Teraz jest wtorek, 23 kwietnia 2024, 14:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nero
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 12:44 
Offline
czeladnik
czeladnik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 25 marca 2007, 01:00
Posty: 180
Lokalizacja: Rzeszów
W tamtym roku zrobiłem sadzonki NERO ( nie tylko ) i jedną z nich wsadziłem do tunelu . I okazało się że to jest NAJWCZEŚNIEJSZA odmiana . Prawie gotowa do jedzenia . Inne tunelowe wcześniaki typu CZEKOLADOWA czy BRIGANTINA dopiero nabierają koloru .To tak z ciekawości gdyby ktos pytał jakie sa najwcześniejsze . A może ktoś już ma inne ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 12:47 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
U mnie w szpalerze od wczoraj zaczynają się wybarwiać pojedyncze jagódki Nero.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 15:47 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2009, 01:00
Posty: 1114
Lokalizacja: Podkarpacie,okolice Jarosławia
U mnie Jurku pierwsza dojrzała Piesnia i praktycznie jest już skonsumowana ,zostało jeszcze trochę jagód na wąsach.Czekoladowa też już doszła,bardzo smakuje mojej żonie,zresztą mnie także.Chciałem posadzić kiedyś Nero w tunelu lecz po opiniach że lepiej smakuje i rośnie w gruncie zrezygnowałem z tego pomysłu.Teraz tego żałuję bo niestety uprawa gruntowa tej odmiany okazała się dla mnie klęską.Krzew ma już chyba ze cztery lata a w tej chwili wygląda jakbym posadził go na wiosnę.Nie wiem czemu rośnie u mnie tak kiepsko,już go przesadzałem bo pomyślałem że może miejsce mu nie odpowiada i dalej jest to samo.Odmiana wymieniana jako jedna z tych lepszych i smacznych ciemnoowocowych i zapewne tak jest a mi nie dane było jeszcze jej spróbować. Być może jest to wina sadzonki którą kupiłem,nie była najlepszej jakości.Tej wiosny posadziłem nową sadzonkę Nero tym razem w tunelu,może w końcu uda mi się posmakować tej odmiany :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 16:56 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 370
Lokalizacja: Mazańcowice k/ Bielska-Białej
Oglądając dzisiejsze zdjęcia alkora z działu odmiany m. innymi Piesni doszedłem do wniosku że taką super wczesną odmianą w tunelu może być również Sfinks, podobny termin dojrzewania co Piesnia i ciemne owoce, I chyba te dwie odmiany na jesieni zastąpią u mnie V25/20 w szklarni.

Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 20:08 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2009, 01:00
Posty: 1114
Lokalizacja: Podkarpacie,okolice Jarosławia
anestle napisał(a):
chyba te dwie odmiany na jesieni zastąpią u mnie V25/20 w szklarni.
Andrzej

Dlaczego ,jest coś nie tak z Reginą?Pytam bo posadziłem ją także w szklarni,wprawdzie jeszcze nie owocowała ale ładnie rośnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: piątek, 22 lipca 2011, 22:18 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 370
Lokalizacja: Mazańcowice k/ Bielska-Białej
Podstawowy problem to niska plenność większość pąków jest niepłodna, a już rzadkością są dwa kwiatostany na jednej latorośli. Niska plenność wymusza zostawianie większej ilości pąków aby przeprowadzać selekcję na wiosnę, drugi rok z rzędu są problemy z chyba szara pleśnią w fazie kwitnienia i efekt jest taki że krzew rośnie jak zwariowany. Reasumując w lecie kupa zielonego nad którym trudno zapanować a na jesieni kupa łozy a owoców niewiele choć wcześnie bo z reguły początkiem sierpnia.
Wniosek do szklarni potrzebne odmiany które można dobrze obciążyć które nie rosną nadmiernie bujnie.
Pieśnia w gruncie rośnie ładnie, grona luźne w większości po dwa na latorośli jagody duże raczej nie choruje, krzew prowadzi się dobrze jest luźny nie zagęszcza się i najważniejsze skoro u alkora już dojrzewa to jest wyraźnie wcześniejszy od V25/20 a na tym głównie mi zależy sadzą pod osłony.

Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: sobota, 23 lipca 2011, 22:18 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 11 marca 2007, 01:00
Posty: 860
Lokalizacja: Rzeszów, 350m n.p.m
U mnie w tym roku marnie z gronami na Nero a miała być pierwsza pełna obsada.
Nie było zawiązanych dużo kwiatostanów. Nie przemarzły bo były okryte. Nie pomogło nawet długie cięcie.
Nie wiem co jest przyczyną.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 07:19 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2009, 01:00
Posty: 1114
Lokalizacja: Podkarpacie,okolice Jarosławia
anestle napisał(a):
Podstawowy problem to niska plenność większość pąków jest niepłodna, a już rzadkością są dwa kwiatostany na jednej latorośli. Niska plenność wymusza zostawianie większej ilości pąków aby przeprowadzać selekcję na wiosnę, drugi rok z rzędu są problemy z chyba szara pleśnią w fazie kwitnienia i efekt jest taki że krzew rośnie jak zwariowany. Reasumując w lecie kupa zielonego nad którym trudno zapanować a na jesieni kupa łozy a owoców niewiele choć wcześnie bo z reguły początkiem sierpnia.
Wniosek do szklarni potrzebne odmiany które można dobrze obciążyć które nie rosną nadmiernie bujnie.
Pieśnia w gruncie rośnie ładnie, grona luźne w większości po dwa na latorośli jagody duże raczej nie choruje, krzew prowadzi się dobrze jest luźny nie zagęszcza się i najważniejsze skoro u alkora już dojrzewa to jest wyraźnie wcześniejszy od V25/20 a na tym głównie mi zależy sadzą pod osłony.
Andrzej

Aha,no tak jeśli odmiana się nie sprawdza to nie ma sensu jej trzymać tym bardziej jeśli są inne bardziej perspektywiczne odmiany.Co do Piesni to zgadzam się z Tobą,jest dość łatwa w uprawie.Ponadto grona i owoce ma atrakcyjne w wyglądzie.U mnie pod osłoną grona i jagody były duże i robiły wrażenie,nie ważyłem ,nie mierzyłem ale było na czym zawiesić oko.Ja osobiście mam do tej odmiany jednak jedno małe "ale",smakowo jak dla mnie jest taka sobie i pod tym względem specjalnie mnie nie ujęła.Być może troszkę za wcześnie oskubałem ją z rodziną bo podobno bardzo dojrzała łapie lekko muszkatowy smak a ja niestety nie wyczułem w niej muszkatu.Zostało parę jagód jak się utrzymają to się przekonam. Nigdy nie próbowałem Reginy ale z opisów i opinii wynika że jest to bardzo smaczna odmiana.Skoro jest już posadzona to poczekam jak będzie się zachowywać ,jeśli podobnie jak Twoja to podzieli jej los.
Pozdrawiam Andrzej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 08:05 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 czerwca 2007, 01:00
Posty: 2672
Lokalizacja: Lubelskie-Nowodwór
andrew54 napisał(a):
Aha,no tak jeśli odmiana się nie sprawdza to nie ma sensu jej trzymać tym bardziej jeśli są inne bardziej perspektywiczne odmiany.Co do Piesni to zgadzam się z Tobą,jest dość łatwa w uprawie.Ponadto grona i owoce ma atrakcyjne w wyglądzie.U mnie pod osłoną grona i jagody były duże i robiły wrażenie,nie ważyłem ,nie mierzyłem ale było na czym zawiesić oko.Ja osobiście mam do tej odmiany jednak jedno małe "ale",smakowo jak dla mnie jest taka sobie i pod tym względem specjalnie mnie nie ujęła.Być może troszkę za wcześnie oskubałem ją z rodziną bo podobno bardzo dojrzała łapie lekko muszkatowy smak a ja niestety nie wyczułem w niej muszkatu.

Chodzi o to że większość amatorskich szklarni jest bardzo mała i każdy stara się wsadzić jak najwcześniejsze, jak najsmaczniejsze i jak najbardziej plenne odmiany. Trudno też przy kilku krzewach doczekać do pełnej dojrzałości, bo jagody "znikają" jak się tylko słodkie zaczną robić. I Piesnia i Sfinks są bardzo smaczne jak są w pełni dojrzałe, ale na to trzeba troszkę poczekać. Obie odmiany spełniają wyżej wymienione kryteria. Krasotka jest jeszcze wcześniejsza i smaczniejsza, ale plennością to się nie popisała w tym roku.
Na ostatnie wolne miejsce w szklarence mam dwóch kandydatów, Gałachada i Garolda. Sadzonki rosną w wiadrach bo się nie mogę zdecydować.

_________________
Pozdrawiam, Michał
Winnica Sfinks


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2011, 08:34 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2009, 01:00
Posty: 1114
Lokalizacja: Podkarpacie,okolice Jarosławia
alkor napisał(a):

Trudno też przy kilku krzewach doczekać do pełnej dojrzałości, bo jagody "znikają" jak się tylko słodkie zaczną robić. .

Coś w tym jest bo dziś zauważyłem że zaczyna znikać Łora :) W tunelu mam około czterdziestu odmian,może z biegiem czasu jak wszystkie krzewy zaczną owocować to uda mi sie nasycić rodzinkę :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: niedziela, 30 sierpnia 2015, 09:00 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 grudnia 2009, 01:00
Posty: 1034
Lokalizacja: Tychy, pałac --> Moszna 2014
Wczoraj podskubywaliśmy Nero, ale jak dla mnie nie dojrzały jeszcze.

_________________
.......\\\\\\ ///
........( @ @ )
-oOOo-(_)-oOOo->
pozdrawiam Castleman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: wtorek, 1 września 2015, 13:19 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2904
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
Nie wiem jakim sposobem, ale moje Nero jest super dojrzałe w tym roku - ulepek i wybarwione pestki.

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: środa, 2 września 2015, 05:55 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 grudnia 2009, 01:00
Posty: 1034
Lokalizacja: Tychy, pałac --> Moszna 2014
Może troszkę przeciążyłem, w ubiegłym roku o tej porze był dojrzalszy...

_________________
.......\\\\\\ ///
........( @ @ )
-oOOo-(_)-oOOo->
pozdrawiam Castleman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: środa, 2 września 2015, 19:40 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2904
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
Zostawiłam w tym roku po 1 gronie na latorośli, bo w zeszłym roku nie mogłam się doczekać dojrzałości. Owoce dojrzały mi ok. 2 tyg. później, niż w tym roku.

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Nero
PostNapisane: czwartek, 15 września 2016, 18:54 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 listopada 2005, 01:00
Posty: 6759
Lokalizacja: Warszawa/ogr.winoroslowy - Mazowsze
Nero nadal chrupiące i wyśmienite, nie gnije (w gruncie). Już niewiele zostało

_________________
Pozdrawiam Zbyszek B


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO