Teraz jest niedziela, 16 czerwca 2024, 09:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 3 października 2012, 08:46 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 czerwca 2007, 01:00
Posty: 2672
Lokalizacja: Lubelskie-Nowodwór
Pomimo że dziś w końcu po 3 miesiącach posuchy spadł uczciwy deszcz, to moja winniczka chyba pustynnieje, o czym świadczy flora, która kolonizuje winnicę, a zwłaszcza ?Jastrzębiec kosmaczek?. Koniczyna wymarzła, trawa się przerzedziła i mam dość jej koszenia, a kosmaczek się rozrasta.
Na początku chciałem go zwalczać, ale zaobserwowałem że jego owłosione, płaskie, niskie rozety liści tworzą miękki zwarty dywan nie wymagający koszenia, nie przemarza, nie wysycha, zakorzenia się płytko. Rozrasta się dość powoli i jego ekspansja nie jest kłopotliwa, a usunięcie roślin które się zagalopowały nie nastręcza problemu.
I stąd moje pytanie. Czy ten chwast nadaje się na zadarnianie międzyrzędzi? Pewne wątpliwości rodzi informacja którą znalazłem o jego antagonistycznych właściwościach w stosunku do innych roślin. Bo faktem jest że tam gdzie pojawia się kosmaczek, zanika trawa i inne chwasty.

"Posiada właściwości allelopatii, czyli oddziaływań między roślinami jako truciciel." Wikipedia

Czy ta właściwość kosmaczka rosnącego w międzyrzędziach 20-30 cm od pni winorośli może mięć wpływ na krzewy?

Może to błahy temat, może dla niektórych śmieszny, ale dla mnie dość istotny bo bym chętnie zostawił tę roślinę w międzyrzędziach, jeśli tylko się do tego nadaje, gdyż jej cechy wydają się być bardzo atrakcyjne.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Michał
Winnica Sfinks


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 października 2012, 20:32 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 1 września 2007, 01:00
Posty: 1957
Lokalizacja: małopolska
Temat wygląda na wyjątkowo interesujący . Mam nadzieję że zostawisz co najmniej jedno międzyrzędzie na przyszły rok. Zbyszek

_________________
ga ga chwała bohaterom


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 października 2012, 08:06 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 8 marca 2004, 01:00
Posty: 988
Lokalizacja: Wołomin, piwniczka PP
Oddziaływanie "szkodliwe" (garbniki) jest podobne jak w przypadku orzecha włoskiego tylko skala o wiele mniejsza. Mniejsza masa obumierających liści (część czasem nawet zimuje). Roślina płytko korzeniąca się - tak więc wpływ garbników i konkurencja pokarmowa nie wpłyną szkodliwie na dorosłe krzewy winorośli. Słabe oddziaływanie.
Nie mam pewności tylko co do nowych nasadzeń (młode krzewy).
Ale zdolność do "likwidacji" konkurencji (inne chwasty) jest kusząca - zmniejszona transpiracja -> % wilgotności i trwałe niskie nie wymagające koszenia zadarnienie.

_________________
Pozdrawiam
PP.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 października 2012, 08:50 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 lipca 2006, 01:00
Posty: 5922
Lokalizacja: dolnośląskie
Przypuszczam, że z uwagi na specyficzne wymogi siedliskowe nie wszędzie da się go wprowadzić. Preferuje suche stanowiska, najlepiej piaszczyste. Z tego co wcześniej pisał Michał o suszy, to ten rok mu wyjątkowo sprzyjał. Gleba nie powinna być obficie nawożona. Roślina nie lubi również długotrwałego zacienienia, co pomiędzy szpalerami może być istotną przeszkodą. No i niepokojące jest to, że niektóre źródła zaliczają go do roślin trujących.

_________________
****


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 października 2012, 15:29 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 czerwca 2007, 01:00
Posty: 2672
Lokalizacja: Lubelskie-Nowodwór
Dzięki Panowie! Myślałem już że nikt się nie odezwie.

Fakt, w tym roku w przeciwieństwie do winorośli miał świetne warunki do wzrostu. Zacienienie też było znikome, bo niektóre krzewy po uszkodzeniach mrozowych korzeni prawie nie rosły.
Chyba zaryzykuję i pozwolę mu się swobodnie rozrastać, bo widzę kępy przerzutów w różnych częściach winnicy. Wokół sadzonek wypiele w promieniu pół metra, choć sadzę głęboko i raczej korzenie obu gatunków nie rosną w bezpośredniej bliskości.
A tak na marginesie, wygląda toto całkiem estetycznie i przyjemnie się po tym spaceruje.

_________________
Pozdrawiam, Michał
Winnica Sfinks


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 12:04 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): sobota, 4 stycznia 2014, 11:58
Posty: 2728
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385m npm
Witam noworocznie :)
Chciałabym trochę odświeżyć ten temat, bo czytając go zupełnie jakbym miała swój teren przed oczami.
Czy i w jakiś sposób jastrzębiec kosmaczek wpływa na inne rośliny, tzn, czy jest to przez Was zauważalne? A jak u założyciela wątku się dzieje?

_________________

Pozdrawiam- Jola.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 13:21 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 24 lutego 2008, 01:00
Posty: 204
Lokalizacja: Rybnik/Kamieñ
A ja osobiście go nie lubię :evil: bo rozrasta się bardzo szybko i niszczy trawnik. Zresztą u mnie taki piaseczek że nawet trawę nawożę regularnie bo by nic nie urosło. Ogólnie zabija wszystko w koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 18:21 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 19:38
Posty: 1024
Lokalizacja: Okolice Jasła
daniels napisał(a):
A ja osobiście go nie lubię :evil: bo rozrasta się bardzo szybko i niszczy trawnik. Ogólnie zabija wszystko w koło.

Więc ma to sens w uprawie winorośli,gdzie mamy problem z chwastami i innymi trawami.
Najważniejsze aby ten gatunek rośliny nie miał negatywnego wpływu na uprawę naszych krzewów!
__________________
Pozdrawiam - Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 18:37 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 01:00
Posty: 2352
Lokalizacja: Dębica
Bardzo ciekawy wątek.
Gdzie można dostać nasiona?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 21:23 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): niedziela, 1 grudnia 2013, 11:35
Posty: 421
Lokalizacja: Mazowsze
Canin napisał(a):
Bardzo ciekawy wątek.
Gdzie można dostać nasiona?

Canin, a jaką masz glebę? Jeśli nie masz suchej, piaszczystej i przepuszczalnej to może być problem, ponieważ ta roślina preferuje właśnie takie stanowisko.
Wiem, bo przez parę lat moim 'konikiem' było zielarstwo,a Jastrzębiec Kosmaczek to ziele stosowane kiedyś w medycynie ludowej.

_________________
Pozdrawiam. Aśka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 4 stycznia 2014, 23:12 
Offline
czeladnik
czeladnik

Dołączył(a): wtorek, 22 listopada 2011, 10:15
Posty: 134
Lokalizacja: Góra
Nasiona raczej trzeba zebrać samemu, najłatwiej chyba poszukać piaskowni lub żwirowni - występuje zwykle licznie w takich miejscach i łatwo rozmnaża się z sadzonek (rozetka z kilkucentymetrowym kawałkiem kłącza) W taki sposób bez problemu rozmnażam ogrodowego jastrzębca pomarańczowego. Co do negatywnego wpływu na inne rośliny, zwłaszcza duże i głęboko się korzeniące to w przypadku jastrzębca pomarańczowego nic takiego nie zauważyłem ( a rośnie "samobieżnie" na różnych rabatach). Co do kosmaczka podejrzewam, że jest podobnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 5 stycznia 2014, 10:29 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): sobota, 4 stycznia 2014, 11:58
Posty: 2728
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385m npm
Jastrzębiec kosmaczek w dalszym ciągu jest traktowany jako pożyteczne ziele.
Polecam stronę Różańskiego.

Odnośnie jego wpływu, to faktycznie korzeni się bardzo płytko. Przede wszystkim występuje na glebach bardzo suchych i kamienistych. Rozrasta się więc tam gdzie inne rośliny mają niewielkie szanse, więc można pytać czy on ma zły wpływ czy po prostu nic innego nie chce tam rosnąć i dlatego nie rośnie.

Ja w jednym miejscu gdzie posadziłam trochę deserówek mam jego b.duże skupisko. I ziemia tam jest bardzo biedna, nazywana przez miejscowych gradówką. Wygląda to trochę tak jak drobno skruszony kamień w tym przypadku piaskowiec wymieszany z niewielką ilością gliny.
Z wierzchu warstwa próchnicy jest minimalna.

_________________

Pozdrawiam- Jola.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 5 stycznia 2014, 10:38 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 01:00
Posty: 2352
Lokalizacja: Dębica
Ja mam racze suche piaszczyste ziemie, kosmaczka kojarzę - szczególnie kwiatki - intensywnie zółte, pełne w środku. Będę misiał go poszukać i sprowadzić do siebie na próbę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 5 stycznia 2014, 18:23 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 26 czerwca 2011, 22:23
Posty: 1596
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
alkor napisał(a):
...bo niektóre krzewy po uszkodzeniach mrozowych korzeni prawie nie rosły.
Chyba zaryzykuję i pozwolę mu się swobodnie rozrastać, bo widzę kępy przerzutów w różnych częściach winnicy. Wokół sadzonek wypiele w promieniu pół metra...

Wszelkie rośliny okrywowe zmniejszają zmniejszają ryzyko wymarzania korzeni drzew i krzewów. Zmniejszają głębokość przemarzania i powodują głębsze korzenienie się krzewów. Tylko jak plewisz je przy krzewie na zimę to już raczej tego efektu nie będzie. A czy fitotoksyczność tej okrywy sięga głęboko? wątpię raczej tylko na konkurencję roślin podobnych rozmiarów i powierzchniowego korzenienia.

_________________
Wytnij tuje, zasadź renety i ...winogrona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 6 stycznia 2014, 20:48 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 27 marca 2009, 01:00
Posty: 188
Lokalizacja: Bytom _ Galewice
Czy o tych kwiatkach dyskutujecie?Na tym żółtym terenie zamierzam posadzić winorośle. Lasek jest teraz większy ale idzie pod topór.


Załączniki:
sowa 009.jpg
sowa 009.jpg [ 113.5 KiB | Przeglądane 6458 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: DotNetDotCom.org [Bot] i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO