Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 07:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 161 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 15 listopada 2008, 18:01 
Offline
nowicjusz
nowicjusz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 lutego 2008, 01:00
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Makowski
Witam...

W książce J. Liska "Winorośl w uprawie przydomowej i towarowej" znajduje się opis odmiany CENTURY... deserówka o kolorze owoców zależnym od ekspozycji na światło... od zielonym po granatowe... http://www.zyciamodele.com/IMG_3033.JPG - tu jest zdjęcie stron z książki...

Czy ktoś ma u siebie tą odmianę, może coś o niej napisać z własnych doświadczeń?? A może kilka sztoberków by się tez znalazło??

Pozdrawiam

r.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 listopada 2008, 18:31 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 20 marca 2006, 01:00
Posty: 212
Lokalizacja: Lubelskie , Wyryki
Chyba trzeba zorganizować kurs cięcia i pojechać do Skierniewic po sztoberki :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 listopada 2008, 18:38 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2008, 01:00
Posty: 1519
Lokalizacja: 20 metrów od Warszawy;-D
[quote="marcopolo"]Chyba trzeba zorganizować kurs cięcia i pojechać do Skierniewic po sztoberki :lol: :lol:


Marek!!! A wiesz, że dziś myślałam o tych warsztatach? :wink: Robią co roku, tak sądzę :wink:

_________________
Rodzaj żeński jestem - tak dla pewności ;-P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 listopada 2008, 18:43 
Offline
mistrz
mistrz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 20 marca 2006, 01:00
Posty: 212
Lokalizacja: Lubelskie , Wyryki
Sprawdzałem narazie nic nie planują.

Można za-e-mailować do doc. Liska :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 listopada 2008, 18:57 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 stycznia 2008, 01:00
Posty: 1519
Lokalizacja: 20 metrów od Warszawy;-D
No możnaby, ale przecież warsztaty były na przedwiośniu, chyba w marcu? To jeszcze trochę czasu jest.

_________________
Rodzaj żeński jestem - tak dla pewności ;-P


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 marca 2010, 21:14 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 01:00
Posty: 2276
Lokalizacja: okolice Alwerni
Czy coś się zmieniło? ktoś ma? zachwala?
opala nią :D
Wygląda ciekawie

_________________
Pozdrawiam Marcin
Profil w Wiki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 marca 2010, 21:21 
Offline
nowicjusz
nowicjusz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 lutego 2008, 01:00
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Makowski
W zeszłym roku pisałem do p. Liska... sztobry były do wzięcia... ale osobiście... wysyłka nie wchodziła w grę...

może w tym roku ktoś tam będzie??

r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 marca 2010, 07:33 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 01:00
Posty: 2276
Lokalizacja: okolice Alwerni
Może ktoś z warszawy by podjechał?

_________________
Pozdrawiam Marcin
Profil w Wiki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 marca 2010, 13:35 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
Nie jestem na 100% pewien , ale najprawdopodobniej chodzi tu o odmianę CENTURY1 [(SV 20-347 x Dunstan 3) x (Chasselas violet x Golden Muscat)]. Kolor jagód ma rzeczywiście zróżnicowany, tyle, że od ciemnoróżowego do granatowego. Zielony kolor jagód raczej świadczy nierównomiernym ich dojrzewaniu w gronie (zielone po prostu są niedojrzałe). W Stanach dojrzewa w tym samym czasie co Concord , więc to dosyć późna odmiana. " Kwaskowaty i świeży smak" chyba to potwierdza.
Jeszcze jedna dość istotna sprawa * - krzew jest bardzo wrażliwy na zawartość azotu w glebie. Na glebach żyznych bardzo silnie rośnie i źle zawiązuje jagody , natomiast dobrze plonuje na glebach ubogich.

*) na podstawie "The grape grower: a guide to organic viticulture"

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 marca 2010, 13:43 
Offline
nowicjusz
nowicjusz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 lutego 2008, 01:00
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Makowski
Hmmm... jeszcze raz opis przeczytałem z książki... niby średnio wczesna... i te zielone jagody też dojrzałe, tyle, że nie wybarwiają się kiedy sa w cieniu... Może jednak Century to nie Century1??? Mysle, że wątpliwości możnaby rozwiać u źródła u p. Liska.. tyle, że nie chce go już nękać, skoro póki co nikt nie może tych sztobrów ze Skierniewic odebrać...

r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 marca 2010, 14:17 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 maja 2004, 01:00
Posty: 4580
Lokalizacja: Mława
Po pierwsze światowe źródła na temat odmiany Century ( bez jedynki ) milczą, po drugie, na zdjęciu wyraźnie widać ,że zielone jagody umiejscowione są w dolnej części grona , czyli tam gdzie dojrzewają najpóźniej.
Trzecia sprawa - po "wymyśleniu" przez J. Liska odmiany Suville jestem bardziej czujny :P

_________________
Pozdrawiam Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 marca 2010, 14:23 
Offline
nowicjusz
nowicjusz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 lutego 2008, 01:00
Posty: 22
Lokalizacja: Beskid Makowski
:-)

Ok... aluzja zrozumiana:-) I oczywiście się nie upieram, że wszystko co w druku to prawda...

Ale dla rozrywki pokombinować by można:-)

pzdr

r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 9 marca 2010, 00:32 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 czerwca 2008, 01:00
Posty: 815
Lokalizacja: okolice Brzeska, woj. małopolskie
Te zielonkawe jagody w gronie odmiany Century, jak pisze w swej książce p. dr hab. Jerzy Lisek, powstają w miejscach zacienionych, nie są więc w pełni dojrzałe.
Myślę, że warto wybrać się do ISK w Skierniewicach do autora przywołanej publikacji. Byłem u niego w styczniu i otrzymałem sadzonkę innej interesującej mnie odmiany winorośli. Jestem p. J. Liskowi szczególnie wdzięczny za życzliwe przyjęcie mnie - nowicjusza i amatora - w instytucie i cenne porady oraz całkowicie bezinteresowne przekazanie materiału sadzeniowego. Zachęcam wszystkich do nawiązania z nim kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej (adres na stronie http://www.insad.pl ).
Wiem, że jest on zainteresowany testowaniem różnych, rosnących w naszym kraju winorośli i chętnie przyjmie sadzonki odmian, których brak w skierniewickiej kolekcji. Warto więc nawiązać kontakt z p. J. Liskiem i przekazywać mu do testów kultywary, których brak w sadzie pomologicznym ISK. Należy to czynić w naszym wspólnym interesie, gdyż badania te poszerzają wiedzę o uprawianych przez nas winoroślach i są w przystępnej formie publikowane. Wiedza ta służy później osobom rozpoczynającym pasjonującą przygodę z uprawą winnych krzewów oraz tym bardziej doświadczonym - naszym mistrzom i ekspertom.
Proszę mi wybaczyć, że zamieściłem tu coś w rodzaju apelu do użytkowników naszego forum. Uważam jednak, że ta sprawa jest bardzo istotna dla rozwoju polskiego winoroślarstwa.
kt70


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 15 marca 2010, 20:27 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 października 2007, 01:00
Posty: 919
Lokalizacja: Wolsztyn
kt70 napisał(a):
).
Wiem, że jest on zainteresowany testowaniem różnych, rosnących w naszym kraju winorośli i chętnie przyjmie sadzonki odmian, których brak w skierniewickiej kolekcji. Warto więc nawiązać kontakt z p. J. Liskiem i przekazywać mu do testów kultywary, których brak w sadzie pomologicznym ISK. Należy to czynić w naszym wspólnym interesie, gdyż badania te poszerzają wiedzę o uprawianych przez nas winoroślach i są w przystępnej formie publikowane. Wiedza ta służy później osobom rozpoczynającym pasjonującą przygodę z uprawą winnych krzewów oraz tym bardziej doświadczonym - naszym mistrzom i ekspertom.
Proszę mi wybaczyć, że zamieściłem tu coś w rodzaju apelu do użytkowników naszego forum. Uważam jednak, że ta sprawa jest bardzo istotna dla rozwoju polskiego winoroślarstwa.
kt70

Na miejscu p. Liska byłbym ostrożny w propagowaniu odmian przekazywanych przez amatorów, do których i ja się zaliczam z powodu pomyłek szkółek i handlowców. Instytut jest placówką wiarygodną, rzetelną i musi opierać się na wiarygodnym materiale do testów. Posiadany materiał do testów musi pochodzić bezpośrednio od twórcy odmiany lub instytucji pokrewnych.
Zdzisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 16 marca 2010, 13:20 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 czerwca 2008, 01:00
Posty: 815
Lokalizacja: okolice Brzeska, woj. małopolskie
Zgadzam się z powyższą opinią. Materiał do testów musi być wiarygodny. Z drugiej jednak strony, zwłaszcza w odniesieniu do odmian starszych, endemicznych, zapomnianych nie tylko uznani szkółkarze, właściciele dużych winnic i twórcy odmian mogą służyć pomocą Instytutowi w Skierniewicach. Kolekcja odmian winorośli w ISK powinna zawierać (i jak wiem zawiera) różnorodne kultywary, nie tylko te najnowsze i najbardziej popularne. Jest to jej dużą zaletą, gdyż materiał do testów i obserwacji naukowych powinien być różnorodny. Kolekcja skierniewicka powinna zyskać rangę naszego narodowego zbioru krzewów winnych, rosnących na terenie Polski.
kt70


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 161 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO