Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 12:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 06:01 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 września 2005, 01:00
Posty: 470
Lokalizacja: ok. Sterdyni - Południowe Podlasie - Winnica "Iwa"
Chciał bym zastosować oprysk zapobiegawczy przeciw chorobom grzybowym. Czy Previcur Energy 840 SL będzie odpowiedni?W ulotce informacyjnej wyczytałem że można go stosować nawet na siewki czyli że jest bezpieczny ale i tak wolę zasięgnąć rady i opinii kolegów z forum.Ma ktoś z tym jakieś doświadczenia? a Może zapobiegawczo jakiś inny np: Amistar ?

_________________
Pozdrawiam - Andrzej
-------------------------
"Wszystkie skarby świata nie są tyle warte, co w odpowiedniej chwili kieliszek dobrego wina"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 06:27 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 2070
Lokalizacja: Stargard Szczeciński - winniczka Sulimierz
Jeden z ogrodników z okolic Stargardu nazwał "Amistar - Mercedesem wśród środków przeciwgrzybowych"

Po zastosowaniu jego przed kwitnieniem i poprawka po kwitnieniu, nie mam problemów z mączniakami. ( nie licząc zeszłęgo roku ) Bo musiałem w lipcu jeszcze doraźnie prysnąć Folpanem i Score. Ale tylko na Kodriance.

_________________
Wino czyni ubogiego bogatym w fantazje,
a bogatego biednym w rzeczywistość.
_____________________________
Pozdrawiam - Grzesiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 06:31 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 11 stycznia 2006, 01:00
Posty: 653
Lokalizacja: Mamaroneck, NY
Witam
W ubiegłym roku pomógł mi skutecznie zwalczyć m. rzekomego w dość mocno już zaawansowanym stadium. Z tego co sobie przypominam potrzebne są 2 opryski - drugi po 7 dniach. Ale po co chcesz już stosować środki układowe?

_________________
2011 https://plus.google.com/photos/10042987 ... 6047357265
2012 https://plus.google.com/photos/10042987 ... 8713606449
2013 https://plus.google.com/photos/10042987 ... 3534170225


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 08:46 
Andrzej jeśli nie ma obecnie u Ciebie warunków sprzyjających dla rozwoju mączniaka rzekomego czyli odpowiedniej wilgotności [10:10:24] to spokojnie wystarczy użycie jakiegoś środka z substancją czynną Mankozeb. W Polsce jedynym zarejestrowanym specyfikiem jest Dithane. Mankozeb jest substancją, która tworzy powłokę ochronną wokół rośliny. Czyli Dithane jest środkiem kontaktowym. Teraz jeśli zdołasz przewidzieć pogodę i okaże się, że za jakiś czas spadnie 10mm opadu należałoby zastosować jakiś środek układowy. Niestety nie możesz tego zrobić ponieważ w naszym kraju nie ma zarejestrowanych takich środków. Choć w obrocie handlowym można znaleźć takie środki jak Ridomil, Planet, które mają w sobie metalaksyl i są z powodzeniem stosowane w krajach winiarskich. Ta informacja powinna być traktowana jako ciekawostka. Polecaną stroną z prognozą pogody jest http://umold.meteo.pl/gpp/index.php.
W krajach o większej kulturze winiarskiej przed opadami stosuje się właśnie środki układowe w których substancją czynną jest właśnie metalaksyl. W takim Ridomilu oprócz metalaksylu jest również mankozeb. Jeśli opady będą ciągłe należy stosować środki układowe co parę dni( 4-5, zawsze mniej niż podane jest to przez producenta). Jeżeli opad miał charakter jednostkowy po użyciu np Ridomil nie trzeba wracać od razu do Dithane. Mankozeb jest również w Ridomilu! Jeśli nie zdąży się opryskać roślin przed deszczem w odpowiednim czasie wniknięcia środka powinno się zrobić zabieg w możliwie najbliższym i możliwym czasie! Jeśli opadów nie będzie to nie stosuje sie żadnej chemii o charakterze układowym. Należy zwrócić uwagę aby winnica była w dobrym stanie. W praktyce wysokie chaszcze, trawa, etc w międzyrzędziach powodują zwiększenie wilgotności, co nawet pomimo suszy!!! może spowodować infekcję. Może się zdarzyć , że pomimo suchej pogody zaobserwujemy infekcję. Tłuste plamki na wierzchniej stronie liści. A później biały nalot na spodzie liści. W krajach winiarskich, bezzwłocznie już po pojawieniu się plamek wchodzi się z środkami układowymi. Piszę tu o mączniaku rzekomym o szarej pleśni będzie kiedy indziej. Dlatego tak ważny jest monitoring! W tym momencie interesują nas tylko te pierwsze grzyby. Z szarą pleśnią rozpoczynamy walkę dopiero w momencie kwitnienia a z mączniakiem w okresie 6-8 liści na młodych pędach. Wcześniej pomimo sprzyjającej pogody zarodniki przetrwalnikowe m. nie zdążą dojrzeć. Na wiosnę nie powinno stosować się środków opartych na miedzi, która hamuje wzrost roślin (fitotoksyczność).
Uwaga, mankozeb szkodzi faunie występującej na winorośli.

Te praktyczne informację nabyłem po ciekawej rozmowie z Doktorkiem. Czyli od człowieka , który ma wiedzę na ten temat. Nie radziłbym sugerować się opiniami sprzedawców, znajomych ogrodników, itp. Jak będę miał czas postaram się naszą rozmowę przelać na papier. Jako amator wiem ile problemów sprawia skuteczna chemiczna ochrona winorośli. Dlatego każda sprawdzona wiedza a w tym przypadku teoretyczna jak i praktyczna może być bezcenna.


Góra
  
 
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 08:58 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 lipca 2006, 01:00
Posty: 937
Lokalizacja: Bielsko-Biała
[quote="Poganin"]Chciał bym zastosować oprysk zapobiegawczy przeciw chorobom grzybowym. Czy Previcur Energy 840 SL będzie odpowiedni?W ulotce informacyjnej wyczytałem że można go stosować nawet na siewki czyli że jest bezpieczny ale i tak wolę zasięgnąć rady i opinii kolegów z forum.Ma ktoś z tym jakieś doświadczenia? a Może zapobiegawczo jakiś inny np: Amistar ?

A dlaczego Andrzeju chcesz stosować Previcur Energy 840 SL ?
W ulotce pisze,iż to środek tylko i wyłacznie na odglebowe choroby grzybowe.
Amistar-wg mnie to właśnie teraz jest najlepszy na niego czas,Możesz wymieszać go takze np. z folpanem lub bravo,powtórzyć po 2 tygogniach.Oczywiście,jeżeli w tamtym roku nie miałeś chorób(zwłaszcza m.prawdziwego) to mozesz prysnąć w pózniejszym terminie-tak jak radzi Grzegorz.

pozdrawiam Piotrek

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 09:16 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2004, 01:00
Posty: 503
Lokalizacja: Gliwice
[quote="Poganin"]Chciał bym zastosować oprysk zapobiegawczy przeciw chorobom grzybowym. Czy Previcur Energy 840 SL będzie odpowiedni?W ulotce informacyjnej wyczytałem że można go stosować nawet na siewki/.../ a Może zapobiegawczo jakiś inny np: Amistar ?

Substancją aktywną a Previcur jest fosetyl glinowy (tak jak w Aliette) oraz prokamokarb. Jeśli mączniak rzekomy jest u Ciebie częsty, to myślę, że zapobiegawczo możesz zastosować Previcur zaraz po kwitnieniu. Potem Amistar, bo ma zupełnie inna klasę środka aktywnego, no i jest dość wszechstronny. Przestrzegam przed powtarzaniem uprysku tym samym środkiem w sezonie - grzybki nawet przed strobilurynami (Amistar) są w stanie się uodpornić.
Uważam, że stosowanie środków układowych w czerwcu jest bardziej wskazane niż w sierpniu ze względu na ukres karencji i eliminacji zarażenia pierwotnego.
Pozdrawiam, Nikodem

_________________
Winnica Bojków
Winnica Bojków - blog


Ostatnio edytowano wtorek, 13 maja 2008, 09:30 przez nikodem, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 10:10 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 lipca 2006, 01:00
Posty: 937
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Cytuj:
Substancją aktywną a Previcur jest fosetyl glinowy (tak jak w Aliette) oraz prokamokarb. Jeśli mączniak rzekomy jest u Ciebie częsty, to myślę, że zapobiegawczo możesz zastosować Previcur zaraz po kwitnieniu

Nikodem,ale który Previcur :wink: ?
Ja znam dwa: 607 sl i ten ,o którym pisze Andrzej,840 sl.Skład mają podobny,ale o zupełnie innych proporcjach.W przypadku 607 sl,i owszem,cos tam nieśmiało wspomina sie o m. rzekomym,ale 840-tka raczej nie wykazuje działania przecwiko temu patogenowi.

Cytuj:
Jeśli opady będą ciągłe należy stosować środki układowe co parę dni( 4-5, zawsze mniej niż podane jest to przez producenta).
Piotrek
W przypadku ciagłych opadów to może byc problem z apikacja środków systemicznych :wink:

Cytuj:
Teraz jeśli zdołasz przewidzieć pogodę i okaże się, że za jakiś czas spadnie 10mm opadu należałoby zastosować jakiś środek układowy
W praktyce nie wyiobrażam sobie przewidywania ,czy dany opad osiągnie te 10 mm czy też nie :roll: .

Piotrek


Ostatnio edytowano poniedziałek, 12 maja 2008, 10:23 przez PiotrekK, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 10:20 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 października 2004, 01:00
Posty: 503
Lokalizacja: Gliwice
[quote="PiotrekK"]
Nikodem,ale który Previcur :wink: ?
Ja znam dwa: 607 sl i ten ,o którym pisze Andrzej,840 sl.Skład mają podobny,ale o zupełnie innych proporcjach.W przypadku 607 sl,i owszem,cos tam nieśmiało wspomina sie o m. rzekomym,ale 840-tka raczej nie wykazuje działania przecwiko temu patogenowi.

Dzięki za uwagę, Previcur Energy zawiera fosetyl, natomaist 607 sl już nie. Wszystko można sprawdzić w ulotkach dostępnych na:
http://www.rolnik.com.pl/modules.php?na ... p;letter=P
Pozdrawiam,
Nikodem

_________________
Winnica Bojków
Winnica Bojków - blog


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 10:33 
Owe przewidywanie, którego sobie Piotrku nie wyobrażasz polega na sprawdzeniu na odpowiednim diagramie (przewidywanych i szacunkowych opadów) wysokości opadów. Nic prostszego. Również uwaga dotycząca niemożliwości (a raczej bezsensowności) zastosowania środka podczas deszczu jest niezwykle trafna. :wink:
Nikodemie dlaczego polecasz stosować P. po kwitnieniu a nie wcześniej np. podczas kwitnienia?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 12:54 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 9 listopada 2006, 01:00
Posty: 3642
Lokalizacja: Garb Tenczyński, 355m n.p.m., Winnica FCCV
[quote="zbigu"] Owe przewidywanie, którego sobie Piotrku nie wyobrażasz polega na sprawdzeniu na odpowiednim diagramie (przewidywanych i szacunkowych opadów) wysokości opadów. Nic prostszego.


Złośliwe grzybki niestety mają daleko w tyle diagramy pogodowe. Mączniak prawdziwy atakuje kiedy jest sucho.

Daniel

_________________
Kilgore Trout napisał kiedyś opowiadanie w formie rozmowy między dwoma drożdżami.
Spożywając cukier i dusząc się we własnych ekskrementach, dyskutowały nad celem życia.
Z powodu swojej ograniczonej inteligencji nigdy nie wpadły na to, że robią szampana.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 13:18 
Nie pisałem o mączniaku prawdziwym lecz o rzekomym. Prawdopodobieństwo istnieje prawie zawszy. Czasami jest większe czasami bliskie zeru. I to właśnie statystyka pomaga przy racjonalnej ochronie roślin. :lol: Ale można się spierać. Czasami wystarczy mieć szczęście i nic nie zaatakuje roślinek, innym pomaga modlitwa no ale każdy ma swój system i taktykę :lol:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 13:47 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 maja 2004, 01:00
Posty: 592
Lokalizacja: Winnica Jura Dabrowa Górnicza
[quote="zbigu"]
Nikodemie dlaczego polecasz stosować P. po kwitnieniu a nie wcześniej np. podczas kwitnienia?


żeby nie wytruć wszystkich owadów zapylających np: pszczół .

_________________
zbyszek

Kontakt w sprawie sztobrów : zkalarus@interia.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 16:57 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 września 2005, 01:00
Posty: 470
Lokalizacja: ok. Sterdyni - Południowe Podlasie - Winnica "Iwa"
Dziękuję za tak duży odzew i za cenne porady.Dla czego chce zastosować już teraz środek zapobiegawczy ? Po prostu co drugi dzień deszcz leje jak diabli a na dodatek w tamtym roku miałem mączniaka.Fakt że tylko na Aloszenkinie, Reliance i w małym stopniu na Gołuboku ale w tym roku chcę się zabezpieczyć.
Więc jak ? Amistar czy Previcur ? :)

_________________
Pozdrawiam - Andrzej
-------------------------
"Wszystkie skarby świata nie są tyle warte, co w odpowiedniej chwili kieliszek dobrego wina"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 19:07 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 23 lipca 2006, 01:00
Posty: 937
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Cytuj:
Więc jak ? Amistar czy Previcur ?

Rzekomwgo czy właściwego :D ?

Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 19:20 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 września 2005, 01:00
Posty: 470
Lokalizacja: ok. Sterdyni - Południowe Podlasie - Winnica "Iwa"
Najlepiej na obydwa :)

_________________
Pozdrawiam - Andrzej
-------------------------
"Wszystkie skarby świata nie są tyle warte, co w odpowiedniej chwili kieliszek dobrego wina"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO