Teraz jest piątek, 9 maja 2025, 00:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 413 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2007, 14:34 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 czerwca 2007, 01:00
Posty: 2673
Lokalizacja: Lubelskie-Nowodwór
[quote="alkor"]U nas nudy, a niektórzy z nas ;) pewnie teraz siedzą w Kijowie i słuchają wykładu Виктора Крайнова i poznają jego nowe odmiany.

Ciekawe czy trafią fotki z tej imprezy na nasze forum.

17.11.2007 г в г.Киеве в том же месте, где и прошлом году, будет проходить встреча украинских виноградарей с виноградарем Крайновым В.Н


Pierwsze relacje z imprezy: http://forum.vine.com.ua/showthread.php ... amp;page=6

_________________
Pozdrawiam, Michał
Winnica Sfinks


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 16 września 2008, 18:01 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 6 lipca 2004, 01:00
Posty: 1498
Lokalizacja: winniczka - Bogoniowice
Myślę, że kolejny, trwający jeszcze sezon już dostarczył sporo informacji. Dla mnie to przede wszystkim wyprawa na Ukrainę i do Rosji, ale także wiele odmian, w tym nowości zaowocowało w mojej winniczce. Na Wschodzie mogłem zobaczyć trochę upraw nastawionych przede wszystkim na sprzedaż jagód, część z nich w tunelach foliowych. W jednej z takich winniczek uzyskuje się plon około 60 kg z krzewu, krzewy są posadzone w rozstawie 2,5m (między rzędami) x 3m co daje w przeliczeniu średnią 80 ton/ha. Odmiany uprawiane w celu sprzedaży na rynku są raczej tradycyjne: przede wszystkim Arkadia, Kodrianka, Nadieżda AZOS, Łora, Dunaw, Kiszmisz Łucistyj, z trochę nowszych Diemietra, Izjuminka, Liwia i jeszcze parę innych.
Praktycznie w każdej winniczce spotka się nowości - wygląda na to, że każdy poszukuje tam jeszcze lepszych odmian. Wydaje się, że jest kilka nowości, które mają szansę zepchnąć Arkadię na drugi plan. Między innymi dlatego, że w szczycie sezonu w niektórych rejonach podaż Arkadii jest bardzo wysoka i zdecydowanie przewyższa popyt.

Jakie nowe odmiany sprawdzą się u nas - trzeba będzie samemu przetestować, w mojej ocenie z ciemnych sprawdził się Sfinks, liczę na to, że w przyszłym roku będę mógł dać bardziej obiektywną ocenę tej odmianie.
Sprowadzam także Gałę - mam nadzieję, że uda mi się ją przywieźć, bo jest ta jakaś alternatywa, wyglądała całkiem dobrze.
Wiking - sprzeczne relacje, w zasadzie wszystkie grona jakie widziałem były przestrzelone, z dużą ilością grochu. Poza tym plenność pozostawiała wiele do życzenia. Ale też znajomi powiedzieli, że w jednej z winniczek widzieli krzew pięknie obciążony gronami.
Tradycyjne ciemne odmiany Kodrianka, Nadieżda AZOS czy Kubań sprawdzały się bez zarzutu praktycznie w każdej z winniczek.
Trochę zawiedziony jestem Roszforem - liczyłem przede wszystkim na zdecydowanie lepszy smak i wcześniejszy termin dojrzewania.

Z różowych - w wielu winniczkach pierwszą odmianą jest Dunaw, u niektórych Dunaw-2, podobno o większych gronach i jagodach - odmiany bardzo łądne, ale niespecjalnie smaczne. Czy one się u nas sprawdzą? Dla nich może być jednak trochę za chłodno, no i trochę chorują. Ale też Liwia powoli zdobywa miejsca w winniczkach ukraińskich, narzekania są przede wszystkim na to, że słabo się wybarwia. Jest natomiast bardzo smaczna a grona są naprawdę piękne, wyrównane i dość luźne.
Inną odmianą o różowych owocach, która jest praktycznie u wszystkich to Kiszmisz Łucistyj - bardzo plenna i bardzo smaczna, w tym roku miała niewiele rudymentów a cenowo to jedna z najdroższych odmian. U mnie zaowocowała, ale jeszcze czekam aż w pełni dojrzeje - przede wszystkim jestem zdziwiony, że nie choruje tak bardzo jak się tego spodziewałem, bo przecież to czysta vinifera.
Obiecująco wygląda także Krasotka - myślę, że warto ją rozmnażać.

Z trochę późniejszych odmian powoli pojawiają się na rynku odmiany Krajnowa: Nina, Nizina (obie średnio-wczesne), Ataman (średnio-późna). Także Pamiati Chirurga Pawłowskiego nieźle wyglądał. Wydaje się, że zdobędą pewną część rynku, wyglądają naprawdę ciekawie. I przede wszystkim wyglądają na bardzo plenne o niezłej odporności na choroby. O super nowościach wolałbym nie pisać, bo przede wszystkim są bardzo drogie - rzędu ponad 100zł za sadzonkę.

Jeśli chodzi o odmiany jasne - tego jest po prostu w bród, pojawiają się coraz to nowe odmiany, część z nich okazuje się super, część do wywalenia. Z odmian bardzo wczesnych i wczesnych najbardziej zachęcająco wyglądały Gałahad, Super-Ekstra, Wiera, Aładdin, Viva-Ajka.
Z odmian Krajnowa Dołgożdannyj, Nadiożnyj, Pulsar - niestety charakterystyki podawane przez selekcjonera znacznie odbiegają od tego co można było zobaczyć. Między innymi Dołgożdannyj miał być odmianą z rudymentami a okazało się, że w każdej jagodzie są średnio 2-3 twarde nasiona. Z późniejszych wyróżniały się Ajwiengo i Lancelot, w niektórych winniczkach ciekawie wyglądały także i inne odmiany jak na przykład Monarch, Bogatianowskij, Błagowiest, Antonij Wielikij.

Trzeba je będzie dokładnie przetestować, niestety jak na razie to często bardzo drogie odmiany, trudne do zdobycia.

Przyznam, że tych odmian było baaardzo dużo, w niektórych winniczkach wyglądały cienkawo, w innych wręcz rewelacyjnie. Niestety okazuje się, że trzeba będzie bardzo uważać przy ich sprowadzaniu - jest bardzo wiele błędów i niektóre odmiany rzeczywiście ciężko rozróżnić.

Warto zwrócić uwagę także na to, że opis odmiany, jej zdjęcie mówią niewiele. Tak naprawdę trzeba zobaczyć odmianę w akcji aby móc sobie wyrobić jako taką opinię o niej. Poza tym dobrze jest zobaczyć w dobrze prowadzonej winniczce (a to raczej nie u mnie :wink: :wink: ) - mieliśmy możliwość odwiedzić "kiepskie" winniczki i tam niektórymi odmianami można się przedwcześnie rozczarować. Ale też było to dobre jeśli się doszło do jakichś wniosków w stylu - co tam szwankowało. W jednej z winniczek cały czas był podawany nawóz kurzy - przyznam, że ciężko było tam wyczuć w jagodach jakikolwiek przyjemny aromat. I była to winniczka nastawiona na sprzedaż jagody, prowadzona przez doświadczonego winoogrodnika.

pozdrawiam
Zdzich


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 16 września 2008, 21:16 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 czerwca 2007, 01:00
Posty: 2673
Lokalizacja: Lubelskie-Nowodwór
Na początku Zdzichu chciałem podziękować jeszcze raz za Krasotę i Sfinksa. To chyba rzeczywiście dobry kierunek. Rozstaw co 3m też wdrażam w życie. Wszystkie sadzonki od Ciebie sadzę tym systemem. Liczę i w tym roku na parę ciekawych odmian spod lady :wink: do testów.
Faktycznie, poszczególne odmiany trzeba testować we własnych, specyficznych warunkach. Sadzenie na przypał bo komuś, gdzieś się udało nie jest dobrym rozwiązaniem. Nasadziłem trochę Piesni w ciemno i zaczynam mieć wątpliwości czy to był najlepszy pomysł. Nie to żeby była to zła odmiana, ale ten kolor i miękkie jagody, dość ważne cechy z handlowego punktu widzenia.
Na razie odpuszczam też późniejsze odmiany, wrzesień jak widać z ostatnich lat bywa kapryśny.
Gałachad od dawna nie daje mi spokoju, choćby zapałkę z jednym oczkiem :roll: Gurmana też bym chętnie przetestował.
Przygotowałem rządek w zacisznym miejscu żeby wyprowadzić jakąś wysoką formę, docelowo bez okrywania np. Wostorga Muskatnego (mam nadzieję Zdzichu że będziesz miał ładne sadzonki :roll: )
Zastanawia mnie jeszcze jedna odmiana, chyba nawet niezbyt nowa, Ludmiła (Fieja) http://vine.com.ua/sorta/stolovye/feya.html Bardzo smaczna i z opisu wydaje się obiecująca, lecz mimo to mało popularna. Ma jakiś feler, "niedostatek"? Nawet Janusz u Krzewińskich na spotkaniu kupił jedną sadzonkę i była to właśnie Ludmiła.
A może to nie ta sama Ludmiła?
Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Michał
Winnica Sfinks


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 16 września 2008, 21:59 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 6 lipca 2004, 01:00
Posty: 1498
Lokalizacja: winniczka - Bogoniowice
Nie mam pojęcia o co chodzi z tą Fieją. U mnie wygląda podobnie, na Ukrainie czy w Rosji jest rzadko spotykaną odmianą.

Jeżeli chodzi o rozstaw co 3 metry to nie przesadzajmy. Tak naprawdę mamy zdecydowanie inne warunki klimatyczne niż na Ukrainie i nie da się dokładnie przewidzieć jaka gęstość nasadzeń będzie optymalna dla deserówek. Ja będę się starał sadzić u siebie rzędy co 2.5 metra a w rzędach co 2 metry, na razie to co 1 metr z myślą o wykarczowaniu co drugiego krzewu odmiany, która mi się nie spodoba.

Jeżeli chodzi o Gałahada to zauważ jakie ceny wybombili na Ukrainie: Igor 500 hrywien za sadzonkę szczepioną, w innym miejscu 200 hrywien za sztobra. Czyli jest to niezła drożyzna bo 1zł = 2.1 hrywny.
Mam w szkółce kilka sadzonek tej odmiany i mam nadzieję, że się potwierdzi, bo to jest bardzo wczesna odmiana, a wielkość jagód i gron prawie jak u Arkadii.

Super-Ekstra w jednej z winniczek wyglądał super, ale w innych tak jakoś bez rewelacji, było jednak sporo grochu. Wygląda, że może być z tą odmianą pewien kłopot, pożyjemy zobaczymy.

Niestety trochę pomyłek to oni mają, a skąd się to bierze? Kupujesz sztobra u selekcjonera, szczepisz na starym krzewie z którego w pierwszym roku wyrasta długa łoza. Z niej masz już trochę sztobrów, które sprzedajesz po odpowiedniej cenie i tak jest u większości winoogrodników w przypadku nowości. Niestety jak dostaniesz niewłaściwą odmianę to pomyłka może polecieć na całą okolicę i dalej.

pozdrawiam
Zdzich


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 16 września 2008, 22:21 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 czerwca 2007, 01:00
Posty: 2673
Lokalizacja: Lubelskie-Nowodwór
[quote="zdzicholo"] Jeżeli chodzi o rozstaw co 3 metry to nie przesadzajmy. Tak naprawdę mamy zdecydowanie inne warunki klimatyczne niż na Ukrainie i nie da się dokładnie przewidzieć jaka gęstość nasadzeń będzie optymalna dla deserówek. Ja będę się starał sadzić u siebie rzędy co 2.5 metra a w rzędach co 2 metry, na razie to co 1 metr z myślą o wykarczowaniu co drugiego krzewu odmiany, która mi się nie spodoba.
Ja chyba wolę ewentualnie dosadzić później, niż karczować. Ale na razie niech rosną tak. Jeszcze troszkę miejsca mam. Z 3m łatwo przerobić na 1,5m :wink:

_________________
Pozdrawiam, Michał
Winnica Sfinks


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 września 2008, 09:38 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1973
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
Witam
Ja troszkę z innej beczki.
Czym są wyściółkowane te krzewy na zdjęciu powyżej które "alkor" dodałeś.
Przypomina jakąś plandekę a nie np czarną agrowłókninę i jakie trwałe to jest.
Dobrze że też ma te jasne linie, nie mogę czegoś podobnego po sklepach znaleźć.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 września 2008, 09:44 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 5 czerwca 2006, 01:00
Posty: 480
Lokalizacja: okolice Lublina
[quote="Erikos"]Czym są wyściółkowane te krzewy na zdjęciu powyżej

Sizalowa mata szkółkarska, do nabycia w sklepach szkółkarskich w cenie od 2,6 do 7,5 zł/mb zależnie od jej szerokości i... marży sklepu :?

_________________
Pozdrawiam Andrzej
http://winogron.wordpress.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 września 2008, 10:51 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2007, 01:00
Posty: 860
Lokalizacja: Rzeszów, 350m n.p.m
[quote="zdzicholo"]

Warto zwrócić uwagę także na to, że opis odmiany, jej zdjęcie mówią niewiele. Tak naprawdę trzeba zobaczyć odmianę w akcji aby móc sobie wyrobić jako taką opinię o niej.

pozdrawiam
Zdzich


A co z odmianą AT-6-3 sk? Czy jest chętnie sadzona na Ukrainie i czy rzeczywiście jest ładna jak na zdjęciach,czy mysi być szczepiona na silnie rosnących podkładkach?-[o ile dobrze przetłumaczyłam sobie z rosyjskiego].
Czy masz ją u siebie?

Zuzanna

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 września 2008, 12:39 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 6 lipca 2004, 01:00
Posty: 1498
Lokalizacja: winniczka - Bogoniowice
Jeżeli chodzi o AT-6-3sk to na Ukrainie mało kto ją uprawia, co nie oznacza, że jest to kiepska odmiana. Na wschodzie odmiana musi się sprawdzić w pierwszych 2-3 owocowaniach, inaczej jest karczowana. I w przypadku odmian, które bardzo dobrze reagują na sporą ilość starego drewna pewnie często będzie dochodzić do sytuacji w której zanim w pełni pokażą swoje zdolności, to już zostaną wykarczowane. AT-6-3sk dojrzewa w pełni sezonu i w tym okresie dużo lepszą cenę uzyskują odmiany ciemniejsze, na te jasne nie ma dużego popytu chyba, że są to jakieś bomby. A do takich ta odmiana raczej nie należy, prędzej znajdzie miejsce na działkach.

W tym roku mam tylko kilka jagódek więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć o tej odmianie, mam nadzieję że w przyszłym roku w pełni zaowocuje. Ja liczę, że się u nas sprawdzi.

pozdrawiam
Zdzich


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 września 2008, 22:03 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 maja 2007, 01:00
Posty: 271
Lokalizacja: opolskie
Zdzichu a co powiesz o JHD troszke na nia postawilem wzeszlym roku i mysle w tym dosadzic jeszcze kilka sztuk ,do rozowych dolacze jeszcze liwie i łuczistego to chyba dobry wybor na handel i z gory to rezerwuje.pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 września 2008, 22:47 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): wtorek, 6 lipca 2004, 01:00
Posty: 1498
Lokalizacja: winniczka - Bogoniowice
JHD wygląda całkiem nieźle, ale na początek miałem niewielkie gronka. Podobno właśnie ta odmiana bardzo potrzebuje sporej ilości starego drewna żeby te gronka były odpowiednio duże.
http://forum.vine.com.ua/showthread.php?t=435

Kiszmisz Łucistyj - znajomy twierdzi, że ta odmiana jednak nie sprawdza się w chłodniejszym klimacie, mnie ciężko dać obiektywną ocenę. Bardzo możliwe, że u nas dużo lepszą odmianą będzie Nachodka Krajnowa
http://www.kraynov-vinograd.narod.ru/op ... axodka.htm

Liwia - przypominam, że jest to odmiana wrażliwa na choroby i według znajonego bardzo wrażliwa na przymrozki, a to dla nas może się okazać bardzo dużym problemem. Poza tym jest świetna.

Jest to odmiana rozprowadzana wcześniej jako Kiszmisz Łucistyj Ustojciwyj - miałem okazję ją próbować i rzeczywiście nazwa była trafna.

pozdrawiam
Zdzich


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 17 września 2008, 23:11 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 maja 2007, 01:00
Posty: 271
Lokalizacja: opolskie
Juz sie nauczylem deserowki sadze co 1,5 metra ibede robił taki sam skosny pień pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 września 2008, 19:12 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 czerwca 2007, 01:00
Posty: 2673
Lokalizacja: Lubelskie-Nowodwór
[quote="Ugriszy"]Juz sie nauczylem deserowki sadze co 1,5 metra ibede robił taki sam skosny pień pozdr.

To nic odkrywczego. To chyba najbardziej typowy rozstaw dla deserówek u nas. Też tak wcześniej sadziłem.

_________________
Pozdrawiam, Michał
Winnica Sfinks


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 września 2008, 20:23 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 września 2005, 01:00
Posty: 469
Lokalizacja: ok. Sterdyni - Południowe Podlasie - Winnica "Iwa"
Czyżbym tylko ja prowadził deserówki w rozstawie 110 - 115 cm? Nie za blisko siebie rosną?

_________________
Pozdrawiam - Andrzej
-------------------------
"Wszystkie skarby świata nie są tyle warte, co w odpowiedniej chwili kieliszek dobrego wina"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 września 2008, 20:26 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 2070
Lokalizacja: Stargard Szczeciński - winniczka Sulimierz
A ja posadziłęm co 1,8m i zdaje mi się po pierwszym owocowaniu, że to jeszcze za mało. :roll:

_________________
Wino czyni ubogiego bogatym w fantazje,
a bogatego biednym w rzeczywistość.
_____________________________
Pozdrawiam - Grzesiek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 413 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO