kuneg napisał(a):
Odmiany, jakie mają w tej uniwersyteckiej winnicy to: Marszałek, Leon, Regent, Rondo, Bianca, Aurora, Seyval Blanc - mam nadzieję, że nic nie pokręciłam.
Czyli stadko pancerniaków, albo prawie pancerniaków...
Ciekawe, jak na konkretnych przykładach będą uczyć rozpoznawania różnych chorób i ich zwalczania przy ambitniejszych nasadzeniach? Może mają jakieś inne poletko na pokaz, co się dzieje z v.v. bez ochrony chemicznej...
Żeby nie było, że tylko się czepiam, to powiem, że fajnie, że cokolwiek się mówi o winoroślach w naszym pięknym kraju

W Łazach koło Bochni mają różne poletka, także spory tunel foliowy - a w nim między innymi odmiany z rodziny vitis vinifera. W gruncie zdaje się rośnie też Muskat Ottonel, ale w ilościach symbolicznych (tak wynika z dostępnych opisów), próbowano też uprawiać tam Pinot Noir Precoce.
Winnica jest estetyczna i zadbana - można by rzec wzorcowa. To ważne miejsce dla małopolskich sympatyków winnego krzewu.
Z radością przyjąłem informację o uruchomieniu podyplomowych studiów z zakresu enologii na UJ. Zapewne wielu z nas - uczestników winogronowego forum (zwłaszcza tych młodszych) - zechce skorzystać z tej propozycji i nieco się dokształcić?
Przy winnicy zorganizowano niewielką przetwórnię i wytwarzają tam od kilku lat własne - uniwersyteckie wino, które uzyskało kilka wyróżnień. Na forum były już zamieszczane informacje o winnicy "Nad Dworskim Potokiem" (można sprawdzić).
Link do oficjalnej strony winnicy UJ, która niedawno pojawiła się w sieci:
http://winnica-uj.pl/wordpress/ oraz artykuł p. M. Kapczyńskiego o tej uprawie:
http://www.vinisfera.pl/wina,224,247,0,0,F,news.htmlkt70