 druty, bo rozpoczęła poziomą jazdę na wysokości ok. 2,5m. Po wyprostowaniu byłoby więcej niż 4m.

Trochę słabiej rosną wersje gołokorzeniowe, ale i tutaj nie jest źle. Najsilniej rośnie Nero i wszystkie 3 szt. niewiele ustępują czołówce doniczkowej. W ostatnim tygodniu sporo nadrobiły i z pewnością latorośle przekroczyły 3m przyrosty. Natomiast Ruswen, Kodrianka, Łora i Arkadia to wysokość ok. 2m, czyli połowa tych najsilniejszych. Jeszcze 2 tygodnie temu (poprzednie fotki) wszystko było zielone, a obecnie Nero i Kodrianka zaczynają wybarwiać dolne liście. Ładnie to wygląda.

W pierwszym roku uprawy spróbuję smaku Agata Dońskiego. Zostawiłem na jednym krzaczku 2 grona, po jednym na niższych latoroślach, a z najsilniejszej, najwyższej usunąłem kwiatostany. Owoce są już słodkie, ale grona niech jeszcze wiszą. Przynajmniej do początku września. Owocujący Agat wygląda całkiem nieźle. Główna latorośl bez owoców jest gruba i ma wysokość ponad 3m. Obydwie latorośle obecnie owocujące mam zamiar w przyszłym roku usunąć.

Ten pierwszy rok uprawy obył się bez żadnej chemii, ale brak infekcji chorobami grzybowymi zawdzięczam raczej kierunkowi tegorocznych opadów. Deszcze nie zmoczyły w tym roku południowej ściany, chociaż dach budynku wystaje nad nią tylko na 25cm. Dodatkowym atutem jest 16cm prześwit pomiędzy rusztowaniem, a ścianą i niewielkie zagęszczenie liści, a raczej brak zagęszczenia. Zobaczymy jak będzie to wszystko rosło w przyszłym roku.

Zastanawiam się nad uzupełnieniem drugiej ściany sadzonkami Arocznyj i Kiszmisz Zaporoski. Mam miejsce na 6-8 sadzonek. Co proponujecie?

Pozdrawiam.

Nero - wybarwianie liści
Obrazek

Kodrianka ? wybarwianie liści
Obrazek

Agat Doński ? pierwsze grona
Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 sierpnia 2014, 10:03 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5457
Lokalizacja: Łódź i okolice
dorjan napisał(a):
Tymczasem na koniec sierpnia Agat Doński, Swenson Red i Bianka uczepiły się ostatnich drutów na wysokości 3,5m i pędzą dalej, a dla Palatiny przy stodole rozpiąłem kolejne 3 druty, bo rozpoczęła poziomą jazdę na wysokości ok. 2,5m. Po wyprostowaniu byłoby więcej niż 4m.

Jak najszybciej uszczyknij końcówki bo będziesz miał problemy ze zdrewnieniem przed zimą i na przyszły rok znowu będą odbijać od ziemi.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 sierpnia 2014, 15:45 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 9 kwietnia 2013, 09:44
Posty: 1266
Lokalizacja: Brzeg Dolny
W tym wypadku te "końcówki" mogą mierzyć metry. :wink:

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 sierpnia 2014, 16:15 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3286
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Przeniosłem tu mój post z innego miejsca, bo tu bardziej pasuje. >>>>
Mój dwuletni Galanth miał w pierwszym roku ok.3,5m i grubość ołówka (ale stolarskiego :D ), jesienią skróciłem trochę, wiosną wyskubałem ruszające pąki tak, że został najniższy (łoza rezerwowa, mrozowa na zimę będzie okryta) i kilka najwyższych i w tym roku wygląda tak:


Załączniki:
SNC00949.jpg
SNC00949.jpg [ 51.44 KiB | Przeglądane 2086 razy ]

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 sierpnia 2014, 21:08 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 12 czerwca 2014, 15:32
Posty: 352
Lokalizacja: Tychy
vanKlomp napisał(a):
dorjan napisał(a):
Tymczasem na koniec sierpnia Agat Doński, Swenson Red i Bianka uczepiły się ostatnich drutów na wysokości 3,5m i pędzą dalej, a dla Palatiny przy stodole rozpiąłem kolejne 3 druty, bo rozpoczęła poziomą jazdę na wysokości ok. 2,5m. Po wyprostowaniu byłoby więcej niż 4m.

Jak najszybciej uszczyknij końcówki bo będziesz miał problemy ze zdrewnieniem przed zimą i na przyszły rok znowu będą odbijać od ziemi.


Podepnę się do tematu - czy to uszczykiwanie jest konieczne w przypadku każdej sadzonki w pierwszym roku uprawy?
I czy są jakieś specjalne wskazania jak, w którym miejscu itp uszczykiwać?

_________________
Pozdrawiam – Przemek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 sierpnia 2014, 21:23 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5457
Lokalizacja: Łódź i okolice
Sadzonki w pierwszym roku też powinno się uszczykiwać, chociaż niektórzy twierdzą, że i bez uszczykiwania zdrewnieje na te dwa oczka do cięcia na wiosnę. Uszczykujemy końcówkę chyba, że latorośl jest wyjątkowo długa wtedy skracamy więcej.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 sierpnia 2014, 22:49 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3286
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Kurcze blade... :lol: jasny gwint... muszę niebezpiecznie wychylić się z okna, żeby uszczykiwać Ingę Dorieńskiego ukorzenioną i posadzoną w zeszłym roku (2013) :crazy:

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 6 kwietnia 2015, 18:32 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): środa, 2 kwietnia 2014, 23:33
Posty: 31
Lokalizacja: podlasie
Rozpoczynam drugi rok uprawy winorośli pod ścianą. Zdobyłem pierwsze doświadczenia, a przyjazne lato i łagodna zima 2014/2015 pozwalają z optymizmem patrzeć na te moje eksperymentalne nasadzenia. Pierwszy rok zakończył się pełnym sukcesem. Winorośle osiągnęły nadspodziewanie duże przyrosty, łozy są grube, dobrze zdrewniałe i w świetnej kondycji. Na zimę dolne części łozy zostały zakopczykowane, ale cała reszta narażona była na wymarznięcie. Jednak nic takiego się nie stało. Dopiero pod koniec marca wykonałem cięcia porządkujące plątaninę różnej grubości zeszłorocznych przyrostów. Pozostawiłem po jednej najgrubszej łozie, ale w niektórych przypadkach nie miałem sumienia wycinać porównywalnej grubości towarzysza i na razie niech rosną podwójnie. Zredukowana długość niektórych łóz wynosi obecnie ok. 1 m i te planowane na ostatnie 3 piętro już pewnie tak zostaną. Te najsłabsze (Arkadia, Łora, Kodrianka) mają ok. 0.5m i dysponują 5-7 pąkami.

Być może przedwcześnie, bo dokładnie tydzień temu rozgarnąłem wszystkie kopczyki i w ten sposób przygotowałem winorośle do nowego sezonu wegetacyjnego. Na razie pąki śpią, chociaż ucięte o jeszcze tydzień wcześniej łozy już płaczą. Żal było zmarnować tyle dobrej jakości materiału na sadzonki, więc te grubsze łozy pociąłem na 3-4 oczkowe sztobry i wsadziłem do doniczek, a później na parapet. Zobaczymy co z tego wyrośnie? To tyle sprawozdania za ponad półroczny okres nieaktywności na forum.

Teraz coś o planach na ten rok. Mam jeszcze kilka wolnych stanowisk do kolejnych nasadzeń. Pod ścianą główną mogą znaleźć miejsce 4 sadzonki i tyle samo pod ścianą stodoły. To byłby już pełen docelowy komplet z planowaniem na 3 piętra. Do dotychczas posiadanej kolekcji sadzonek Nero, Kodrianka, Ruswen, Łora, Arkadia, Bianca, Palatina (Prim), Kristaly, Reform, Agat Doński, Svenson Red i jasny NN, postanowiłem dosadzić Kiszmisz Zaporoski, Reliance, Canadice, V25 20, Arocznyj, Vitra, Wiktoria, Nadieżda AZOS i Gałbena Nou.

Już z samej ilości wymienionych odmian wynika, że nie wszystkie znajdą dla siebie miejsce pod południową ścianą i dlatego mam kilka pytań do bardziej doświadczonych.

Czy warto usunąć najsłabsze egzemplarze z zeszłorocznych nasadzeń i przenieść je w inne mniej korzystne miejsce?

Jak zapatrujecie się na uprawę winorośli pod ścianą zachodnią, gdzie słońce zagląda dopiero po godz. 13 i później świeci już do samego zachodu?

Które z planowanych bądź rosnących już odmian kwalifikowałyby się do takich nasadzeń pod zachodnią ścianą, lub proszę o propozycje innych dobrych lokalizacji?


Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 6 kwietnia 2015, 22:23 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3286
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Obawiam się, że na zaplanowane 3 pietra masz za mało miejsca (za niski budynek), na mój gust to już jest za ciasno. Spokojnie na zachodnią ścianę przeniósłbym niektóre z nich, te mniej wartościowe wycofałbym z tej ściany. Można też poczekać na grona kontrolne, popróbować i wtedy zdecydować. I wiadomo, że na drugie piętro ważny czynnik to mrozoodporność.
dorjan napisał(a):
Te najsłabsze (Arkadia, Łora, Kodrianka) mają ok. 0.5m i dysponują 5-7 pąkami.
(...)Czy warto usunąć najsłabsze egzemplarze z zeszłorocznych nasadzeń i przenieść je w inne mniej korzystne miejsce?
Te trzy odmiany koniecznie bym zostawił.

-- poniedziałek, 6 kwietnia 2015, 23:10 --

dorjan napisał(a):
Jak zapatrujecie się na uprawę winorośli pod ścianą zachodnią, gdzie słońce zagląda dopiero po godz. 13 i później świeci już do samego zachodu?
Które z planowanych bądź rosnących już odmian kwalifikowałyby się do takich nasadzeń pod zachodnią ścianą, lub proszę o propozycje innych dobrych lokalizacji?

Ja na zachodniej ścianie mam na razie tylko Swensona Red i do tego ma jeszcze budynek zasłaniający go po części także od zachodu (czyli światła jeszcze mniej niż u Ciebie) a jednak dojrzewa. Dodam, że wg mnie szkoda najlepszych miejsc dla Agata D. (pochrupać lubię, bo mało słodkie, ale niestety i średnio smaczne) i Reforma (główna zaleta, że bardzo wczesny, grona małe, smaczne ale szybko się nudzą) oraz szkoda miejsca dla labrusek. Z wymienionych mi smakuje Nero, o innych się nie wypowiadam, bo albo nie mam albo mi jeszcze nie owocowały. I wiadomo, że od dawna hitem jest Arkadia.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 93 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Vwdamian i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO