Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 16:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 20 lutego 2010, 21:59 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lipca 2008, 01:00
Posty: 566
Lokalizacja: lubuskie
MAF napisał(a):
edit: jeszcze jedno pytanie- Darek radzi umieścić czujnik temperatury na wysokości 15cm a sztobry na 5cm. Czy nie lepiej jakby było odwrotnie?


MAF nie wiem czy wiesz, ale wszystkie wymiary na rysunkach podaje się w mm (milimetry) :lol:
Tak więc czujnik wg Darka jest na wysokości 15 mm czyli 1,5 cm od płyty/kabla grzewczego.
Zresztą w opisie Darek dokładnie napisał, że czujnik jest ...... ok. 15 mm nad kablem grzewczym, w centralnej części dna. - http://www.winogrona.org/index.php?titl ... a%C5%82ych


edit:
Ha ha :lol: i tym oto postem wskoczyłem do rangi mistrz :shock: :shock:

_________________
Pozdrawiam - Daniel
po prostu cianek :) nie mylić z cyjankiem potasu :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 20 lutego 2010, 22:04 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 października 2008, 01:00
Posty: 362
Lokalizacja: miasto włókniarek
eh, jedna literka mi się przyćmiła. Dzięki Cianku :)

_________________
Michał jestem, tak dla jasności ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 21 lutego 2010, 00:00 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 2347
Lokalizacja: Wrocław/Piława Region Dolnego Śląska AOC Pogórze Sudeckie
dawid napisał(a):
Maciej, w jakich doniczkach ukorzeniach 1000 szt. na pow. o 5 m. kwadratowego?

W żadnych. Po co w ukorzeniarce doniczki?
Korzenie da się spokojnie rozplątać.

_________________
Napisać można o winie z każdej odmiany - zrobić - nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 21 lutego 2010, 01:20 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 12 marca 2005, 01:00
Posty: 752
Lokalizacja: lubuskie, Sulechów - winnica Katerina
Erikos napisał(a):
Andrzeju napisz jak bardzo dziurawisz te kartony.

Nacinam nożyczkami każdy narożnik - czyli 4 dziurki na kartonik. Życzę powodzenia, no i koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami.

_________________
pozdrawiam Andrzej
---------------------------
Wielu hołduje zasadzie, że Katarzynka najlepsza w czekoladzie,
A według mego zdania najlepsza żywa i to bez opakowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 21 lutego 2010, 01:25 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 12 marca 2005, 01:00
Posty: 752
Lokalizacja: lubuskie, Sulechów - winnica Katerina
cianek napisał(a):
MAF nie wiem czy wiesz, ale wszystkie wymiary na rysunkach podaje się w mm (milimetry)
Niekoniecznie
Jednostka wymiarowa wcale nie jest aż taka jednoznaczna. W rysunku budowlanym np. zasadniczo używa cię centymetrów, ale dla konstrukcji stalowych wymiary podawane są w mm

Wracając zaś do ukorzeniarki to czujnik warto aby znajdował się +/- na wysokości stópek ukorzenianych sztobrów, a w każdym razie jak najbliżej tego miejsca.

_________________
pozdrawiam Andrzej
---------------------------
Wielu hołduje zasadzie, że Katarzynka najlepsza w czekoladzie,
A według mego zdania najlepsza żywa i to bez opakowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 lutego 2010, 15:05 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
No właśnie wracając do ukorzeniarki:
Znajomy przywiózł mi w kawałkach blachę aluminiową 0,8mm grubości

Obrazek

Widząc wcześniejsze projekty z płytami zalewanymi betonem i innymi masami postanowiłem wykorzystać tę blachę w ukorzeniarce robiąc coś jakby płytę grzewczą.
Zastanawiałem się czy jest to potrzebne ponieważ będzie powodować pewną bezwładność cieplną w pracy czujnika ale za to bardziej równomiernie jest rozprowadzane ciepło.
Pod blachą w rogach są umieszczone rurki przelewowe odprowadzające nadmiar wody na zewnątrz.

Obrazek Obrazek Obrazek

Tak wygląda wyłożone całe dno:

Obrazek Obrazek

Znając bolączki regulatorów RT-2 postanowiłem przetestować pracę swojego egzemplarza.
- Testy temperaturowe przeszedł zadowalająco:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dotarły też do mnie doniczki foliowe o podstawie 10x10cm, które po napełnieniu wyglądają jak na fotkach niżej.
Zaznaczam, że dają się nawet łatwo formować więc podejrzewam, że uda mi się umieścić ich w rzędach przynajmniej tyle co pudełek kartonowych o podstawie 7x7cm

Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać w pojemnikach będzie ziemia wymieszana z Agro Perlitem i może keramzytem.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:32 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
Witam ponownie.
Przygotowania i rozpoczęcie pierwszego dnia ukorzeniania mam już za sobą.
Niestety nie obyło się bez problemów.
Pudełka po mleku spisują się rewelacyjnie (dzięki Andrzej) szkoda, że miałem ich tak mało.
Natomiast worki foliowe to wg mnie porażka na całej linii i muszę stanowczo odradzić wszystkim, którym przyszło by do głowy wykorzystać je w ukorzeniarce (chyba że jest wielkości palety).
Żałuję, że sam dałem się zasugerować.
Wiadomo - człowiek uczy się na błędach.

c.d.n.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 2 marca 2010, 07:43 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 sierpnia 2008, 01:00
Posty: 566
Lokalizacja: Kraków/Lubaczów, Winnica Finisterre
Erikos napisał(a):
Pudełka po mleku spisują się rewelacyjnie (dzięki Andrzej) szkoda, że miałem ich tak mało.


Ja po zeszłorocznym ukorzenianiu od razu w pet-ach i kartonach po mleku mam złe doświadczenia z tymi ostatnimi. Kartony po mleku po kontakcie z wodą podczas podlewania (mokra ziemia w kontakcie z kartonem) ulegają napęcznieniu. Okazało się, że małe dziurki przy dnie i w dnie zatkały się, uniemożliwiając odprowadzanie nadwyżki wody i 'oddychaniu' ziemi.

Skutki: zdecydowanie niższy odsetek ukorzenionych sztobrów w kartonach niż w pet-ach.
Wnioski: w kartonach należy zrobić nieco większe dziurki.

(w tym roku ukorzeniam wszystko w pet-ach po jogurtach)

_________________
Wojtek


_______________________________
Think you know wine?
Think again


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 2 marca 2010, 21:04 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 01:00
Posty: 600
Lokalizacja: Opoczno, 206 mnpm
Widzę, że ukorzeniarka jest trendi. Jutro idę kupić piłę, młotek i gwoździe, i zabieram się do roboty...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 22:29 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 maja 2010, 18:34
Posty: 350
Lokalizacja: Gdynia / Reda
Jak widać za oknem, (przynajmniej moim) wiosna zbliża się wielkimi krokami.
Postanowiłem zatem przygotować się do Wielkiej Akcji Ukorzeniania Sztobrów.
W tym roku, wzorując się z jak wielu z Was na projekcie Darka, wykonałem ukorzeniarkę.
(W zeszłym ukorzeniałem patyki w mało cywilizowanych warunkach, w donicach ustawionych w kącie pokoju. Wyobrażacie sobie jak szczęśliwa była moja żona? :mrgreen: )

Jestem dumny ze swego dzieła, więc postanowiłem się nim pochwalić :D
Załącznik:
2a.JPG
2a.JPG [ 119.85 KiB | Przeglądane 2607 razy ]

Skrzynię ukorzeniarki zrobiłem z 10 cm grubości płyt styropianu umieszczonych w drewnianym obramowaniu. Wymiary dna 50 cm x100 cm.

Wyłożyłem w niej kabel grzejny 8 m, 120 W (15W/mb).
Załącznik:
3a.JPG
3a.JPG [ 62.15 KiB | Przeglądane 2607 razy ]

Z rurek zrobiłem odpływ dla wody, na wypadek gdyby szpary pomiędzy płytami nie były wystarczające.
Załącznik:
4a.JPG
4a.JPG [ 65.18 KiB | Przeglądane 2607 razy ]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 22:30 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 maja 2010, 18:34
Posty: 350
Lokalizacja: Gdynia / Reda
Temperaturę w skrzyni kontroluje termoregulator RT2
Oprócz tego do sprawdzania temperatury podłoża mam dodatkowy termometr elektroniczny a do temperatury zewnętrznej termometr okienny.
Załącznik:
5a.JPG
5a.JPG [ 54.73 KiB | Przeglądane 2605 razy ]

Na kablu grzejnym ułożyłem dociętą na wymiar blachę, która ma rozprowadzać równomiernie ciepło do sadzonek i niwelować wahania temperatury.
Dookoła kabla, w przestrzeni pomiędzy blachą a styropianowym dnem mam zamiar wysypać piasku lub perlitu (nie wiem jeszcze, co lepiej przewodzić będzie ciepło).
Załącznik:
6a.JPG
6a.JPG [ 54.68 KiB | Przeglądane 2605 razy ]

Zastanawiam się jeszcze czy nie wyłożyć styropianowego dna skrzyni folią aluminiową, aby uchronić styropian przed podwyższoną temperaturą kabla grzejnego.
No i wzmocnię chyba jeszcze ramę, żeby można było przenosić napełnioną ukorzeniarkę w razie potrzeby.

Do kompletu brakuje mi już tylko perlitu... i Waszych uwag.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 4 lutego 2011, 07:11 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 21 października 2004, 01:00
Posty: 4355
Lokalizacja: Rybnik
vitia3 napisał(a):
Na kablu grzejnym ułożyłem dociętą na wymiar blachę, która ma rozprowadzać równomiernie ciepło do sadzonek i niwelować wahania temperatury.
Dookoła kabla, w przestrzeni pomiędzy blachą a styropianowym dnem mam zamiar wysypać piasku lub perlitu (nie wiem jeszcze, co lepiej przewodzić będzie ciepło).

Blacha się sprawdza, oczywiście taka co nie rdzewieje :wink:
Piasek oczywiście lepiej przewodzi ciepło od prelitu, ale gdy oba materiały są mokre to nie ma to znaczenia.
vitia3 napisał(a):
Zastanawiam się jeszcze czy nie wyłożyć styropianowego dna skrzyni folią aluminiową, aby uchronić styropian przed podwyższoną temperaturą kabla grzejnego.

Lepiej i prościej na dno wkleić ekran zagrzejnikowy.
vitia3 napisał(a):
Do kompletu brakuje mi już tylko perlitu... i Waszych uwag.

Przy takiej skrzyni to rozumiem masz zamiar wysadzać sztobry na czarną folię? Jeśli tak to nie zaczynaj ukorzeniania zbyt wcześnie - wystarczy połowa kwietnia.

_________________
Pozdrawiam, Mietek

______________________________________________________________________
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
(J. Tuwim)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 5 lutego 2011, 17:05 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 maja 2010, 18:34
Posty: 350
Lokalizacja: Gdynia / Reda
Misza napisał(a):
Blacha się sprawdza, oczywiście taka co nie rdzewieje

Blacha jest stalowa, ocynkowana. Rdzewieć będzie ale raczej nie zdąży wiele skorodować w kilka tygodni. Ktoś na forum straszył toksycznością cynku, ale to chyba przesada.
Misza napisał(a):
Piasek oczywiście lepiej przewodzi ciepło od perlitu, ale gdy oba materiały są mokre to nie ma to znaczenia.

Zakładam, że będą mokre bo na samym dnie powinna zbierać się woda. Pewności jednak nie mam z powodu blachy, która nie pozwoli na bezpośredni spływ wody na środek dna skrzyni. Chyba zastosuję z tego powodu piasek. (Choć wolałbym perlitu z niczym nie mieszać.)

Jeśli chodzi o folię aluminiową lub ekran zagrzejnikowy, to zastanawiam się czy są konieczne. Ciepło mi w styropian nie ucieknie, ale obawiam się czy polistyren nie będzie się utleniał.

Cytuj:
Przy takiej skrzyni to rozumiem masz zamiar wysadzać sztobry na czarną folię? Jeśli tak to nie zaczynaj ukorzeniania zbyt wcześnie - wystarczy połowa kwietnia.

Skrzynia duża, ale sztobrów mam ze 150-200 szt. Resztę chcę dopełnić sadzonkami drzewek owocowych (głównie jabłonia i śliwa). Chcę sprawdzić czy też łatwo się ukorzenią w tych warunkach.

Jeśli chodzi o szkółkę, to najłatwiej byłoby mi wysadzić sztobry z kallusem na czarną folię, ale zależy to tego czy zdąże przygotować dla nich odpowiednie miejsce. Jeśli nie, to z korzeniami będę je wysadzał nieco później. Ale do gruntu, bo z doniczkami się sparzyłem. Nijak nie byłem w stanie kontrolować wilgotności gleby. Część sadzonek przez to utopiłem.

Muszę sprawdzić jeszcze jakieś preparaty do odkażenia i odgrzybienia sztobrów. W zeszłym roku tego nie robiłem i nic się nie stało, ale wolałbym się zabezpieczyć na wszelki wypadek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 5 lutego 2011, 18:25 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 lipca 2006, 01:00
Posty: 5915
Lokalizacja: dolnośląskie
Na dzień dobry kilka uwagi:
1. Skrzynia jest co najmniej o połowę za wysoka ( chyba, że będziesz ukorzeniał sadzonki szczepione), co będzie Ci utrudniało jej napełniania. Szczególnie gdy zechcesz w niej umieścić ok 800-900 sztobrów, :lol: bo na tyle szacuję jej maksymalną pojemność.
2. Jedną z krótszych ścian tak zamocuj do skrzyni by można ją było łatwo odłączyć razem ze styropianem, bez konieczności rujnowania całej konstrukcji. Takie rozwiązanie będzie przydatne przy rozpakowywaniu skrzyni. Od góry raczej tego nie zrobisz bez istotnych strat w korzeniach. Zdejmując i ponownie zakładając ściankę możesz wysadzać sztobry po wstępnym ukorzenianiu nawet przez kilka dni.
3. Kup drobną siatkę metalową (posłuży za uzbrojenie i zastąpi blachę przy rozprowadzaniu ciepła), dopasuj do dna , rozłóż na niej kabel i przymocuj np drutem do podwiązywania latorosli http://winnica.bloog.pl/foto,7750088,ga ... .html#next . Kup dwa woreczki wylewki betonowej (trzeba trochę więcej jak jeden) . Rozłóż na styropianie folię, zawiń do góry na ściany boczne i wylej płytę grzewczą o grubości ok 5 cm. http://winnica.bloog.pl/foto,8292476,ga ... .html#next . Daj sobie spokój z tym piskiem, blachą i folią . W 2009 roku rozwijałem folie na płycie, w ubiegłym nie. Do betonu możesz dodać plastyfikator.
4. Rurki odprowadzające nadmiar wody to bardzo dobry pomysł
Mam jeszcze kilka uwag ale wcześniej spytam gdzie skrzynia będzie stała w trakcie ukorzeniania?

_________________
****


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 6 lutego 2011, 00:13 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 24 maja 2010, 18:34
Posty: 350
Lokalizacja: Gdynia / Reda
Cytuj:
Skrzynia jest co najmniej o połowę za wysoka ( chyba, że będziesz ukorzeniał sadzonki szczepione), co będzie Ci utrudniało jej napełniania.

Mam zamiar napełnić ją perlitem tylko do potrzebnej wysokości. Powiedzmy, że tylko do połowy. Ale skrzynia ma być uniwersalna, na wypadek ukjorzeniania sadzonek szczepionych, lub np. drzewek owocowych.

Cytuj:
Jedną z krótszych ścian tak zamocuj do skrzyni by można ją było łatwo odłączyć razem ze styropianem, bez konieczności rujnowania całej konstrukcji.

Ukorzeniarka została tak zrobiona, że dowolną ściankę mogę wysunąć do góry. Całość utrzymuje razem tylko drewniania skrzynia, ścianiy nie są ze sobą zespolone. Nie używałem nawet do tego żadnych gwoździ. Do wyjęcia sztobrów będę wysuwał jedną z krótszych ścian. Jeśli opory będą duże (np napór perlitu) to rozkręcę ramę w odpowiednim miejscu i gotowe.

Cytuj:
Kup drobną siatkę metalową (posłuży za uzbrojenie i zastąpi blachę przy rozprowadzaniu ciepła), dopasuj do dna , rozłóż na niej kabel i przymocuj np drutem do podwiązywania latorosli http://winnica.bloog.pl/foto,7750088,ga ... .html#next . Kup dwa woreczki wylewki betonowej (trzeba trochę więcej jak jeden) . Rozłóż na styropianie folię, zawiń do góry na ściany boczne i wylej płytę grzewczą o grubości ok 5 cm. http://winnica.bloog.pl/foto,8292476,ga ... .html#next . Daj sobie spokój z tym piskiem, blachą i folią . W 2009 roku rozwijałem folie na płycie, w ubiegłym nie. Do betonu możesz dodać plastyfikator.

Zastanawiałem się nad tym. Nie do końca rozumiem jaka korzyść płynie z wylanej płyty grzewczej. Dla mnie minus jest taki, że nie mogę jej zdemontować i kabla użyć w innym urządzeniu. Ale chyba rację masz, żeby dać sobie spokój z piaskiem i folią. Skłaniam się ku temu, żeby położyć blachę na dnie skrzyni i na tym rozścielić kabel grzejny.

Cytuj:
Rurki odprowadzające nadmiar wody to bardzo dobry pomysł
Dziękuję :D

Cytuj:
Mam jeszcze kilka uwag ale wcześniej spytam gdzie skrzynia będzie stała w trakcie ukorzeniania?

Zakładam, że będzie stała w nieogrzewanym, blasznym garażu. Liczę tam na niską temperaturę, która wewnątrz wysokiej skrzyni nie spadnie jednak poniżej zera. No i zmiany temperatury w garażu będą powolne, bez wiatru powodującego jej wahania. Jeśli będzie zbyt zimno, położę na skrzyni jakieś listwy a na tym płytę styropianu. Po to, aby podnieść wewnątrz temperaturę ale umożliwić wentylację.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 99 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO