Teraz jest niedziela, 12 maja 2024, 07:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Kamienskij
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2024, 11:18 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 14 lipca 2010, 09:34
Posty: 386
Lokalizacja: północna Suwalszczyzna
Wedlug mnie ten kamienskij ma dosc silny wyczuwalny aromat labruski .Nie znaczy to ,ze nie mozna z tego zrobic b dobrego wina ,nie probowalem . .Dawno temu kupilem Jubilejnyj Novgoroda i nawet chyba jest jeszcze w opisie na stonie Mysliwca .Duzo tej odmianie zawdzieczam bo nauczylem sie dzieki niej robic dobre wino z labruska ,znajac wady i maskujac je za pomoca technologi procesu ,mozna otrzymac wysokiej jakosci wytrawne wino.Aromat moze ma prawie najlepszy z posrod moich 80 odmian ,czesto duzo lepszy niz Solaris czy Dublianskij .Jubilejnyj ma bardzo silny aromat labruska(oszukiwalem sie kiedys ze nie ma) moze nawet silniejszy niz Kamienskij nie wspomne o Swensonie(wedlug mnie przecietna odmiana z grupy Swensona ma mniej labruska niz Kamienskij) Udawalo mi sie zrobic wino z Jubilejnyj Novgoroda teoretycznie bez posmaku labruska w stylu chrupki( chasselas ),nie zawsze powtarzalny efekt,wymaga duzo wyczucia.Zdazrylo mi sie ze stalem kilka metrow od winorosli Jubilejnyj novgoroda i intensywny owocowy aromat byl wyczuwalny na kilka metrow w pelnym sloncu .To jest jedyna odmiana u ktorej odwaze sie zdejmowac placami osy .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kamienskij
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2024, 17:29 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): niedziela, 27 października 2019, 09:50
Posty: 219
Lokalizacja: Karpicko szer.geograficzna 52,1167 ogród winoroślowy
Tom Plocher zalecał w przypadku odmiany Baltica macerację węglanową, przez co aromaty labruski ulegają redukcji. Kiedy robię wino pomarańczowe od samego początku fermentowana miazga jest w atmosferze C02 w beczce z niewielkim otworem do odprowadzenia gazu. Miażdżę 1/6 jagód, a reszta pęka rozsadzona od środka. Cytat: Najbardziej tradycyjny sposób polega na tym, że na dno kadzi wlewa się pewną ilość moszczu lub miazgi winogron, tak aby rozpoczęła się fermentacja z udziałem drożdży. Następnie zbiornik wypełnia się całymi, nie uszkodzonymi winogronami. Wydzielający się z fermentującego moszczu dwutlenek węgla, jako cięższy wypycha powietrze z kadzi i stwarza odpowiednią atmosferę, aby przynajmniej część gron mogła przejść ten proces. Winogrona (jagody odszypółkowane) znajdujące się w dolnej części zbiornika szybko ulegają zgnieceniu i przechodzą tylko „zwykłą” macerację, natomiast ułożone wyżej owoce dłużej pozostają całe, choć one także po pewnym czasie zaczynają pękać pod wpływem zawartych w nich enzymów. Po 1–2 tygodniach z kadzi zlewa się samociek, a pozostałą miazgę i grona tłoczy się w prasie. Ot i cała filozofia.

_________________
Piję nie po to, żeby upaść, lecz żeby się podnieść.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kamienskij
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2024, 19:46 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 14 lipca 2010, 09:34
Posty: 386
Lokalizacja: północna Suwalszczyzna
hybryda napisał(a):
Tom Plocher zalecał w przypadku odmiany Baltica macerację węglanową, przez co aromaty labruski ulegają redukcji. Kiedy robię wino pomarańczowe od samego początku fermentowana miazga jest w atmosferze C02 w beczce z niewielkim otworem do odprowadzenia gazu. Miażdżę 1/6 jagód, a reszta pęka rozsadzona od środka. Cytat: Najbardziej tradycyjny sposób polega na tym, że na dno kadzi wlewa się pewną ilość moszczu lub miazgi winogron, tak aby rozpoczęła się fermentacja z udziałem drożdży. Następnie zbiornik wypełnia się całymi, nie uszkodzonymi winogronami. Wydzielający się z fermentującego moszczu dwutlenek węgla, jako cięższy wypycha powietrze z kadzi i stwarza odpowiednią atmosferę, aby przynajmniej część gron mogła przejść ten proces. Winogrona (jagody odszypółkowane) znajdujące się w dolnej części zbiornika szybko ulegają zgnieceniu i przechodzą tylko „zwykłą” macerację, natomiast ułożone wyżej owoce dłużej pozostają całe, choć one także po pewnym czasie zaczynają pękać pod wpływem zawartych w nich enzymów. Po 1–2 tygodniach z kadzi zlewa się samociek, a pozostałą miazgę i grona tłoczy się w prasie. Ot i cała filozofia.
Baltica ma malo z labruska,ale za to ma duzo absmakow z vits amurensis .Najlepsze wino wychodzi lekkie,krotki kontakt ze skorkami na rozowe wino ,trudne do osiagniecia..bardzo dobry material eksperymentalny na ''sur lie ''.
Nie jestem pewien jakbym zrobil wino z kamienskiego mam tylko jeden krzak - ma silny, wyrazny posmak labruska dla mnie zbyt duzy. Jubilejnego rozpracowalem ,antarnilan metylu wytraca sie lub paruje w tem 25C ,zatem wysoka temperatura przez conajmniej tydzien by sie przydala. Unikaj drozdzy aromatycznych ,do delikatnych fermentacji tylko uzywaj drozdze agresywne fermentujace duzo kwasu jablkowego .Zeby wino sie nie utlenilo ja dodaje kwasu jablkowego lub mlekowy do moszczu .Mam to juz przerobione kwasek cytrynowy nasila aromat labruska .Reszta to przypadek ,wyczucie itp .


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO