Teraz jest niedziela, 4 maja 2025, 11:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 12:33 
Offline
przedszkolak
przedszkolak

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lutego 2013, 11:12
Posty: 57
Lokalizacja: okolice Krosna
Witam,
Na początku chciałem się przywitać. Od jakiegoś czasu interesuję się uprawą winorośli i wyrobem wina. Ze względu na to, że wcześniej nie miałem funduszy (jak to bywa ze studentami :) ) na założenie chociażby małej winnicy, uprawiałem przy domu kilkanaście krzewów winorośli nieznanej mi do końca odmiany (ktoś kiedyś przyniósł mi sztoberki), ale sądzę, że jest a właściwie były to albo Leon Millot albo Marechal Foch (raczej ten drugi ze względu na dość dużą obecność zielonego groszka). Tej jesieni zakupiłem 82 sadzonki (w tym kilkanaście wiosną, które pięknie się przyjęły) czterech odmian: Leon Millot, Marechal Foch, Adalmina i Bianca i kilka sztuk Regenta (badawczo). Odmiany te nie powalają, ale na początek chciałem wybrać sprawdzone i mniej wymagające odmiany i nauczyć się najpierw ich właściwej pielęgnacji i wyrobu z ich owoców w miarę dobrego wina, a dopiero w przyszłości zacząć kombinować z lepszymi bardziej wymagającymi odmianami. Wyżej wymienione sadzonki posadziłem na działce (okolice Krosna) o wystawie południowej - wysokość 290m n.p.m. Od strony północnej i zachodniej osłonięta jest drzewami. Wygląda to mniej więcej tak jak w załączniku. Boję się, że położenie w dolinie może nie być korzystne ze względu na zastoiska mrozowe ale spróbować trzeba . Oczywiście najwyżej posadziłem Bianke i kilka sztuk tego Regenta, gdyż są najmniej mrozoodporne. Sadzonki posadziłem w odstępach 120 cm. I tu pojawia się moje pytanie - jaką formę prowadzenia wybrać ? Szczerze powiedziawszy sam skłaniam się do podwójnego guyota na pojedynczym pniu o wysokości 70 cm. Najbardziej boje się o Bianke i Regenta (o niego mniej bo mam go mało :D ). Myślę, że dla nich zastosowałbym sposób z zostawianiem i przykrywaniem na zimę łozy mrozowej. Co Szanowni Forumowicze sadzicie o tym? Drugie pytanie, jak prowadzić odmiany deserowe? Koło domu posadziłem po kilka sztuk odmian deserowych takich jak: Perła Zali, Szachtior, Alden, Wiktoria, EinsetSeedless, V64035, V68021, Schuyler, Muskat Bleu, Swenson Red, Kristaly, Fesitvee. Większość ma mrozoodporność ponad - 24 stopnie. Ze względu na to, że są posadzone w odległości co 150 cm, chciałem zastosować podwójny guyot na podwójnym pniu + łoza mrozowa lub podwójny guyot na pojedynczym pniu i także łoza mrozowa. Sprawdzi się to? Dodam, że miejsce jest w zaciszu. Proszę o rady. Wiem, że do właściwej decyzji o wyborze formy jest jeszcze dużo czasu ale zawszę lubię mieć wcześniej wszytko przemyślane.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam


Załączniki:
obrazek.jpg
obrazek.jpg [ 20.32 KiB | Przeglądane 3572 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 14:36 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 27 czerwca 2009, 01:00
Posty: 793
Lokalizacja: Tychy
Witamy serdecznie nowego forumowicza!
Po pierwsze wpisz proszę Twoją lokalizację do profilu - taki mamy tu zwyczaj, bo bardzo to pomaga przy doradzaniu.
Po drugie, dobrze by było gdybyś podał różnicę wysokości dolnego poziomu Twoich nasadzeń i dna doliny.
Co do Leona i Marszałka, to z uwagi na silny wzrost najlepszą formą dla nich jest kurtyna, dla której te 1,2 m to raczej trochę mało... Dla Regenta i Bianki lepszy raczej będzie Guyot. Natomiast dla Twoich deserówek raczej wskazany byłby sznur skośny Royat lub Casenave, co dodatkowo umożliwi okrywanie, a dosyć duże odstępy tylko to ułatwią(jakoś nie widzę dla deserówek Guyota, zwłaszcza na podwójnym pniu, ale może się mylę); z dojrzewaniem Szachtiora będziesz miał różnie(raczej rzadko dojrzeje), a Perła Zali nie jest zbyt mrozoodporna, więc okrywanie wskazane. :wink:

_________________
Pozdrawiam,
Jakub
__________________
Mój poduszkowiec jest pełen węgorzy!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 16:05 
Offline
przedszkolak
przedszkolak

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lutego 2013, 11:12
Posty: 57
Lokalizacja: okolice Krosna
Lokalizacje już podałem :)
Hmmm..... czy jak będę jednak prowadził MF i LM w formie podwójnego guyota, będzie silnie się to odbijało na plonowaniu?
Różnica wysokości między dnem doliny a najniżej posadzonymi krzewami to jakieś 6-7m. Czytając książkę Romana Myśliwca to poleca on właśnie dla odmian deserowych podwójnego guyota stąd taki pomysł z mojej strony. Czyli Bianca Adalmina i Regent mogą być prowadzone w formie podwójnego guyota?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 20:52 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 28 lutego 2012, 19:55
Posty: 2248
Lokalizacja: południowe świętkorzyskie
Prowadzenie Regenta musisz dostosować do panujących u ciebie temperatur minimalnych zimą. Jeśli masz regularne spadki poniżej -25 to trzeba przyjąć formę umożliwiającą okrywanie np. niski guyot, obojętne pojedynczy, czy podwójny, głowa, lub sznur skośny. Poniżej -25 Regent może wymarznąć, a zwłaszcza młode krzewy. Po zimie z temp. minimalną -26 starsze krzewy Regenta widziałem z uszkodzeniami ponad 60 proc. pąków. Ja dla Regenta wybrałem pojedynczego guyota na niskim pniu.
Natomiast Marszałka i Leona można prowadzić na wysokim pniu w formie Y lub T.

_________________
Pozdrawiam Robert
https://www.fotosik.pl/u/WinnicaPlechow/albumy
Stacja meteo na winnicy : https://www.wunderground.com/weather/pl/plechów/IPLECH5


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 20:54 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 19:38
Posty: 1027
Lokalizacja: Okolice Jasła
wojcio napisał(a):
Lokalizacje już podałem :)
Hmmm..... czy jak będę jednak prowadził MF i LM w formie podwójnego guyota, będzie silnie się to odbijało na plonowaniu?
Różnica wysokości między dnem doliny a najniżej posadzonymi krzewami to jakieś 6-7m. Czytając książkę Romana Myśliwca to poleca on właśnie dla odmian deserowych podwójnego guyota stąd taki pomysł z mojej strony. Czyli Bianca Adalmina i Regent mogą być prowadzone w formie podwójnego guyota?


Witaj na forum. :D Bardzo racjonalnie podchodzisz do uprawy winorośli a pytając dajesz dowód,że pomimo przeczytanych książek w temacie chcesz dodatkowych informacji na temat uprawy od forumowiczów.
Najbardziej ująłeś mnie sformułowaniem "ale spróbować trzeba",to stwierdzenie dowodzi że jesteś przekonany o podjętej decyzji.Piszesz o zastosowanych odległościach pomiędzy krzewami,ale jakie zastosowałeś odległości między rzędami?,czy wymienione odmiany przerobowe prowadzisz w jednym rzędzie czy zastosowałeś podział między odmianami silnie rosnącymi jak M.F i L.M. a pozostałymi?. Odległości 1.20 m. dla odmian silnie rosnących to jest zbyt
mała odległość chociaż można zastosować prowadzenie Y,lub T które daje możliwość rozprowadzenia latorośli na boki,ale do takiego rozwiązania jest potrzebna przestrzeń pomiędzy rzędami 3m.

Sadzenie kilku szt.winorośli przerobowej dla sprawdzenia jest stratą czasu :? Lepiej posadzić kilkanaście szt. aby móc zrobić wino i albo wykarczować albo dosadzić więcej.
Odmiany deserowe lepiej opierać na innym prowadzeniu niż Guyot, lepiej prowadzić na sznur skośny stały,albo forma Głowy.
Natomiast odmiany Adalmina,Bianca i Regent mogą być prowadzone na Guyot pojedynczy lub podwójny.
Guyot podwójny w odstępie 1.20m.będzie miał nieco ciasno :wink:
_________________
Pozdrawiam - Janek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2013, 21:37 
Offline
przedszkolak
przedszkolak

Dołączył(a): poniedziałek, 11 lutego 2013, 11:12
Posty: 57
Lokalizacja: okolice Krosna
Dzięki za odpowiedź :) Oczywiście, że szukam dodatkowych informacji i mam nadzieje, że wiele ich od Was otrzymam :)
Odległości między rzędami dla odmian przerobowych to 2,5m (żeby móc spokojnie wjechać c-330 z glebogryzarką :P ). Marszałka i Leona mam w osobnych rzędach posadzone.
Zapomniałem dodać, że ten guyot podwójny będzie wygięty "połąkowato" do dołu co zapewni (wg Romana Myśliwca) osłabienie wzrostu całego krzewu (właśnie na to liczyłem w przypadku MF i LM) i jednocześnie na łozie znajdzie się więcej pąków (dzięki wygięciu). Ale czy faktycznie ?
Co do Regenta to posadziłem 5 krzaków w celu sprawdzenia głównie wytrzymałości na mróz w moich warunkach. Jakąś małą butle winka z tego też może się uda zrobić a jak nie to się skonsumuje, bo nawet smaczny (na posadzonych wiosną zostawiłem z ciekawości po jednym gronie :) ) Z tymi deserówkami to chyba tak jak radzicie zrezygnuje z podwójnego Guyota i zastosuje sznur skośny, bo o formowaniu na Głowę za dużo złego się naczytałem. Może kiedyś jak posadzę deserówki w tunelu foliowym zastosuję Guyota (wizualnie podoba mi się ten sposób formowania :) ).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 13 lutego 2013, 16:47 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2013, 13:01
Posty: 4
Lokalizacja: okolice Jasła
Witam!!! I pozdrawiam Wszystkich. Mam na imię Mariusz. Dopiero niedawno dołączyłem na forum i to jest mój debiut. Winogronami zainteresowałem się 6 lat temu (25szt. Seyvala) i 1szt Nero. Doszło do tego że 2 lata temu zakupiłem 30a działki na której próbuję zrobić winniczkę. Poczytałem na forum jak ukorzeniać sztobry i poszło. Zrobiłem sadzonki i na wiosnę 2012 posadziłem ok 150 seyvala tyle samo LM (sztobry od znajomego) i kupiłem kilka innych odmian w tym deserowe aby mieć co rozmnażać i powiększać obsadę (te fundusze). Aby nie zakładać nowego wątku, bo mam podobne pytanie przykleiłem się tu. Tak jak wspomniałem sadzonki robiłem sam i miałem ich nadmiar, więc postanowiłem w przyszłości prowadzić je w formie pojedynczego guyota, i posadziłem je 1m między krzewami i co 2m rząd. (I chyba to był błąd, jeżeli chodzi o Leon Millota). Po poczytaniu na forum i ze względu na tamtą zimę postanowiłem: Sayval Blanc na pniu 70 cm stałe jedno ramię (cięcie typu royat) ? czy dobrze? Leon Millot kurtyna 150cm pień i jedno stałe ramię 1m (Y i T nie wchodzą w grę, bo za wąsko posadziłem rzędy). Ponieważ są to sadzonki, więc mogę część wykopać i przesadzić -tylko czy co drugą, wtedy między krzewami 2m, czy jedną usunąć a drugą przesadzić i byłoby 150cm, czy zostawić. Prośba o wyrozumiałość i pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO