Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 07:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 18 czerwca 2023, 20:16 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): środa, 24 maja 2017, 08:00
Posty: 633
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Witajcie, przed kwitnieniem zrobiłem oprysk SNL (Amistar Opti + Folpan). Zgodnie z ogólnymi zasadami, kolejny oprysk powinien być wykonany przy użyciu środków z innych grup. Posiadam jeszcze Orvego i Cabrio Duo. Czy środki te są inne od SNL?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 czerwca 2023, 15:06 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2232
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
mihuu napisał(a):
Witajcie, przed kwitnieniem zrobiłem oprysk SNL (Amistar Opti + Folpan). Zgodnie z ogólnymi zasadami, kolejny oprysk powinien być wykonany przy użyciu środków z innych grup. Posiadam jeszcze Orvego i Cabrio Duo. Czy środki te są inne od SNL?


To musisz się śpieszyć, bo moim zdaniem Amistar to słabo skuteczny środek - a okres po kwitnieniu to bardzo duże ryzyko zainfekowania owoców Mączniakiem Prawdziwym.

Także, np. Orvego + jakiś środek na MP (np. Topas). Do tego adiuwant (Protector) + siarczan magnezu. To byłoby bardzo skuteczne zestawienie.

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 czerwca 2023, 16:33 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): wtorek, 6 listopada 2018, 12:07
Posty: 32
Lokalizacja: Ustroń
ZbyszekTW napisał(a):
....
Także, np. Orvego + jakiś środek na MP (np. Topas). Do tego adiuwant (Protector) + siarczan magnezu. To byłoby bardzo skuteczne zestawienie.


Jakie ilości w/wym środków stosujesz/proponujesz na oprysk będący mieszaniną środków w 10 l roztworu?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 czerwca 2023, 19:33 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2232
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
Zdecydowane ilości zgodne z tym co napisane na ulotce załączonej do każdego ŚOR :D

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 czerwca 2023, 20:09 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): środa, 24 maja 2017, 08:00
Posty: 633
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
ZbyszekTW napisał(a):
Także, np. Orvego + jakiś środek na MP (np. Topas). Do tego adiuwant (Protector) + siarczan magnezu. To byłoby bardzo skuteczne zestawienie.


Rozumiem, że można to wszystko zmieszać i za jednym razem prysnąć?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 czerwca 2023, 21:25 
Offline
czeladnik
czeladnik

Dołączył(a): czwartek, 25 października 2012, 21:20
Posty: 161
Lokalizacja: Wielopole/Poznań
Topas stosuję 0,05% = 0,5 promila = 0,5 mL/L = 5 mL/10L.
Orvego nigdy nie używałem, ale mam zapisane 0,1% = 1 promil = 1 mL/L = 10 mL/10L

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... ue&sd=true

_________________
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 czerwca 2023, 08:23 
Offline
mistrz
mistrz

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2020, 13:53
Posty: 237
Lokalizacja: Scyzoryków
PaulCraft napisał(a):
Topas stosuję 0,05% = 0,5 promila = 0,5 mL/L = 5 mL/10L.


I nic Ci nie popaliło?
W etykiecie środka ochrony roślin Topas 100 EC (https://www.gov.pl/documents/912055/913 ... f340b667e3 ) jest podane słabsze stężenie - cytat: "Przy silnym wzroście liści lub znacznym nasileniu infekcji należy skrócić odstępy czasu pomiędzy opryskami, zachowując stężenie cieczy roboczej na poziomie 0,02%:"

_________________
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 czerwca 2023, 09:55 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2232
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
Ja stosowałem razem (Topas 0,3-0,4 gl + Orvego 1,0-1,2 gl + Siarczan Mg 5 g/l + Protector) – i nic nigdy nie popaliło.

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 czerwca 2023, 10:25 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2016, 16:02
Posty: 660
Lokalizacja: Nowy Sącz
Potwierdzam dawkowanie Zbyszka, tyle, że bez magnezu i z innym adiuwantem, nigdy nie było skutków ubocznych

_________________
In vino veritas
Pozdrawiam - Darek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 czerwca 2023, 11:06 
Offline
czeladnik
czeladnik

Dołączył(a): czwartek, 25 października 2012, 21:20
Posty: 161
Lokalizacja: Wielopole/Poznań
goncian napisał(a):
PaulCraft napisał(a):
Topas stosuję 0,05% = 0,5 promila = 0,5 mL/L = 5 mL/10L.


I nic Ci nie popaliło?
W etykiecie środka ochrony roślin Topas 100 EC (https://www.gov.pl/documents/912055/913 ... f340b667e3 ) jest podane słabsze stężenie - cytat: "Przy silnym wzroście liści lub znacznym nasileniu infekcji należy skrócić odstępy czasu pomiędzy opryskami, zachowując stężenie cieczy roboczej na poziomie 0,02%:"


Hmm, zapisany zakres mam 0,02-0,05%. Topas stosuję dopiero drugi rok, więc tylko 2 opryski wykonałem, ale właśnie w stężeniu 0,05% i nie miałem problemów. Stosuję go tylko raz/rok.
wolq napisał(a):
Śmiało można zejść do środkowej dawki jak Zbyszek zaleca (a Darek potwierdza) dla bezpieczeństwa.

ZbyszekTW napisał(a):
To musisz się śpieszyć, bo moim zdaniem Amistar to słabo skuteczny środek - a okres po kwitnieniu to bardzo duże ryzyko zainfekowania owoców Mączniakiem Prawdziwym.


Ja teraz po kwitniteniu stosowałem Amistar (układ) wraz z siarką (kontakt), bo też nie jestem pewien jego skuteczności, a chcę go zużyć do końca. Do tego po tygodniach suszy był 1 deszczowy dzień akurat i się ochłodziło.

Ostatnie 3 lata nie miałem problemu z MP (mimo stosowania Amistaru) czy MRz, natomiast przeciążałem krzewy i musiałem mocno "dowisieć" owoce. Jesienią używam Alkalinu + Actical i to wystarcza na SzP wtedy doraźnie (przed kwitnieniem dawałem Topsin, a po Switch/Mythos).

_________________
Paweł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 20 czerwca 2023, 13:07 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2016, 16:02
Posty: 660
Lokalizacja: Nowy Sącz
A i jeszcze taka uwaga ogólna, nie tylko do tego konkretnego oprysku. Uszkodzenia, czyli tzw popalenie liści często są spowodowane nie nadmiernym stężeniem, tylko przedawkowaniem ilości cieczy. Otóż gdy pryśniemy zbyt obficie to na liściach robią się "jeziorka" cieczy roboczej. I chociaż w opryskiwaczu jest stężenie poprawne, to w tych jeziorkach w miarę odparowywania wody zaczyna rosnąć, przykładowo, gdy odparuje 90% wody to mamy stężenie ~ x 10 większe niz zalecane. A taka duża ilość schnie stosunkowo wolno, więc czas działania tego koncentratu na liść też jest długi, nie tak, jak przy oprysku drobnokroplistym., stąd późniejsze popalenia, pomimo, że ciecz była przygotowana OK.

_________________
In vino veritas
Pozdrawiam - Darek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 czerwca 2023, 19:48 
Offline
nowicjusz
nowicjusz

Dołączył(a): środa, 10 marca 2021, 08:42
Posty: 40
Lokalizacja: Kalisz
Dodam od siebie z uwag ogólnych, niedokładne umycie opryskiwacza po poprzednim oprysku często powoduje oparzenia na liściach a najgorszym czynnikiem jest zła pora oprysku, zwykle zbyt wczesna godzina gdzie operuje jeszcze słońce i jest podwyższona temperatura. W mojej pamięci pozostaje jedno dość solidne przypalenie roślin kiedy nie umyłem opryskiwacza po oprysku na przedziorka a kolejny oprysk wykonywałem na szara pleśń, kilka pierwszych krzaków, lisice solidnie uszkodzone.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 czerwca 2023, 21:15 
Offline
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): niedziela, 18 września 2011, 22:16
Posty: 3074
Lokalizacja: Ostrzeszów, południowa WLKP
Dopowiedziałbym, że warto też przygotowywać oprysk na deszczówce i nieco wyrównać temperaturę wody z otoczeniem.

_________________
Pozdrawiam wszystkich - Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 23 czerwca 2023, 08:26 
Offline
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 19:42
Posty: 2232
Lokalizacja: Wzgórza Trzebnickie
Bastej napisał(a):
Dodam od siebie z uwag ogólnych, niedokładne umycie opryskiwacza po poprzednim oprysku często powoduje oparzenia na liściach a najgorszym czynnikiem jest zła pora oprysku, zwykle zbyt wczesna godzina gdzie operuje jeszcze słońce i jest podwyższona temperatura. W mojej pamięci pozostaje jedno dość solidne przypalenie roślin kiedy nie umyłem opryskiwacza po oprysku na przedziorka a kolejny oprysk wykonywałem na szara pleśń, kilka pierwszych krzaków, lisice solidnie uszkodzone.


Mieszanie oprysków raczej nie powinno mieć takiego skutku.. (No chyba, że opryskiwacz był po herbicydzie...)
A jeżeli "kilka pierwszych krzaków" - to bym stawiał na niedokładne wymieszanie środka? Może nie wymieszane składniki jako cięższe zalegają bliżej dna i są pobierane najpierw w dużym stężeniu?

Temperatura i słońce jak najbardziej - działa niekorzystnie.

_________________
https://www.facebook.com/Winnica-Spokojna-w-Boleścinie-koło-Trzebnicy-100237062318444/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 23 czerwca 2023, 11:55 
Offline
Kiper
Kiper

Dołączył(a): czwartek, 11 lutego 2016, 16:02
Posty: 660
Lokalizacja: Nowy Sącz
Do herbicydu warto mieć osobny sprzęt jeżeli ktoś sobie może na to pozwolić, mam na myśli mniejsze obszary, które można ogarnąć ręcznym opryskiwaczem. Wtedy może to być najlepiej wydana stówka :) ponieważ unika się ryzyka uszkodzenia roślin oraz żmudnego płukania do czysta z herbicydu.

_________________
In vino veritas
Pozdrawiam - Darek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
News News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO