Teraz jest środa, 1 maja 2024, 13:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 19 marca 2017, 20:35 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 17 października 2013, 20:25
Posty: 357
Lokalizacja: Iwonicz-Zdr
Najnowszy numer (z marca 2017 r.) miesięcznika "Działkowiec" zawiera w swej treści m.in. artykuł autorstwa dra hab. Jerzego Liska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach pt. "Własne winogrona". Po bardzo zwięzłym uwypukleniu walorów prozdrowotnych owoców winnego krzewu oraz równie skrótowym wskazaniu głównych elementów warunkujących osiągnięciu sukcesu w jego uprawie, autor przechodzi do krótkiego opisu odmian nadających się w jego opinii szczególnie do uprawy w "ogrodach", czyli właśnie m.in. na działkach.

I tak z typowych altanówek (potraktowanych jako odmiany ogólnoużytkowe, czyli nadających się zarówno do konsumpcji w stanie surowym, jak i na soki) zaleca następujące odmiany: Alwood, Zilga, New York Muskat i Edelweiss. Wspomina też w tej kategorii o Swensonie Red (którego nie był dotąd specjalnym zwolennikiem), z którego można uzyskać "przyzwoite wino". Do najsmaczniejszych zaś odmian, choć trochę delikatniejszych (pod względem poziomu mrozodporności) odmian wywodzących się od V. labrusca zalicza następujące: Supaga, Price, Iza Zaliwska,Schuyler i Ananasnyj Rannyj.

Z "typowych odmian winiarskich, plennych i odpornych na mróz i choroby, łatwych w uprawie" wymienia Marechal Foch i Seyval Blanc - i nic więcej.
Z odmian dających wino "wysokiej jakości": Solaris, Muscaris, Souvignier Gris, Johanniter, Regent i Cabernet Cantor - na tym lista się kończy.

Do grona polecanych beznasiennych odmian deserowych wchodzą: Somerset, Reliance, Himrod, Jupiter, Venus, Mars, Marguis i Vanessa.

Do "wartościowych deserowych mieszańców o jędrnych owocach" zdaniem dra Liska należą: Muscat Blue, Garant, Sophie, Siewiernyj Rannyj, Krasotka, Chryzolit (chodzi tu chyba o Monarcha Pawłowskiego), Zołtaja Łora, Sfinks, Oryginał Czernyj, Katharina, Festivee, Century i Seneca.

Tak się składa, że dysponuję pozycją tegoż samego dra Liska pt. "Amatorska uprawa winorośli" z 2002 r., co daje możliwość porównania zestawu polecanych przezeń ówcześnie odmian z tym obecnym. Okazuje się, że ciągu tych kilkunastu lat "postawił on krzyżyk", czy też wycofał się z promowania następujących odmian: z altanówek: Bath, Delaware, Isabella i Lidia, a z grupy tych nieco delikatniejszych: "Suwile" (ponoć ta nazwa jest pomylona);z typowych przerobowych: Aurora i Cascade; z beznasiennych: Interlaken, Lakemont, Einset S. i Canadice, jakkolwiek największym pominięciem jest tu zdecydowanie odstąpienie od promocji A 1704, która uchodziła przez długie lata za jego "ulubienicę"; z ogólnoużytkowych (umownie biorąc): Bianca i Junior i V 71 141; wreszcie z deserowych:Reform, Prim, Wostorg, Nero (?), Kodrianka (?), Agat Donskij, Perła Zali, Polar, Alden, V 64 035 i Suzy.

Warto wspomnieć, że p. Lisek promował również w swoim czasie energicznie takie odmiany, o których dziś już nie wspomina, jak choćby: Aloszenkin (tą najbardziej), Krasa Siewiera i Dacznyj.

Wśród aktualnie polecanych uderza też brak tak uznanych i popularnych odmian, jak choćby Arkadia, Regina, czy Nadieżda Azos.

To są najlepiej spisujące się i rokujące odmiany spośród łącznie ponad 300 ocenianych aktualnie we wspomnianym[code][/code] Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach (dawny ISiK.

Piszę to w kategoriach pewnej ciekawostki, a także w intencji zapytania, czy ktoś posiada i ma już za sobą jakieś doświadczenia z odmianami: Price, Somerset, Marquis, Siewiernyj Rannyj i Sophie?

-- niedziela, 19 marca 2017, 21:35 --

No i oczywiście samo przez się nasuwa się pytanie, co szanowni forumowicze, zwłaszcza ci z długim stażem i dużym doświadczeniem, sądzą o tego rodzaju odmianowych propozycjach dra Liska?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 19 marca 2017, 22:41 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): środa, 5 grudnia 2012, 08:15
Posty: 242
Lokalizacja: Lublin
Podkarpacki napisał(a):
To są najlepiej spisujące się i rokujące odmiany spośród łącznie ponad 300 ocenianych aktualnie we wspomnianym Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach

Jest gdzieś pełna lista ocenianych odmian?

_________________
Pozdrawiam
Marcin


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 19 marca 2017, 23:31 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2906
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
To ja już wolę Marszałka z Leonem na altanę, a Galantha na wino i Arkadię z Muscatem Bleu na deser.

Nie dziwię się jednak niektórym wskazaniom dr hab. Liska dla działkowiczów, ponieważ przeciętny działkowiec nie ma zielonego pojęcia o uprawie winorośli. A niektórzy bywają strasznie uparci np. w sprawie skracania owocujących latorośli do 2(!) liści za gronem i nie dociera, że liści musi być więcej... Szkoda porządnych odmian, bo by jeszcze padły przez zimę i dopiero by było rozczarowanie... ;) Albo nie przycinają wcale i też nie mogą pojąć, gdzie tkwi problem z tym owocowaniem, że kwaśne i nie dojrzewa ;)

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 20 marca 2017, 00:32 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3077
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Galanth na wino... hmm... to przy małych nasadzeniach może się długo nie udać, bo jak go wybronić przed ludziskami jak on taki smaczny. :lol:

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 20 marca 2017, 08:05 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): środa, 19 listopada 2014, 20:15
Posty: 1646
Lokalizacja: okolice Ojcowa
Zauważmy, że jest polecany Muscat Blue i Garant, więc Galanth w tym towarzystwie jest trochę powielaniem propozycji - lista nie może się ciągnąć w nieskończoność. Druga sprawa to Instytut z dużej litery nie może polecać odmiany deserowej na wino!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 20 marca 2017, 09:54 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 17 października 2013, 20:25
Posty: 357
Lokalizacja: Iwonicz-Zdr
Niestety, nie ma nigdzie podanej (opublikowanej) pełnej listy odmian uprawianych i testowanych aktualnie w IO Skierniewice, przynajmniej mnie nie udało się czegoś takiego doszukać.
Wydaje się, że jedyną możliwością dotarcia do niej byłoby umówienie się na osobiste spotkanie z samym dr Liskiem, bądź też udział w organizowanych tam od czasu do czasu warsztatach naukowych (dotyczących m.in. także i uprawy winorośli).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 21 marca 2017, 23:14 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): piątek, 14 stycznia 2011, 22:04
Posty: 242
Lokalizacja: południowe okolice Łodzi
Ma ktoś z forumowiczów jakieś opinie o odmianie Price, na forum nikt nie pisał o efektach jej uprawy. Dr Lisek naprawdę ciepło o niej mówi. Price pochodzi z tego samego instytutu co niepotrzebujące już reklamy Century (post175490.html?hilit=price#p175490)

_________________
Pozdrawiam Rafał

Profil wiki - wykaz uprawianych odmian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 22 marca 2017, 09:33 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 17 października 2013, 20:25
Posty: 357
Lokalizacja: Iwonicz-Zdr
Przyłączam się do pytania Wierzby 75.

We wspominanej już wyżej książce pt. "Amatorska uprawa winorośli" dra Liska z 2002 r. autor opisuje Price w następujących, nader zwięzłych słowach: "Pochodzi z USA. Krzew rośnie silnie. Grona średniej wielkości lub małe. Jagody ciemnogranatowe, kuliste, średniej wielkości. Owoce dojrzewają w połowie września, są smaczne, mają soczysty, lekko śluzowaty miąższ. Dobrze znoszą zimy i są na tyle odporne na choroby grzybowe, że najczęściej nie wymagają ochrony chemicznej".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 23 marca 2017, 08:33 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 22 września 2015, 06:41
Posty: 615
Jeśli kogoś interesuja odmiany testowane przez IO to prof. Lisek może udostępnić wykaz. Rozmawiałem na ten temat rok temu ale z braku czasu zapomniałem.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 marca 2017, 18:06 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 12 czerwca 2014, 15:32
Posty: 337
Lokalizacja: Tychy
Warto przeczytać, w kontekście naszej dyskusji:

http://www.inhort.pl/files/program_wiel ... _Lisek.pdf

Tekst ten został zamieszczony na serwerze Instytutu Ogrodnictwa.

I jeszcze jedno opracowanie, które powstało pod red. p. prof. Liska w 2015 r. Jest ono jeszcze cenniejsze i obszerniejsze niż wzmiankowany powyżej artykuł. Dzięki niemu wielu z nas przekona się jakie są kierunki badań odmian winorośli w Instytucie Ogrodnictwa. Tutuł tego wydawnictwa: "Metodyka integrowanej ochrony winorośli", Skierniewice 2015. Są dostęne pliki pdf z dwoma wersjami tej pracy: dla producentów oraz dla doradców. Po wpisaniu tego tytułu wyświetlą się linki do plików obu tych wersji na stronie ministerstwa rolnictwa. Opracowanie to powinno stać się lekturą obowiązkową dla winogrodników w dużo większym stopniu niż popularyzatorski tekst w "Działkowcu". Linki bezpośrednie do opracowania:
dla producentów:
https://www.minrol.gov.pl/content/downl ... ducent.pdf
dla doradców:
https://www.minrol.gov.pl/content/downl ... oradca.pdf

_________________
Pozdrawiam – Przemek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 8 kwietnia 2018, 17:07 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
Mam jeden krzew, nie wiem jak długo jeszcze.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 07:18 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2009, 01:00
Posty: 1114
Lokalizacja: Podkarpacie,okolice Jarosławia
U mnie Suzy dojrzewała w gruncie.Smak z tego co pamiętam może nie wykwintny ale całkiem przyzwoity.W stylu jej rodzica czyli Skarbu Panonni.Niestety odziedziczyła po nim wrażliwość na rzekomego i niską mrozoodporność.Ja wykopałem,wyparły ją nowsze wschodnie krzyżówki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 20:58 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 maja 2008, 01:00
Posty: 1972
Lokalizacja: Na północ od Tarnowa ;)
Suzy u mnie dojrzewa corocznie jako jedna z osatnich, jako jedna z pierwszych za to łapie prawdziwego.
Zwykle doceniamy ją jak już nie wiele wisi na krzewach i trudno wtedy o obiektywną opinię.
Smakuje wtedy bardzo.

_________________
Pozdrawiam - Jarek
Bóg, kiedy chce nas ukarać spełnia nasze życzenia!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2018, 19:20 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 9 stycznia 2009, 01:00
Posty: 1114
Lokalizacja: Podkarpacie,okolice Jarosławia
Erikos napisał(a):
Zwykle doceniamy ją jak już nie wiele wisi na krzewach i trudno wtedy o obiektywną opinię.
Smakuje wtedy bardzo.
Dokładnie.W tunelu mam to samo z Zołuszką.Dojrzewa ostatnia i najbardziej smakuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO