Teraz jest niedziela, 27 kwietnia 2025, 03:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 19:12 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 lutego 2012, 19:23
Posty: 960
Lokalizacja: Tarnów, 222mnpm
No i czas chyba najwyższy podsumować ten sezon. Obserwacja forum wskazuje że zarówno nowych odmian jak i nowe odmian sadzących przybywa w zastraszającym tempie. Coraz łatwiej też nabyć swojski wyrób który już nie jest wyrobem wino-podobnym lecz całkiem markowym trunkiem a i winorośli deserowej jakby więcej.
Czerwone globy ze sklepu już nie są marzeniem przeciętnego Kowalskiego bo i okazuje się że w naszym klimacie też się da. Tak więc zapraszam jak co roku do podzielenia się opiniami. Im więcej waszych komentarzy tym ranking wiarygodniejszy. A dla nowych kolegów zaczynających dopiero przygodę z winoroślą pewnie nieocenioną wskazówką taką "na dobry początek".

Typujemy jak co roku do 31 stycznia.

W następujących kategoriach:

1. DESEROWE JASNE
2. DESEROWE RÓŻOWE/CZERWONE
3. DESEROWE CIEMNE
4. BEZNASIENNE
5. PRZEROBOWE JASNE
6. PRZEROBOWE CIEMNE
7. PŁOTOWO-STODOŁOWE

Każda kategoria według szablonu, np.

BEZNASIENNE:
1. uuuu
2. www
3. xxxx
4. yyyy
5. zzzz

PRZEROBOWE JASNE:
1. -
2. ddd
3. -
4. -
5. sss, kkk

Proszę o zachowanie powyższej formy i kolejności. Ułatwi i przyśpieszy to późniejsze sumowanie głosów. Proszę też o nie mieszanie kategorii. Jak coś jest beznasienne to do beznasiennych jak ciemne to do ciemnych :)

Jeżeli mamy mniej niż 5 odmian w danej grupie, umieszczamy je na dowolnych miejscach (nie koniecznie od pierwszego w dół), na pustych pozycjach stawiamy kreski. Dopuszczalne jest umieszczanie więcej niż jednej odmiany na danej pozycji (ex aequo). Dodatkowa kategoria to ODMIANY OPAŁOWE , czyli te przeznaczone do wycięcia z różnych względów. Na bieżąco możemy dyskutować, pytać, uzasadniać. Proszę również o zachowanie dla siebie wszelkich krytycznych uwag odnośnie typowań i ocen innych uczestników tej zabawy.

Punktacja nie zmieniła się.
1 - 7pkt
2 - 4pkt
3 - 3pkt
4 - 2pkt
5 - 1pkt

Miłej zabawy :D

P.S. Proszę o przyklejenie.

_________________
Pozdrawiam, Grzegorz
http://winnicamarysienka.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 21:33 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 13 października 2008, 01:00
Posty: 2355
Lokalizacja: Dębica
DESEROWE JASNE
1. Arkadia
2. Regina

DESEROWE RÓŻOWE/CZERWONE
1. Arocznyj
2. Dienał
3. Padarok Ukrainie

DESEROWE CIEMNE
1. Nadieżda Azos, Muskat Blau
2. Ajwaz
3. Kodrianka
4. Nero
5. Padarok Wojtowicz, Zodiak, Sfinks

BEZNASIENNE
1. Kiszmisz Łuczistyj
2. Rusoboł Muscat

PRZEROBOWE JASNE
1. Muscaris
2. Solaris
3. Hibernal

PRZEROBOWE CIEMNE
1. Regent
2. Dornfelder

PŁOTOWO-STODOŁOWE
nie mam - wykopałem w poprzedniej iteracji

OPAŁOWE
1. Roesler - krzywo rośnie, choruje, same z nim kłopoty

PS. Gdyby któraś była beznasienna to proszę przenieść - jakoś nie przywiązuję do tego specjalnej wagi - no może poza Nero gdzie pestek nie da się nie zauważyć :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 31 października 2016, 22:42 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 1 stycznia 2015, 12:37
Posty: 783
Lokalizacja: Rudnik k. Sułkowic, małopolska
DESEROWE JASNE
1. Arkadia
2. -
3. Wostorg Idealnyj
4. Aron
5. Wostorg Muskatnyj

DESEROWE RÓŻOWE/CZERWONE
1. Dienał
2. Zodiak

DESEROWE CIEMNE
1. Nadieżda Azos,
2. Sfinks
3. Wiking
4. Ajwaz, Kostia

BEZNASIENNE
1. -
2. Einset Seedless

_________________
Pozdrawiam, Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 09:39 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3286
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Na wstępie chcę zaznaczyć, że większość moich odmian uprawiam na ścianach i przy betonowych płotach, więc to mocno warunkuje moją ocenę, bo takie stanowiska chcę zagospodarować.

Deserowe jasne:
1.
2. Regina V25/20 - bardzo dobry smak, zdrowy.
3. Aloszenkin - u mnie "koń roboczy" na płocie, daje corocznie duże plony, przy profilaktyce prawie nie choruje, nieokrywany, bardzo wczesny, ale może bardzo długo wisieć, odmiana całosezonowa.

Deserowe ciemne:
1. Galanth - za smak: bardzo smaczny, harmonia smaku z muszkatem, bardzo wcześnie dojrzał na słabo nasłonecznionym stanowisku, odporny na choroby, nieokrywany, na razie nie za duże owoce i grona, ale pewnie rozwinie się z wiekiem, nadaje się na wysokie prowadzenie przy ścianach.
2. Muscat Bleu - stabilna odmiana, smak: aromatyczny muszkat, wysoka zdrowotność i obfite plony na ścianie, spore grona i owoce. Nieokrywany.
3. Nadieżda AZOS - piękne grona, kształtne owoce, zdrowy, na południowej ścianie na parterze jedzony 25-30.08.
4. Festivee - krzak zdrowy, bezproblemowy, u mnie grona niewielkie, nieokrywany, niby późny a od 20 sierpnia da się skubać i cały wrzesień i październik w pełni konsumować, wtedy smaczniejszy.
5. Sfinks - duże grona i owoce, plenny, szybko się wybarwił, kusił do jedzenia, ale na smak jednak trzeba długo czekać , chrupiąca skórka, krzewy zdrowe.


Deserowe różowe/czerwone:
1.
2. Zodiak - interesujący i dość mocno aromatyczny muszkat, wzrost silny, można go użyć na pergole i duże przestrzenie.
3. Liwia - znakomity smak i piękny wygląd gron, przy profilaktyce poradził sobie z presją mączniaka prawdziwego; oczekuję większej plenności. Owoce długo przetrzymywane na krzewach tracą jędrność.
4. Jubiliej Nowoczerkasska - bardzo duże owoce, zdrowotnie daje radę, perspektywy są, ale to początek owocowania, więc jeszcze nie do końca mam wyrobione zdanie.
5. Arocznyj - interesujący z powodu innego odmiennego smaku (posmak kwiatowy), owoce mało słodkie i nieco chrupkie, średniej wielkości grona pięknie się przebarwiają, u mnie dojrzewa pod koniec września.

Beznasienne:
1. Century - fajny smak, ale w tym roku był bardziej kwaskowaty (świadomie przeciążyłem), wysoka zdrowotność nawet w bezpośrednim kontakcie z inną odmianą mocno zaatakowaną mączniakiem prawdziwym, plenność wysoka, grona nawet spore wiele po ok 420g, owoce 28 x 19 mm, ładny wygląd krzewu, duże perspektywy, nadaje się na ściany, warty szerokiego rozpowszechnienia zwłaszcza wśród działkowiczów.
2. Krasień - za zdrowotność i smak, ma duże grona, ale malutkie owoce, pokazuje dużą plenność, sok mocno barwi, więc co do tej odmiany mam plany bardziej przerobowe. Obserwacja na minus: Sadzonki bardzo słabo się "rozkręcają" (przynajmniej u mnie), więc może lepiej szczepić na starych krzewach.
3. A1704 - fajna i bezproblemowa odmiana, bez oprysków dała radę.
4. Vanessa - rośnie silnie, zdrowo, zaskoczyła mnie interesującym smakiem o posmaku poziomki, myślę, że z powodu tego smaku warto posadzić dla dzieci.

Płotowo-stodołowe :

1. Swenson Red - silnie i zdrowo rośnie, bardzo obficie owocuje, dobry na pergole, u mnie robi za "zielony dach" na przejeździe miedzy budynkami, ten posmak truskawkowy odpowiada mi jako miła odmiana, w czasie degustacji w pracy bardzo chwalony i chętniej jedzony od innych odmian.

OPAŁOWE
1. Lija - duże grona i owoce, smak ok, ale liście co sezon aż białe od mączniaka prawdziwego, muszę się pozbyć, bo jest źródłem chorób.

Przerobowych nie oceniam, bo dopiero zaczynam w tym temacie. Mam skromne plany przerobowe związane z odmianami: NN od Gronkowca, Krasień, Galanth i Muscat Bleu. Jak "zgłębię" temat to może w przyszłości podzielę się opinią.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 1 listopada 2016, 14:51 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 lutego 2012, 19:23
Posty: 960
Lokalizacja: Tarnów, 222mnpm
Poniżej moje co nieco :)

DESEROWE JASNE:
1. V25/20 ? Od kilku lat moja niekwestionowana liderka rankingu. Odmiana która plonuje niezawodnie a krzew prowadzi się bardzo prosto bo ani nie zagęszcza się, wzrost do opanowania i dobrze drewnieje. Z uwagi na średnią wielkość gron trudno ją przeciążyć więc dojrzewa wcześnie, a wisieć może do końca sezonu. Smak ma przyjemny, klasyczny, miękka skórka i małe pestki to dodatkowa zaleta. Niestety myślę że już niedługo zostanie zdetronizowana przez jakąś odmianę o ciekawszym smaku bo to co pokazuje teraz to już max jej możliwości.

Timur ? W tym roku zaprezentował piękne duże grona. Ładny kolor i kształt jagód to jego dodatkowe zalety, ale przede wszystkim smak jest jego atutem. Na ciężkich glebach łapie niestety lekką goryczkę jednak na moich piachach smakuje doskonale, słodki lekko muskatowy. Odporny na choroby, na mączniaka rzekomego chyba całkowicie bo w tym ciężkim roku wszystko wkoło złapało a on jako nieliczny nie. Jedyne o co można się doczepić to że jest bardzo wczesny i niestety trzeba go zjeść bo do końca sezonu na krzaku nie powisi. Za bardzo lubią go osy.

Wostorg ? To jest odmian która musi się rozkręcić. Przez pierwsze dwa lata dołowała w moim rankingu. Słaby wzrost, przestrzelone grona, dużo groszku. Ale czas pokazał że to grzechy dzieciństwa. Na szczęście ma je już za sobą. Rok w rok sprawuje się lepiej a obecnie prezentuje już pełnię swoich możliwości. Duże grona z wyrównanymi dużymi jagodami. Dodatkowo jego niekwestionowaną zaletą jest doskonałe przechowywanie się na krzewie. Mimo że dojrzewa jako jeden z pierwszych może bez najmniejszych problemów wisieć do października. Odporny na wszystko. Jedynym mankamentem jest prosty klasyczny smak.

2. Katrusia ? Nowość w rankingu. Ubiegłoroczne nasadzenie i debiutuje już na pozycji drugiej. Może trochę na wyrost ale widać w niej potencjał. Na krzaku zostawiłem w tym roku dwa kontrolne gronka, które okazały się solidnymi gronami. Ładne, wyrównane. Mimo takiego obciążenia krzew rósł bardzo ładnie, ładnie zdrewniał i myślę że już przyszły rok będzie normalnym owocowaniem. Wyglądem nieco przypomina Arkadię, chodź kształt jagód ma bardziej orginalny a smakowo zdecydowanie lepsza. Odporna na choroby.

3. Talisman ? Ten typ tak ma że nawet jak się fatalnie zapyli potrafi nadgonić to wielkością jagód i często z kilku jagódek powstają całkiem ładne grona. W tym roku właśnie tak było, ale jagody wielkości piłeczki pingpongowej robiły wrażenie. Padł mój rekord wielkości owocu, ponad 22g. I takich jagódek było całkiem sporo. Dojrzewa późno ale niezawodnie. Smak ma przyjemny, miękka skórka, małe pestki, miąższ lekko chrupki. Do ideału brakuje mi jednak jakiejś powtarzalności plonowania i wielkości gron.

Bianka ? Jedna z moich pierwszych odmian. Przez sentyment trzymam ją razem z innymi deserówkami mimo że wielu klasyfikuje ją jako odmianę przerobową. Mimo małych owoców moja córa ją bardzo lubi i woli niż inne dużo ładniejsze odmiany. Samo prowadzenie krzewu i owocowanie mogę określić jednym zdaniem ?patrzcie i uczcie się? J. Najlepsza odmiana jeśli chodzi o wzrost, prowadzenie krzewu, odporność na choroby, drewnienie, plonowanie. Jedyny mankament to małe owoce, nieco wyraźne pestki i klasyczny smak.

4. Biełyj Kokł ? Średni rok w jego wykonaniu. Jednak wczesny, smaczny z dużymi jagodami.

Muskat Letni ? Przez bardzo orginalny smak ma tyluż zwolenników co przeciwników. Ja osobiście go lubię bo mimo że smakuje trochę jak siki kota to generalnie jestem koneserem muskatów i każdy rodzaj nawet bardzo hardcore?owy mi odpowiada. Zaletą jest na pewno wczesny termin dojrzewania. Wadą średnia odporność na mączniaka rzekomego i stosunkowo słaby wzrost. Nie powisi też za długo na krzewie bo albo dopadną go osy, albo psują się jagody. Jednak jako ciekawostkę smakową na pewno warto go mieć.

Chrupka Złota ? Mój najstarszy krzew. Pewnie z tej przyczyny nigdy nie redukuję mu plonowania i nigdy go nie udało mi się przeciążyć ? aż do tego roku ;). Po zmasowanym ataku mączniaków rzekomego i prawdziwego ma obecnie więcej gron niż liści. Szczęście że już jagody dojrzałe. Jednak stosunkowo mała odporność zwłaszcza na rzekomego to chyba największa wada tej odmiany. Ale skoro jest w rankingu musi mieć i zalety, a takimi są bez wątpienia duża plenność i odporność jagód na choroby.

5. Arkadia ? Arkadia to klasyka gatunku. Wszyscy ją mają, wszystkim dobrze rośnie i niezawodnie plonuje. Mi nie L. Widać że odmiana ma potencjał ładne jagody, wyrównana wielkość owoców w gronach, długo może powisieć na krzaku. Niestety u mnie rośnie słabo, plonuje słabo i drewnieje słabo. Z takim bagażem wad niestety na końcu rankingu. Chcę ją przesadzić w inną lokalizację i zobaczymy jak sobie tam poradzie bo wiem że tą odmianę stać na wiele więcej.

Błagowiest ? Moja tegoroczna porażka. Nie Błagowiesta tylko moja. Nie spodziewałem się takich pięknych, ogromnych gron. Po powrocie z wakacji było już za późno na redukowanie a i krzew dostał mączniakami i na koniec sezonu cieszy oko wielkimi gronami i owocami jednak połowa z nich lekko niedojrzała. To późna odmiana i wygląda że trzeba jej mocniej redukować plonowanie. Smakowo bardzo dobra, lekki przyjemny muskat, duże jagody z małymi pestkami, miękka skórka.

DESEROWE RÓŻOWE/CZERWONE:
1. Krasotka ? Kolejny rok mnie nie zawodzi, kolejny rok wygrywa ranking. To trzeci rok jej owocowania i z roku na rok plonuje coraz lepiej. Wyrównała owoce w gronach i mimo ze same grona nie są bardzo duże jest ich zawsze sporo, ładnie wypełnionych. Smakowo też bez zarzutu. Miękka skórka, małe pestki i lekko muskatowy smak to jej atuty. Jak długo powisi jagody traca muskat i robi się bardzo słodka co jednym pasuje innym trochę przeszkadza więc warto ją zjeść wtedy gdy jest najsmaczniejsza. Po deszczach czasami pęka (w tym roku minimalnie).

Dienał ? Duży plus w tym roku. Bardzo ładnie zaplonował, odkąd go mam takiego urodzaju nie było i to zarówno w wielkości gron jak i w wielkości jagód. Grona ma luźne ale za to długie, dochodzące do 40cm. Jagody w tym roku jak pisałem wielkie, owalne, z miękką skórką i lekko wodnistym miąższem. W zasadzie całkowicie odporny na mączniaka rzekomego i jako jeden z nielicznych w tym roku nie chorował. Jagody trzeba pilnować bo czasem siada szara pleśń, ale przy odpowiedniej profilaktyce i przewiewnym stanowisku jest to do opanowania.

2. Wostorg Krasnyj ? Jedna z późniejszych moich odmian. W zeszłym roku mój nr 1 w tym oczko niżej. A za co ? W sumie to trudno się do niego doczepić o cokolwiek, tyle że inne odmiany po prostu pokazały dużo więcej niż zwykle. Plonuje niezawodnie, duże grona z bardzo dużymi jagodami. Jagody też z lekkim Muskatem. Takim jak lubię nienachalnym, który w odpowiednim momencie dojrzewania jest bardzo przyjemny. Lekko oberwał mączniakiem rzekomym dlatego brakło mu do pierwszego miejsca, ale niewiele ;).

Wiktoria ? Odmiana kameleon. Obiecywałem że ją wywalę i w tym roku ją wywalę. Z ogrodu gdzie rośnie na piasku i zupełnie tam się nie odnalazła, słaby wzrost, przyrosty po ok 0,5m, czasem prawie tyle samo kwiatostanów co liści. A drugie miejsce w rankingu dla jej potomstwa które w tym roku zaplonowało rewelacyjnie. W innej lokalizacji na cięższej, gliniastej ziemi. Krzewy obsypane gronami z ładnymi wyrównanymi jagodami. Całkowicie odporna na wszelkie choroby i w dodatku nie popękała w tym roku co czasami jej się zdarza. Bardzo smaczna z mięciutką skórką i przyjemnym Muskatem.

3. Aladdin ? Najbardziej chrupiąca odmiana jaką mam. Obecnie wielu poszukuje chrupkich owoców, to właśnie coś dla nich. Miękka skórka, bardzo małe pestki, jagody o fajnym kształcie z czerwonawym rumieńcem, całość komponuje się ładnie. Nie choruje, dosyć odporna odmiana. Jedyną wadą mogą być małe grona, ale skoro ich jest dużo to całość się zgadza. Liczę że w kolejnych latach też się coś tu zmieni bo po opisach sądząc to stać go na to.

Swenson Red ? Pierwsze solidne owocowanie. To odmiana bardzo popularna i już wszytko o niej napisano. Smaczna, o lekko truskawkowym smaku. Bardzo plenna, grona może nie ogromne ale ładnie wyrównane i dużo. Dobrze się czuje na formach przestrzennych dlatego u mnie ma miejsce przy altanie. Z uwagi na swoją bezobsługowość i niezawodność polecam ją każdemu mniej zaawansowanemu winoogrodnikowi. Swensona jest w stanie uprawiać każdy.

Nizina ? Rekordowe plonowanie, z jednego krzaku pewnie z 10kg owoców w wielkich gronach. To także moja rekordzistka w wielkości grona 1,3kg. Jest późna, pewnie nie we wszystkich lokalizacjach dojrzeje. U mnie daje radę chodź zbiory dopiero w październiku. Niestety odporność na choroby trochę słaba i rok w rok łapie oba mączniaki. Jednak siła wzrostu ogromna i zawsze ma liści w zapasie. Przyrosty często przekraczają nawet 4m. W smaku lekko wodnista i kwaskowata ale smaczna.

4. Isabella ? To kolejna po Swensonie odmiana labuskowata jaką mam. Też owocowy smak, jednak w innym klimacie a owoce zdecydowanie bardziej glutowate. Moja najstarsza odmiana, plonuje niezawodnie a dojrzewa na samym końcu okresu wegetatywnego, u mnie zbieram ją w październiku. Tuż przed spodziewanymi przymrozkami. Jak dłużej powisi ma lekko rodzynkowy smak i wtedy właśnie ją zbieram na wino, bowiem poza przeznaczeniem do jedzenia ma u mnie też takie przeznaczenie. Wino z niej jest pijalne a nawet dobre z wyraźnym ładnym bukietem owocowym.

5. Reliance ? Jak na razie jedyna beznasienna jaka mi owocuje.

DESEROWE CIEMNE:
1. Konsuł ? Od wielu sezonów rywalizuje o prymat w tej kategorii z Nadjeżdą AZOS i ostatnie lata rok w rok przegrywał. W tym pokazał na co go stać. Zwłaszcza jeśli chodzi o plonowanie. Wielkie grona o długości ponad 40cm obwieszone wielkimi owocami robią niesamowite wrażenie. Tak pięknego plonowanie jeszcze na nim nie miałem. W tym roku też jagody trzymają się zdrowo mimo że dopadł go mączniak rzekomy. W smaku klasyczny, miękka skórka, przyjemny w konsumpcji. Rośnie intensywnie lecz nie zagęszcza się. Łatwy w prowadzeniu. Prawa strona prowadzona na sznurze skośnym, lewa na guyocie i chyba jednak lepiej plonuje po lewej.

2. Nadjeżda AZOS ? No i niestety spadła z pierwszego. Smakowo nadal najlepsza i tu Konsuła bije, jednak jako jedna z nielicznych słabo przezimowała i pąki miała nieco przestrzelone. Dostała też solidnie od rzekomego, widać że jej odporność na niego przy dużej presji jest mała. Na szczęście jest plenna więc mimo redukcji pąków zaowocowała obficie, grona ładnie się wypełniły ładnymi owocami a same owoce zdrowo i długo trzymały się na krzewie. Smakowo jest bardzo przyjemna, taki odmianowy słodki smak, który pasuje każdemu. Solidna odmiana którą warto mieć.

3. Muskat Bleu ? Z pogranicza deserówki i przerobówki jednak za bardzo wyrazisty oryginalny smak muskatowy u mnie gości w rankingu odmian deserowych. Jagódki niespecjalnie duże jednak grona ładnie wypełnione, wyrównanymi jagodami. Na krzewie może wisieć długo, chyba że dopadną go jakieś szkodniki latające. Najlepszy jest jak już trochę powisi, muskat wtedy robi się mniej intensywny ale dalej wyrazisty i przyjemny. Łatwy w uprawie, nie choruje, grona mogą dłużej powisieć.

4. Nero ? Tradycyjnie mnie nie zachwycił swym wzrostem i plennością. Kolejny raz mam dylemat co dalej bo opinie o nim krążące jakoś rok w rok nie znajdują u mnie potwierdzenia. Utwierdzam się w przekonaniu że moje siedlisko po prostu mu nie pasuje. Jednak za smak i odporność na choroby warto go wyróżnić. Zwłaszcza zdrowe jagody to fajna sprawa i wisiał u mnie kilka miesięcy.

Kodrianka ? Młode nasadzenie, jeszcze się rozkręca. Wyglądem przypomina Nadjeżdę AZOS jednak na razie się do niej nie umywa. Liczę że przyszły rok już pokaże na co ją stać.

5. Agat Doński ? Lubię tą odmianę bo ładnie i zdrowo rośnie, niezawodnie plonuje a gronka i wyglądem i smakiem jagód są ok. Niestety w tym roku wyjechałem na 2 tygodnie i po powrocie zastałem grona z pognitymi jagodami. Praktycznie połowa do wywalenia.

W innych kategoriach nie typuję bo z przerobówek mam w sumie tylko Regenta i Solarisa więc porównanie w zasadzie żadne.

_________________
Pozdrawiam, Grzegorz
http://winnicamarysienka.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 2 listopada 2016, 20:39 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): niedziela, 15 lipca 2012, 21:46
Posty: 19
Lokalizacja: małopolska
W tym roku po raz pierwszy postanowiłem przyłączyć się do zabawy. Wyróżniłem kilkanaście odmian. Jako kryterium przyjąłem smak i przyzwoitą odporność na choroby i pękanie.

DESEROWE JASNE
1. Achiles, Pierwozwannyj, Garold ? smaczny, b. wczesny, nie chorował, plenny,
2. Kamila, Gałahad,
3. Arkadia, Prodiusser ? za smak, plenność i odporność,
4. Dołgożdannyj, Super Extra(w tunelu),
5. Timur, Ładannyj 2, Podarok Zaporoża.

DESREOWE RÓŻOWE/CZERWONE
1. ?
2. Cardinal K81 (w tunelu) ? nie polecam do gruntu, sadzonki jedne z pierwszych łapały m.rz.
3. Podarok Wojtowicza (w tunelu)
4. Aładdin, Hameleon ? bardzo wczesny i słodki,
5. Jubilej Nowoczerkasska (w tunelu), V 68021
U mnie JN ma ładne grona, robią wrażenie, tylko smak jakby rozrzedzony, mało wyraźny.
Natomiast V 68021, zdrowo rośnie, odmiana plenna i ma swój specyficzny smak, który wyróżnia się podczas degustacji.

DESEROWE CIEMNE
1. Czekoladowa (w tunelu)
2. Garmonia ? za odporność i smak
3. Muscat Bleu
4. Kodrianka K11, Galanth
5. Kosmos

BEZNASIENNE
1. ???
2. ??..
3. Jupiter (USA) ? pierwsze owocowanie, ciekawy muszkat, duże jagody. W kolejnych latach jeżeli utrzyma odporność na choroby na pewno awansuje
4. Kiszmisz Zaporozki
5. Einset Seedless
W tym roku w mojej lokalizacji na żyznej i gliniastej glebie najbardziej popękały: Krasotka, Charlie, Zodiak, Ruswien, Gałbena Nou, Weronika

Usunięte:
Ataman (w tunelu) ? co roku łapał sz.p. pękał i był zbyt późny,
Ruswien ? zdrowo rośnie, ale po deszczach robił się ?popcorn?,
Charlie ? w smaku trawiasty, dodatkowo w poprzednim roku złapał m.p. a w tym sz.p. na plus: ma ładnie wypełnione grona.
Muromiec ? u mnie każdego roku pękał, potem zjadały go muchy i osy.
Sfinks ? mam go 4 lata, ładne grona ale w smaku wyprzedzają go odm. przerobowe, szkoda miejsca.

_________________
Pozdrawiam, Darek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 12 listopada 2016, 16:42 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5457
Lokalizacja: Łódź i okolice
Od zeszłego roku niewiele się zmieniło. Wiosenne przymrozki ograniczyły sporo owocowanie.
Deserowe jasne:
1. Arkadia - niezawodna
2. Gałbena Nou - super smak
3. V25/20
4. Skarb Panonii
5. Muscat letnij - jak powisi jest super.
Deserowe różowe:
1. Jubiliej Novoczerkasska
2. Arocznyj
3. Wodograj
Deserowe ciemne:
1. Ajwaz
2.Tawria
3.Karmakod
4.Nadieżda Azos
5. Kodrianka
Przerobowe jasne:
1. Goecseji Zamatos - super smak
2. Johanniter -jak zwykle w mojej lokalizacji niezawodny.
3. Siegerrebe,
4.Seyval blanc- niezawodny
5. Solaris - po zeszłorocznej suszy słabo owocował.
Przerobowe ciemne:
1.Regent
2. Rondo -jak zwykle dosyć wysokie kwasy.
3.Cabernet Dorsa
4. Marquette
Ze szpadlem zapoznał się La Crescent - tragiczna plenność.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2016, 19:47 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 października 2007, 01:00
Posty: 919
Lokalizacja: Wolsztyn
sajko71 napisał(a):
My tu gadu gadu o różnych jesiennych sprawach, mrozy blisko, może czas na podsumowania a w wątku Ranking 2016 brak ruchu. A poczytałoby się co u kogo fajnie owocowało i co jest lepsze od czegoś innego itd. :wink:
Nie brałem udziału w tegorocznym rankingu, ponieważ moją kolekcję znacząco ograniczyłem na rzecz odmian niepopularnych, nie do przyjęcia przez chyba większość uczestników forum. Zrezygnowałem całkowicie z uprawy ruskich nowinek i nie mam zamiaru się o nie ubiegać w przyszłości, ponieważ już nie jestem ambitnym, tylko rozsądnym, praktycznym nie wymagającym facetem i dlatego poszedłem na łatwiznę uprawiając odmiany mrozoodporne, mniej wymagające termicznie, odporniejsze na choroby i powtarzalnej plenności.
Deserowe: Century, Festivee, Jukka, Fabel, Jupiter
Uniwersalne: Kristaly, Muscat Bleu, Kamienskij (w przyszłym roku dosadzę Galanth, Garant, Dublianskij
Przerobowe: Seval, NN, Triomphe d'Alsace, KR87-3 (1 krzew)
Zdecydowałem w tym roku wyrzucić za burtę Jutrzenkę, ponieważ w moim siedlisku jest raczej odmianą późną. Dwie odmiany piramidy Jukka i Fabel smakują całej rodzinie i nie tylko. Odmiany degustowali moi współpracownicy i wszyscy byli zachwyceni. Kolega z mich sztobrów zrobił sadzonki i sprzedawał po okolicznych placach targowych. Przed zakupem klienci widzieli zdjęcia i degustowali owoc. Nabywców było więcej od ilości sadzonek w doniczkach. Wszystkie poszły po 12 złotych. Dzisiaj kolega odebrał następną partię sztobrów.

_________________
Kto chla ten grzeszy, kto pije - modli się. Nie wysyłam sztobrów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2016, 20:16 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 27 marca 2014, 20:18
Posty: 353
Lokalizacja: mazowieckie
No dobra, ja uległem modzie na "ruskie" nowinki :D Doczekałem się w tym roku paru gronek, krzewy rosną pod ścianą.
Deserowe jasne:
1. Europlewien , zdrowo rosnie, no i ten smak bułgarskich winogron który pamiętam z dzieciństwa. :D
2. Piesnia
3.Timur
4.Arkadia
5. Iza Zaliwska
Deserowe ciemne;
1. Krasotka, zdecydowanie nr1, smak , wygląd, uprawa.
2. Nadieżda AZOS i Kodrianka
3. Sfinks, było gronko kontrolne, podzieliłem się nim z osami więc trudno powiedzieć coś więcej.

W przyszłym roku mam nadzieję na coś więcej, więc i ocena będzie szersza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2016, 21:40 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 listopada 2014, 16:10
Posty: 327
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Z góry bardzo przepraszam jak ktoś się poczuje obrażony -ale. Jak ktoś lubi nie lubiane w Polsce i Europie labruchy, może nie ulegać modzie na odmiany Rosyjskie, Ukraińskie i innych państw Europy Wschodniei i Środkowej. W dodatku kiedy ktoś nie ma nawet mglistego pojęcia jakie odmiany są nowością a jakie super nowością to niech porozmawia ze Zdzicholem, p. Piątkiem lub Jackiem (jackbkack) i wtedy dopiero zabiera publicznie głos.

W tym roku moje typy to:

Odmiany jasne:
1. Arkadia -jest to odmiana chyba królująca w Europie,
2. Bażena, -w bieżącym roku bardzo ładnie owocowała,
3. Monarch Pawłowskiego -bardzo duże jagody ale odmiana dojrzewająca jako jedna z ostatnich,
4. Białyj KoKł
Odmiany nowe m. in. to: Bełła, Katrusia, Gałahad, Waliok,
Nowości m. in. to: Daria, Senator Burdaka,
Supernowości m.in. to: Ozon

Odmiany różowe to:
1. Prieobrażenie,
2. Arocznyj,
3. Ametyst Nowoczerkawski -zaskoczyła mnie jego odporność na przymrozki wiosenne,
4. Pamięci chirurga
5. Saszienka Leonowa
Odmiany nowe m. in. to: Aładdin, Kameleon, Rozmus, Andriusza,
Nowości m. in. to: Rumba, Garmonia, Malboro, Podarok Irynie,
Supernowości m.in. to: Bajkonur, Pamięci Uczitelia, Żaria

Odmiany ciemne to:
1. Nadieżda AZOS,
2. Nero,
3. Sfinks -to odmiana rosnąca agresywnie, odporna na przymrozki wiosenne, duże jagody, ładne grona, ale wiecznie kwaśna na koniec pikantna.
Stara się smakiem dogonić Nero ale go do końca nie może dogonić,
4. PRD-05-75
5. ...
Odmiany nowe m. in. to: MPK-11-3
Nowości m. in. to: Orion, Rusłan,
Może Jacek wywołany do tablicy się na ten temat szerzej wypowie.

Moje typy -odmiany beznasienne to:
1. ....
2. Venus -w tym roku pozytywne zaskoczenie dla mnie,
3. ......
4. Kiszmisz Zaporowski,
5. ...
-. A-1704 -w tym roku rozczarowanie.
Pozdrawiam: Staszek

_________________
http://www.winogrona.org/index.php?title=Trestan
http://www.winogrona.org/images/8/8c/Po ... %80%A6.pdf
https://youtu.be/U9OuWYS3kVI


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2016, 22:10 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 października 2007, 01:00
Posty: 919
Lokalizacja: Wolsztyn
trestan48 napisał(a):
....kiedy ktoś nie ma nawet mglistego pojęcia jakie odmiany są nowością a jakie super nowością to niech porozmawia ze Zdzicholem, p. Piątkiem lub Jackiem (jackbkack) i wtedy dopiero zabiera publicznie głos.
Staszek, nie przepraszaj, ale rozczaruję Ciebie. Z nowościami jestem prawie na bieżąco naocznie i degustacyjne a to za sprawą mojego kolegi Zbyszka z Karczewa uprawiającego w tunelu foliowym wszelkie nowości od R. Piątka.

_________________
Kto chla ten grzeszy, kto pije - modli się. Nie wysyłam sztobrów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2016, 22:29 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2011, 00:55
Posty: 396
Lokalizacja: Sudety Wschodnie
trestan48 napisał(a):
Nowości m. in. to: ..... Rusłan,

Jak to oceniasz?, tę odmianę mogłam kupić w grudniu 2009r.

_________________
Pozdrawiam, Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 listopada 2016, 23:07 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3286
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
gronkowiec napisał(a):
Deserowe: Century, Festivee, Jukka, Fabel, Jupiter
Uniwersalne: Kristaly, Muscat Bleu, Kamienskij (w przyszłym roku dosadzę Galanth, Garant, Dublianskij
Przerobowe: Seval, NN, Triomphe d'Alsace, KR87-3 (1 krzew)

Ja tu "labruch" nie widzę (oprócz piramidowych Jukka i Febel) a Century i Galantha a nawet Muscata Bleu, uważam za odmiany znakomite dla działkowiczów i bardzo smaczne. O Jupiterze słyszałem bardzo dobre opinie, moi znajomi Festivee też zachwalają a wspomniany przez Gronkowca NN to ten poszukiwany i zachwalany na forum NN od Gronkowca (przez skromność Kolega nie nazywa tej odmiany swoim Nickiem). Tak, więc uważam wybór Kolegi za bardzo trafny, daleki od "nielubianych labruch" i na pewno mniej będzie oprysków niż na niektóre hity ze wschodu. Nie każdy ma szklarnie czy folie a bezkrytycznie biorąc hity ze wschodu do gruntu można się czasami zawieść.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 16 listopada 2016, 10:23 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2353
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
DESEROWE JASNE
1. Aloszenkin ? super wczesny, smaczny, prawie-beznasienny, zdrowy
2. Łora ? u mnie ma największe jagody, ładne grona, bardzo smaczne, słodkie, chrupkie owoce, do tego zdrowa odmiana, wczesna i może długo wisieć
3. Arkadia ? dużo zalet, ale smak i konsystencja jagód gorsza niż Łory
4. Regina ? dość smaczna, chociaż mało plenna, ale może b długo wisieć na krzewie, bardzo zdrowa odmiana
5. Talizman ? smaczne, duże owoce, ale późne, co może jednak okazać się zaletą, jak się już wszystko pozjada, to coś jeszcze wisi

DESEROWE CIEMNE
1. Zodiak ? najsmaczniejszy z moich ciemnych odmian
2. Agat Doński ? wielkie grona i owoce, wczesne, dla mnie smaczne, b planna odmiana, przy 10-12 gronach daje spokojnie 5 kg z krzewu
3. Swenson Red ? zdrowy krzew, smaczne owoce, chociaż landrynkowe, wczesne dojrzewanie
4. Muskat Blue ? w tym roku bardzo mi smakował, mimo niewielkich jagód i pestek

PRZEROBOWE JASNE
1. Solaris ? super wino wychodzi, w wersji półsłodkiej 1-2 blg końcowe, zawsze dojrzewa, cukru aż za dużo, kwasy w porządku
2. Hibernal ? dobrze rośnie i owocuje, wino dobrze rokuje, niestety odmiana podatna na M Rz
3. Seyval ? dobrze rośnie, owocuje, wino dobre ale bez przewodniego smaku/aromatu, późna odmiana i z wysokimi kwasami
4. Siegerrebe ? w tym roku zebrałem razem z Seyvalem i robi się cuvee. Co mnie zaskoczyło, to tej odmiany w ogóle nie żarły osy, skupiły się na deserówkach. Cukier nie za wysoki, kwasy bardzo niskie, wyraźny aromat. Dosadziłem 5 krzewów, do Seyvala chyba idealny dodatek.

Z pozostałych testowanych odmian najlepiej rokuje Johanniter i P Gris, ale jeszcze nie wiem jak wino wychodzi, więc są to potencjały do zbadania.

PRZEROBOWE CIEMNE
1. Rondo ? zdrowe, plenne, łatwe w obróbce, robię różowe wino, wychodzi świetne
2. Pinot Noir Precoce ? tegoroczne objawienie, dosadzam chyba więcej, PNP dużo szlachetności wniósł do cuvee z Dornfelderem, chyba będzie to dobra kompozycja
3. Dornfelder ? wczesny, plenny, kwasy niskie, wino dobre, ale za łagodne, bez tannin, mimo wszystko jak do tej pory to jedyna odmiana z której udało mi się zrobić smaczne czerwone wino
4. Regent ? zdrowy, plenny, parametry b dobre, ale wino proste, puste w smaku, nie zachwyca w ogóle

Testuje jeszcze kilka odmian, ale j.w. wina nie piłem więc nie oceniam.

Wszystkie odmiany rosną bez okrywania na zimę i przy opryskach 3xsystemiczny (czerwiec, lipiec, sierpień) + Alkalin na jesieni.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id=61567280121986


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 16 listopada 2016, 10:34 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 27 listopada 2014, 16:10
Posty: 327
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
To ja jak zwykle -tak jak ktoś napisał -podziękuję Wam za te nawet najbardziej krytyczne uwagi, chociaż to jest dział poświęcony chyba innemu tematowi. Mam tylko prośbę aby poprzeć jedną z przedstawionych propozycji, i może i Wy zróbcie jakieś swoje listy Waszym zdaniem odmian nowych, nowości i super nowości, które polecilibyście by dla innych osób uprawiających winorośl. Bardzo proszę śmiało.

_________________
http://www.winogrona.org/index.php?title=Trestan
http://www.winogrona.org/images/8/8c/Po ... %80%A6.pdf
https://youtu.be/U9OuWYS3kVI


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 103 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 194 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO