Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 15:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy to jest MP?
PostNapisane: poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 21:56 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 października 2017, 20:40
Posty: 497
Lokalizacja: POW Poznańska Wyspa Toskanii
Jak w temacie - poproszę o potwierdzenie czy sa to objawy mączniaka prawdziwego.
W zeszłym roku we wrześniu praktycznie wszystkie moje jednoroczne krzaki miały łodygi w ciapki i niezbyt estetyczne liście:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wszystkie ładnie przezimowały - wydłubałem z kopczyków na początku kwietnia i zabezpieczyłem włókniną, którą zdjąłem kilka dni temu po ataku przymrozków. Niektóre już mają po 6 liści, niektóre dopiero wychodzą z pąków. W każdym razie - jaką strategię oprysków polecacie na ten rok?

Wstępnie planuję zastosować się do rady poniżej, pytanie co dalej.

Zwalczanie [mączniaka prawdziwego]: poleca się profilaktyczne opryskiwanie krzewów preparatami siarkowymi, np. Tiowol 800 SC, Tiotar 800 SC w dawce 45 g/100 m2 (0,3%) - karencja 7 dni. W uprawie odmian wrażliwych, po silnym porażeniu krzewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym i po łagodnej zimie, pierwszy zabieg zaleca się wykonywać w maju, przed kwitnieniem winorośli, gdy latorośle osiągną długość t 0 -15 cm.
http://www.ogrody-krzekowo.pl/index.php ... -winorosli

_________________
Pozdrawiam, Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 05:12 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 11 września 2017, 12:14
Posty: 1912
Lokalizacja: Cieszyn
to MP. Strategia- usunięcie porażonych liści po ok. wegetacyknym,oprysk myjący na wiosnę,krótko przed pojawieniem się liści siarką. Tyle na początek. Poszukaj na forum. Milion razy było. Nie bój zadawać pytań w razie niepewności.

Ahoj. Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 06:02 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 31 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2904
Lokalizacja: Polski Obszar Winiarski: Wrocławskie Tropiki ;)
Tam są oba mączniaki, rzekomy też.

_________________
mów mi Małgorzato :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 07:29 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3072
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Po tak poważnej infekcji w zeszłym sezonie proponuję jak najszybsze i dokładne przemycie łozy Topsinem w stężeniu 2ml/l i oprysk na części zielone. Za jakiś czas (maj) zadziałałbym na oba mączniaki opryskiem: np. RIDOMIL 0,2% (2g/l) do którego domieszałbym SIARKOL 0,3% (3g/l). A potem jeszcze opryski przed i po kwitnieniu czymś skutecznym też na oba mączniaki (ze strobilurynami). Sezon zrobiłbym więc bardziej "chemiczny" na wyczyszczenie a jakieś "półśrodki" lub "zabawy w ekologię" dopiero w następnym sezonie. :wink:

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 22:42 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 października 2017, 20:40
Posty: 497
Lokalizacja: POW Poznańska Wyspa Toskanii
Małgorzato, który objaw ze zdjęć wskazuje na rzekomego?

Sajko, a co polecasz za środek ze strobilurynami? Amistar?

Generalnie jutro jadę się okupić w ciężką chemię. Wstępna lista:
Topsin M 500SC
Siarkol 80 WP
Amistar 250 CS
Folpan 80 WG
Alkalin Kb+Si
Treol

Listę tworzyłem zaledwie liznąwszy ogromu postów po użyciu opcji "szukaj".
Czy jest coś jeszcze co powinienem na wszelki wypadek mieć?

_________________
Pozdrawiam, Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 23 kwietnia 2019, 23:15 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3072
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Rozumem, że Siarkol, Alkalin kupujesz na palety i ładujesz "rakiem" dlatego nazywasz je ciężką chemią?! :x
Amistar sam? To może raczej strobiluryny zmieszane z czymś... :wink: Fajnie poczytać co Czesi czy Słowacy mają porejestrowane na winorośl...

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 08:18 
Offline
Kiper
Kiper
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 października 2017, 20:40
Posty: 497
Lokalizacja: POW Poznańska Wyspa Toskanii
Myślałem o Amistarze zmieszanym z Fulpanem. Tak jak radzili w wątku o śnie nocy letniej.

Niestety trochę poszukałem i nie mogę w Poznaniu znaleźć ani Fulpanu, ani Galanta, ani Siarkolu. Znacie jakąś miejscówkę w okolicach Poznania gdzie można zakupić te środki nie będąc rolnikiem?

_________________
Pozdrawiam, Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 08:41 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3072
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Nie trzeba szukać. Chcesz do Amistaru dodać Gwaranta to środki czynne w nich zawarte są już zmieszane w Amistar Opti i ten spokojnie wystarczy. Słowacy stosują też Zato, skuteczny też jest Signum. Siarkol i inne spokojnie kupisz w internecie.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 15:04 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 lipca 2006, 01:00
Posty: 5916
Lokalizacja: dolnośląskie
tupisac napisał(a):
Myślałem o Amistarze zmieszanym z Fulpanem. Tak jak radzili w wątku o śnie nocy letniej.

Niestety trochę poszukałem i nie mogę w Poznaniu znaleźć ani Fulpanu, ..


To może poszukaj Folpanu :)

_________________
****


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 15:15 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 maja 2011, 06:28
Posty: 5318
Lokalizacja: Łódź i okolice
Folpanu raczej nie kupisz.

_________________
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 15:32 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 19 października 2017, 16:51
Posty: 259
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207 n.p.m.
A po co szukać dodatkowych środków skoro jest Amistar Opti. o którym już pisał powyżej sajko71. Właśnie dzisiaj zakupiłem "pakiet ochronny" na cały okres wegetacji do winorośli oraz drzew i krzewów owocowych w skład którego wchodzi : Amistar Opti ,Ridomil Gold, Topsin , Miedzian, Ortus, Mospilan. Mam już Siarkol. Brakuje mi jeszcze Switch i będę przygotowany na każdą okoliczność. :)

_________________
Pozdrawiam Roman :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 15:40 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 lipca 2006, 01:00
Posty: 5916
Lokalizacja: dolnośląskie
vanKlomp napisał(a):
Folpanu raczej nie kupisz.


Fulpanu tym bardziej :)

-- Śr, 24.04.2019 15:40 --

garbom napisał(a):
A po co szukać dodatkowych środków skoro jest Amistar Opti.


Jeżeli mówimy o SNL to Amistar Opti to nie to samo co Uniwersalis, bo to o nim tak naprawdę jest mowa.

_________________
****


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 18:21 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 19 października 2017, 16:51
Posty: 259
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207 n.p.m.
No fakt, ale w związku z trudnością zdobycia oryginalnych składników trzeba sobie jakoś radzić w momencie kryzysu... . :)

_________________
Pozdrawiam Roman :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 21:54 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3072
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
garbom napisał(a):
...Właśnie dzisiaj zakupiłem "pakiet ochronny" na cały okres wegetacji do winorośli oraz drzew i krzewów owocowych w skład którego wchodzi : Amistar Opti ,Ridomil Gold, Topsin , Miedzian, Ortus, Mospilan. Mam już Siarkol. Brakuje mi jeszcze Switch i będę przygotowany na każdą okoliczność. :)
:shock: Po co się tak zbroić? :wtf: :lol: Gdy magazyny pełne "broni i amunicji" o krótkim terminie przydatności to potem będzie korcić, żeby pryskać przy każdej okazji, żeby zapasów nie zmarnować.
Uzbroić się trzeba w wiedzę, prowadzić głębokie rozpoznanie i mieć paliwo do czołgu, żeby podjechać po amunicję do pobliskiego sklepu. Ewentualnie zakupić w internecie niewielki zapasik amunicji niedostępnej w sklepie, gdyby pocztylion nie zdążył z dnia na dzień. :wink:
U mnie konieczny jest tylko Alkalin Kb+Si i Siarkol (inne pozostałości zmagazynowane ciążą).
Uderzenia muszą być dobrze dobrane, celne i precyzyjne. Co raz mniej jeżdżę, bo i nalotów dywanowych robię coraz mniej... Wroga mam rozpoznanego a kaliber amunicji dobiorę jak zobaczę jak mocno jest opancerzony...

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 24 kwietnia 2019, 22:03 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): czwartek, 19 października 2017, 16:51
Posty: 259
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207 n.p.m.
No cóż w moim przypadku takie zbrojenie jest konieczne. Działka 40 km od miejsca zamieszkania i jak tam zajadę i muszę skorzystać z pomocy chemii to musiałbym wracać do sklepu z tymi środkami znowu 40 km i potem powrót do ogrodu czyli razem 80 km do zrobienia. Dlatego wole mieć wszystko na miejscu. A oprócz winorośli na działce mam 250 odmian drzewek owocowych (w sumie 280 drzewek) i kilkadziesiąt odmian krzewów (winorośli mam 63 odmiany,a w tym roku przybędzie jeszcze w maju około 30) stąd ten arsenał jest mi potrzebny. Nawet pryskając minimalnie na winorośl i pozostałe rośliny to czasem pójdzie po 1 opakowaniu danego środka rocznie.Dodatkowo biorę środki z datą przydatności do jesieni 2020 roku więc ewentualnie je mogę wykorzystać w przyszłym roku. :)

_________________
Pozdrawiam Roman :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO