Szukam informacji o odmianie Orion. Z tego co wyczytałem na forum, to u Mishy w 2008 popękął, a u Wacka gromadzi stosunkowo mało cukru.
Możecie napisać coś więcej? Głównie zależy mi na mrozoodporności, terminie dojrzewania i jakości wina.
Niemcy podają, że koniecznie trzeba szczepić(filoksera). Mrozoodporność niby wysoka (więcej niż Riesling) średnia cukru 75Oe, kwas 8-9. Wino do wypicia za młodu.
Anglicy dodają jeszcze, że owoce mogą długo wisieć na krzewie, mrozoodporność bardzo dobra ("spokojnie wytrzymuje 20*C" - dla mnie to raczej niska), termin zbioru średni-późny. Wysoka wydajność i mała chorowitość to niby kolejne jej zalety. Z wad silny wzrost pędów bocznych (pasierbów?) no i kiepskie starzenie się wina.
Na innej stronie wychodzi jednak, że Orion jest dosyć póżny - średnio zbierany 24 października (Regent 15 października, a Rondo 23 września)
O Saphirze jest jeszcze mniej. Heniek w 2008roku dał jej 3 miejsce w rankingu, w którymś z postów zauważył również, że ma sporo kwasów 12-13g/l. Niby odporna na choroby, wino neutralne.
dr. Lisek opisa Saphire jako jednego z bardziej mrozoodpornych mieszancow tylko 5,9% przemarznietych pakow przy -23*C (Acolon 99%, Orion 59%, Regent 58%, Seyval 19,4%).
Będę wdzięczny za info
_________________
.:. Pozdrawiam ShRon .:. USUN_TO-mail@shron.org .:.
..: Blog
Winnica Tarkowo :..
:.: "When you dream there are no rules. People can fly, anything can happen" :.: