WinnicaUdziejek napisał(a):
Czy jest mozliwosc poznania jaki cel przyslugiwal wlasnie takiemu doborowi rodzicow ? Jaki koncowy efekt ? Czy to zostalo przebadane genetycznie bo pomylki sie zdarzaja?
Feteasca Neagra dlatego, że jest stosunkowo mrozoodporna, ma świetny wigor i pokrój no i daje znakomite wino. Niestety sama w sobie jest zbyt późna i mało plenna.
W przypadku Warsa chciałem połączyć zalety FN z mutacją wczesnego veraison z Malbec Precoce. Udało się to z dużą nawiązką bo veraison na Warsie w tym roku zaczęła się aż 3 tygodnie wcześniej niż na Malbec Precoce, choć pewnie to zawirowania gorącego rocznika i ta różnica będzie mniejsza. W tym roku byłby do zbioru na wino początkiem września, w przeciętnym roku nie później niż 15-20 września i dokładnie o taką ciemną viniferę mi chodziło - zawsze zdąży dojrzeć na miodzio, nawet z pąków zapasowych po przymrozku, o ile będą plenne

.
Sawa jest znacznie późniejsza z początkiem veraison ale w 2023 pokazała że błyskawicznie dojrzewa i osiąga wysoki cukier. Szacuję że będzie to odmiana do zbioru końcem września w przeciętnym roku. Owoc nie jest aż tak aromatyczny jak u Fuszeres. Być może uda mi się zwinifikować tegoroczny skromny plon. Sawa wykazała też wysoką jak na viniferę odporność na mega-presję rzekomego w tym roku (cecha odziedziczona po Fuszeres) więc ochrona tej odmiany przed rzekomym będzie mogła być w pewnym stopniu zredukowana.
Dziękuję wszystkim za odzew i zainteresowanie

.
Na razie nie robię jeszcze listy chętnych na sadzonki bo dopiero zaczynam rozmnażać te odmiany. Mam na razie po 2 sadzonki, które wysadzę w szklarni żeby szybko były z nich sztobry. Wiosną muszę wysłać po 10szt. do rejestracji, samemu coś posadzić i jak coś zostanie dam znać. Natomiast po kolejnym sezonie raczej już będą dostępne dla chętnych, a przy okazji wyklaruje się kwestia plenności i jakości wina. Chcę je jak najszybciej wypuścić w teren żeby się sprawdzały w różnych lokalizacjach i rejonach klimatycznych Polski.