Teraz jest piątek, 17 maja 2024, 13:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 5 lutego 2014, 20:35 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 7 maja 2013, 20:31
Posty: 199
Lokalizacja: Wrocław/Nysa
Witam
Troszkę ostatnio czytałem i szukałem na necie informacji związanych z tym tematem.
Małe sprostowanie co do tataraku (trzciny). Jest to naturalny materiał do uszczelnienie denek beczek. Widziałem na filmikach producentów francuskich że też to stosują. Więc moim zdaniem ten materiał się jak najbardziej nadaje.

Co do szczelności beczek i problemów z przeciekaniem które były tu opisane, te pęknięcia na beczce to albo te beczki są wykonane z klepek które były źle wycięte albo drzewo nie było dobrze wysuszone albo samo wyginanie klepek przebiegało za szybko.

Wykonanie beczki wymaga naprawdę dokładności i wiedzy. Każda klepka musi być idealnie dopasowana, drzewo idealnie przygotowane. Chciałem tylko ostrzec że dobra beczka do wina musi swoje kosztować. I nie ma się co łudzić że tania będzie też dobra.

Tak się też zastanawiam ilu z naszych producentów wina używa beczek? Ostatnio przeglądałem sobie opisy oferowanych win produkcji polskiej i dosłownie kilku podaje informację o tym że wino leżakowało w beczkach. Tak się zastanawiam czy większość tych naszych win widziało tylko stal i szkło ?

_________________
Lukasz
http://winnicamazurkiewicz.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 listopada 2014, 23:19 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): wtorek, 25 listopada 2014, 20:37
Posty: 3
Lokalizacja: Rzeszow
Witam,

Ja osobiście unikam polskich beczek bo jakość jest kiepska. Zamawiamy beczki do Wina i Brendy tylko z Czech/Słowacji albo Węgier!!

Polecam kontakt do Pana Marcina. Możecie u niego kupić beczki najlepszej jakości importowane w takiej samej cenie jak Polskie (najlepszy stosunek jakość do ceny), czasem nawet taniej jeżeli chodzi o duże wymiary.

Beczki są z dębu bezszypułkowego, wypalane (w stopniu w jakim chcecie) w standardzie ECO i prezentują się naprawde elegancko. Wszystkie rozmiary z drewnianym kranikiem. Można odebrać w Rzeszowie, albo dostawa kurierem.

Co więcej można dostać u niego też beczki akacjowe i z drzewa morwowego, jak ktoś chce poeksperymentować :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 26 listopada 2014, 23:24 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2907
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
bednarz napisał(a):
Co więcej można dostać u niego też beczki akacjowe i z drzewa morwowego, jak ktoś chce poeksperymentować :)

Proszę o przedstawienie certyfikatu potwierdzającego dopuszczenie tych t.z.w. beczek "akacjowych" do kontaktu z żywnością. Akacja w europie nie rośnie, a nie sądzę, żeby jakiś bednarz sprowadzał drewno egzotyczne.
Sądzę, że to są beczki z Robinii akacjowej, która może być silnie trująca. Oby takie eksperymenty na toksykologii nie skończyły się dla kogoś.

Napisałeś dwa posty na ten sam temat. I tylko tyle. Jak nie uprawiasz winorośli, to odpuść sobie tą reklamę, bo nawet nie wiesz, co reklamujesz.

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2014, 00:21 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): piątek, 19 października 2007, 01:00
Posty: 1006
Lokalizacja: ogródek z winogronami pod Warszawą
Beczek akacjowych używa Srebrna Góra. Seyval w nich leżakował. Piłem i żyję jeszcze :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2014, 18:45 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2907
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
kilis napisał(a):
Beczek akacjowych używa Srebrna Góra. Seyval w nich leżakował. Piłem i żyję jeszcze :)

No nie wiem, nie wiem... Żyć, żyjesz, ale czy dopuszczenie do kontaktu z żywnością te beczki mają?
Wiesz, kiedyś ludzie to i olszówki jedli, i różne muchomory (szczególnie czerwone i plamiste są podobno ciekawe po spożyciu - ze względu na zawarty w nich muscymol oraz kwas ibotenowy niektórzy słyszą kolory i widzą dźwięki ;) ). Nikotyna też niby jest klasyfikowana jako silnie toksyczna, a ludzie palą papierosy i żyją.

Nie podejrzewam, aby ilość substancji uznawanych za toksyczne przeniknęła do wina z wypalonej beczki w ilościach zagrażających życiu, ale dobrze by było znać fakty. Sądzę, że wiele osób chce mieć świadomy wybór. :)

Poza tym, to zapytam również i Ciebie - chodzi o beczki z akacji, czy z robinii akacjowej, bo to nieco inne gatunki drzew?

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2014, 21:02 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): czwartek, 13 listopada 2014, 21:52
Posty: 37
Lokalizacja: Koszalin
Toksyczność robinii kojarzy mi się z nasionami i podrażnieniem dróg oddechowych pyłem przy obróbce drewna. Kwiaty surowcem zielarskim są, na co - nie pamiętam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2014, 21:20 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5324
Lokalizacja: Łódź i okolice
Kwiaty robinii akacjowej obfitują we flawonoidy (robininę, akacetynę, kemferol i epigeninę), a także kwasy organiczne, cukry leukoantocyjanozyd i sole mineralne. Zawierają również wysokie stężenie olejków eterycznych złożonych z piperonalu, farnezolu i linalolu.
Kwiaty akacji wykorzystuje się do sporządzania naparu o działaniu uspokajającym, moczopędnym i pobudzającym organizm do produkcji żółci. Ma on również właściwości przeciwskurczowe i obniżające gorączkę. Napar z akacji stosuje się podczas zapalenia nerek i stanów skurczowych dróg żółciowych. Kwiaty robinii akacjowej często stają się częścią mieszanek ziołowych na kamicę.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2014, 21:37 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): czwartek, 13 listopada 2014, 21:52
Posty: 37
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował. Kiedys się tego nawet uczyłem. Męka to była. Teraz za wiedzę zapomnianą od pokoleń dużo bym oddał. Moze nie za ziołolecznictwo - póki co powłoka cielesna się trzyma, a za tę starą biotechnikę do zastosowania w domu i ogrodzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2014, 22:13 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): piątek, 19 października 2007, 01:00
Posty: 1006
Lokalizacja: ogródek z winogronami pod Warszawą
kuneg napisał(a):
Poza tym, to zapytam również i Ciebie - chodzi o beczki z akacji, czy z robinii akacjowej, bo to nieco inne gatunki drzew?

Z tego co pamiętam co mówiła Aga używali akacji, a nie robinii. To co rośnie w Polsce nadaje się na słupki ale nie na beczki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 27 listopada 2014, 23:10 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2907
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
kilis napisał(a):
kuneg napisał(a):
Poza tym, to zapytam również i Ciebie - chodzi o beczki z akacji, czy z robinii akacjowej, bo to nieco inne gatunki drzew?

Z tego co pamiętam co mówiła Aga używali akacji, a nie robinii. To co rośnie w Polsce nadaje się na słupki ale nie na beczki.

Znaczy się, że drewno egzotyczne jednak idzie na beczki. To by miało sens. :)
Zgadza się, robinia najlepsza jest na słupki. Wg dostępnych w necie źródeł, tylko kwiaty robinii akacjowej nie są trujące.

Szkoda, że Bednarz uchyla się od odpowiedzi.

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 28 listopada 2014, 01:39 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
Beczki wytwarza się właśnie z robinii akacjowej, która wprowadza do wina czyste kwiatowe aromaty, bez wanilii i uczucia słodkości jak to ma miejsce w przypadku dębu. Najczęściej stosuje się je do win białych co ze wzgledu na aromaty jest zrozumiałe, ale również drewno robinii ma pozytywny wpływ na dojrzewanie garbników w winach czerwonych.
Drewno jest toksyczne w wegetującej roślinie, czy świeżo ściętej, natomiast po 2-3 latach suszenia ( takiego okresu wymaga) wygląda na to, że już nie.

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 28 listopada 2014, 07:20 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2235
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
bednarz napisał(a):
Witam,
Ja osobiście unikam polskich beczek bo jakość jest kiepska. Zamawiamy beczki do Wina i Brendy tylko z Czech/Słowacji albo Węgier!!




Użytkuje 2 polskie beczki, zakupione od producenta "bednarstwo.eu". Jakoś i wygląd super. Polecam.

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 28 listopada 2014, 12:02 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
Mam kilka beczek różnych producentów i z różnych krajów w tym pierwszą swoją beczkę od Pana Okruty. Odkąd używam beczek z dębu francuskiego nie chcę mieć do czynienia z tymi "naszymi".
Żeby nie było, początkowo także chwaliłem tą "naszą beczkę" jednak pewnie było to z mojej małej wiedzy w tym temacie.
Spodobał mi się wpis jednego użytkownika z jakiegoś forum, określił to jakoś tak, że trunek z polskiej beczki smakuje jakby nalać alkoholu do szuflady. :clap:
W zupełności się z tym zgadzam.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 28 listopada 2014, 12:38 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 01:00
Posty: 2352
Lokalizacja: Dębica
Napaliłem się na te francuski - skąd takie beczki można wziąć?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 28 listopada 2014, 13:17 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
Ten kolega mi sprowadzał wraz ze swoim znajomym, proponował te beczki w tym poście.
Niedługo po pierwszym zakupie kupiłem następną.
Przyznaję, że są drogie jak moją kieszeń ale przekonałem się, ze warto.
Sprowadzają profesjonalne beczki dla winiarstwa.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Accept i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO